352 Shares 2597 views

Co równik przecina kontynenty?

Ziemia pokryta jest siecią linii konwencjonalnych niebieskiego. Można zauważyć na dowolnej karcie fizycznej. Równik – jedna z tych linii. W dowolnym punkcie tej linii dwa razy w roku słońce jest w zenicie. Równik przecina kontynenty, oceany i morza, wysp i większych rzek. Ma ona kilka dużych miast. Bardziej szczegółowo geografia głównych podobieństw planety weźmiemy pod uwagę w tym artykule.


Jaki jest równik?

Co kontynentach przecina równik? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy mapę fizyczną świata. I rzeczywiście nie zaszkodzi będzie dowiedzieć się, jaki rodzaj linii jest to – równik?

Termin pochodzi od łacińskiego słowa Aequator, co oznacza „zrównać”, „align”. Linia ta, choć warunkowe, ale nie nierozsądne. Obrazowo mówiąc, równik zamyka płaszczyznę, która jest prostopadła do osi obrotu i przechodzącą przez środek.

Dwa razy w roku, w godzinach popołudniowych (20 marca i 22 września) na równiku słońce jest w zenicie. Oznacza to, że ciało niebieskie bezpośrednio nad głową. Te dni rzeczy nie rzucają cieni.

Co równik przecina kontynenty, oceany, a kraj?

Równik – jest głównym i najdłuższy równolegle planeta, której szerokość – 0 stopni. Jego dokładna długość wynosi 40,075.7 km.

Zero równoległa Ziemia przecina różnych krajów i mórz, kontynentów i oceanów. Przekraczania równika kontynenty tradycyjnie uważane za „południowej”. Tylko dwa z nich – Ameryka Południowa i Afryka. Linia równik przechodzi również przez powierzchnię oceanów wody trzy planety: Atlantyku, Oceanie Indyjskim i Spokojnym. W Oceanie Indyjskim i Pacyfiku, przecina szereg dużych i małych wysp.

Należy zauważyć, że równik przecina kontynenty na różne sposoby. Tak, Ameryce Południowej, to „przecina” w jego północnej części. Ale Afryka równik dzieli niemal o połowę. I fakt ten znajduje odzwierciedlenie w osobliwości natury „czarnego kontynentu”. Główne obszary naturalne Afryki są odwrócone w stosunku do głównego równolegle do ziemi.

Jeśli spojrzeć na mapę świata, mogą być uznane w szczegółach, które przecina równik kontynentach (jego linia jest pokazana na czerwono).

Równik przechodzi również przez terytorium dwunastu niezależnych państw. Dodatkowo, linia przecina Kiribati strefę ekonomiczną, a także wyspy Baker własnością USA.

Równik jako atrakcja kulturowego

W wielu krajach, w miejscach, gdzie równolegle zero, zbudowanych odpowiednie znaki i pomniki. Tak, pomniki imponujące są w Indonezji, Brazylii i Ekwadorze. Tablice zainstalowane w Kenii, Gabonu i Kongo.

Najciekawszym i odwiedzanym zabytkiem turystyczny w serii jest w Ekwadorze, w pobliżu miasta Kioto. To jest pomnik nazywany „Middle of the World”, który został wybudowany na początku lat 80-tych. Jego wysokość – 30 metrów. Pomnik wykonany jest z żelaza i betonu, a jego końcówka jest zwieńczony ogromnym pięć ton piłki.

Obok pomnika posiada wszystkie niezbędne infrastruktury turystycznej muzeum, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Od pomnika linia prosta jest narysowana na ziemi, która dzieli naszą planetę w północnej i południowej półkuli. Obowiązkowy rytuał każdy turysta, który odwiedził tutaj – zrobić zdjęcie tak, że jego stopy były w różnych półkulach Ziemi.

Jednak bardzo niewielu podróżnych wie, że prawdziwa linia równik przechodzi 240 metrów od popularnych atrakcji. Wszystko kwestia nadzoru, który pozwolił na pomnik budowniczych prawie czterdzieści lat temu.

wniosek

Równik przecina kontynentów (Afryka i Ameryka Południowa), oceany (Pacific, Atlantic i Indian), a także szereg wysp. W wielu krajach, miejsca, gdzie główny równolegle do podłoża, oznaczone przez pamiętnych znaków, znaków lub prawdziwych zabytków.