559 Shares 5670 views

Wartość koloru w psychologii

Natura rozmieszczone tak, że żyjemy w świecie kolorów. Nasze oczy są w stanie dostrzec jasne kolory i subtelne odcienie, a każda z nich jest związana z całej gamy uczuć i emocji.


Często wartość koloru jest ustalona w naszych umysłach przez stowarzyszenie. Na przykład, w większości kultur, czarny kojarzy się z żałobą, a siłami zła. Znaleźć się w pokoju, który jest zdominowany przez ciemne kolory, zaczynamy odczuwać presję, że wywierają one na nas, chcę uciec stamtąd.

Ale to nie tylko stowarzyszenia i kultura. Każdy kolor ma pewne właściwości, które są poza wartościami podanymi jej przez ludzi. Być może te cechy są ze względu na specyfikę widma i jego wpływ na naszą psychikę.

Kolory wpływają na nas, tworząc inne tło emocjonalne. Jeżeli dana osoba przez długi czas jest otoczony przez jednego z nich, może dokonać zmian w jego sferze psychicznej.

Niebieski kolor – wartość

Kolor ten kojarzy się z poczuciem spokoju i bezpieczeństwa. To pomaga zatrzymać wewnętrzny próżność i dokonać mądrych decyzji. Czasami ten kolor kojarzy się ze smutkiem. W języku angielskim słowo oznacza zarówno niebieski i smutek. Ujawnia kreatywności. Zaleca się, aby używać go na szkolenia związane budowlanego i działalności badawczej. Mimo to, wiele osób uważa, że niebieski kolor pomaga zmniejszyć apetyt. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że łagodzi i eliminuje uczucie jak chciwość, w odniesieniu do żywności, w tym.

zielony

Zielony, którego wartość jest najczęściej związana z naturą, to pomaga się uspokoić i zharmonizować wewnętrzny świat. Jest to kolor życia, radości i pełni życia. Jednak nie powoduje euforię. Ten spokojny i ciepły uczucie radości życia we wszystkich jego przejawach. Zielona wywołuje życzliwość i łączy ludzi.

czerwony

Związane z krwią, niebezpieczeństwo, pasji, miłości, życia i ognia. To powoduje, że cały szereg jasnych emocji, począwszy od gniewu i wykończeniowych z ognistym adoracji.

Kolor ten wywołuje aktywność i skupienie uwagi. Ale nadmiar nią mogą powodować stres i zmęczenie, a także gniew.

Jest to konieczne w celu ograniczenia jego skutków, zwłaszcza u dzieci i osób z nadwrażliwością.

żółty

To jest niesamowite kolor, przede wszystkim dlatego, że jest to najlepszy postrzegane przez ludzkie oko i przyciąga uwagę. Jest to kolor witalności i radości. On jest w stanie poprawić koncentrację i pomaga odzyskać w przypadku znacznego zmęczenia i napięcia nerwowego. Poprawia pamięć i ułatwia szybkie podejmowanie decyzji.

Ściany pomalowane są w kolorze żółtym, przynieść do domu w słonecznym nastroju.

biały

Bieli jest związany z czystości, jasności i niewinności. Kolor ten pomaga introspekcji medytacji. Nie ma nic zbędne lub irytujące. Promuje ona najwyższą jasność myślenia i koncentracji. Czasami czuje się jak kolor, całkowicie pozbawiony emocjonalnego tonu. Prawdopodobnie jest to prawda. Nie nadaje się do stworzenia specjalnego nastroju, raczej kieruje wzrok osoby wewnątrz i przypomina wieczne.

czarny

Kolor ten jest przechowywany we wszystkich kolorów widma ma właściwości przeciwstawne. Z jednej strony, to reprezentuje tajną nieskończoność, a czasem jest to związane z żeńskim, elegancji i prostoty. Z drugiej strony, ma działanie hamujące, zwłaszcza w tych przypadkach, gdy trzeba szybki refleks. Obfitość czarnych hamuje sprzyja rozwojowi zaburzeń nerwicowych.

preferencje kolorystyczne

W zależności od tego, co dana osoba wybiera kolor, można ocenić jego aktualny stan emocjonalny, a także swoje wyzwania i perspektywy dla ich przezwyciężenia. Kolor kodowania służy do diagnozy psychologicznej kondycji ludzkiej. Najsłynniejsza próba Luscher może nawet ujawnić ukryte, nieświadome potrzeb.

Na przykład, żółty kolor wskazuje, że preferencje w tej chwili nikt nie ma wystarczająco dużo energii, jego „uduszone” okoliczności i marzy o wolności.

Preferencji zielony wskazuje samoocenę, jędrność zasad, i można mówić o zmęczeniu.

Kolor czerwony jest preferowane przez ludzi, którzy są gotowi do działania.

Zatem wartości kolorów w psychologii jest szczegółowo badane. Obecnie terapia kolor stał się popularny, co pomaga leczyć dolegliwości emocjonalnych, zarówno dorosłych, jak i dzieci korzystających z właściwą kombinację kolorów wybranych.

Właściwy wybór kolorów we wnętrzu można stworzyć w domu atmosferę sprzyjającą odpoczynku i przyjaznych stosunków między wszystkimi członkami rodziny. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę tylko znaczenie kolorów.