502 Shares 6961 views

AMD FX-4300 Procesor: opis i opinie

Jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań informatycznych dla platformy AM3 + jest Procesor AMD FX-4300. Z jednej strony, to układ może pochwalić się wyjątkową poziom wydajności. Ale z drugiej strony, obecność zaledwie czterech jednostek obliczeniowych pozwala chip półprzewodnikowy do uruchomienia dowolnego istniejącego oprogramowania, choć nie z maksymalnymi ustawieniami.


Segment Chip i możliwości obliczeniowe

AMD FX-4300 wypełniająca lukę najbardziej atrakcyjnych rozwiązań procesora dla AM3 +. Pod względem wydajności jest znacznie lepiej niż jakikolwiek inny producent w CPU FM2 lub AM1 +. Jego obecność jest wystarczająca dla normalnego funkcjonowania niemal wszystkich istniejących aplikacji. Jedyną rzeczą, którą należy zauważyć – jest obecność FPS osiadania w jednych z najbardziej wymagających zabawek nie są nawet na najwyższym ustawieniu. Aby uniknąć tego znaczącą wadę, że jest konieczne, aby kupić droższego modelu CPU.

Opcje

Dwa poziomy wykończenia sprzedawane procesor AMD FX-4300: OEM i "Rita". W pierwszym przypadku, cena jest znacznie niższa. Ale sprzęt jest bardziej skromne: chip półprzewodnikowy sama, karta gwarancyjna, naklejka z logo rodziny procesorów i obsługi rozwiązań półprzewodnikowych. Procesor AMD FX-4300 OEM sprzęt największego zainteresowania entuzjastów komputerowych. W tym przypadku, można dodatkowo nabyć ulepszony model chłodnicy, a tym samym dalsze przyspieszenie procesora tak, że można bez problemu dokonać bezpośredniej konkurencji z droższych chipów „Intel” ostatniej generacji (na przykład „Cor Ay3 – 6100”). Cóż, „Rita” -komplektatsiya skupia się na zwykłych użytkowników. Różni się ona od wersji OEM tylko z budżetu chłodnicy i cieplnej pasty. W tym przypadku możliwe jest, aby rozproszyć układów scalonych, ale efektem będzie znacznie niższe niż w połączeniu z ulepszonym systemem chłodzenia.

Gniazdo dla chipa

Do montażu w najnowszym i najbardziej produktywnym złącza jest zorientowany Procesor AMD FX-4300. Socket AM3 + to naprawdę jest "analog Micro Devayses". Istnieją inne gniazda procesorów tego producenta. Ale oto FM2 i AM1 + nie pozwala tworzyć kompleksowe rozwiązania gry. Pierwszy z nich skupia się na wykorzystaniu systemów multimedialnych (np PC doskonałą pracę odtwarzanie plików wideo i audio). Cóż, AM1 – gniazdo budżet, który doskonale nadaje się do systemów biurowych. Dlatego entuzjastów komputerowych zwracają swoją uwagę na AM3 +, która zapewnia najwyższy poziom wydajności. I najbardziej przystępne cenowo rozwiązanie do obróbki gniazda i jest „FX-4300”.

proces

Procesor AMD FX-4300 został po raz pierwszy wprowadzony w 2012 roku. Od tego czasu, bez zmiany zostały wykonane w procesie jego wytwarzania kryształów krzemu. W związku z tym, jest ona wykonana z bardzo przestarzałe tego procesu do 32 nm. To z kolei prowadzi do zwiększenia powierzchni chipa półprzewodnikowego i zwiększone rozpraszanie ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, większość procesorów pod względem efektywności energetycznej traci swoich bezpośrednich konkurentów „blue”, „Intel” obozu. Ale ta wada jest kompensowana przez znaczne bardzo demokratyczne i bardzo rozwiązań półprzewodnikowych koszt od tego producenta. Osobno należy zauważyć proces – SOI. Jeśli rozszyfrować skrót i przetłumaczyć na język rosyjski, otrzymujemy „krzem na izolatorze”. Jest to ten sam proces, w którym produkowane niegdyś żetony top-end od tego producenta – Athlon XP. Technologia ta została obiecując w roku 2000, ale teraz jest już nieaktualne. Ale z drugiej strony, to można zauważyć, że jest doskonała i, w przeciwieństwie do rozwiązań „Intel”, takie chipy mogą pochwalić się większą niezawodnością ze względu na to.

cache

Obecność mocny układ trójstopniowego Szybka (pracujący z częstotliwością centralną jednostkę przetwarzania), pamięć lotny posiada AMD FX-4300. Cechy z chipem w tej dziedzinie jest naprawdę dobra. Całkowity rozmiar pamięci podręcznej pierwszego poziomu to 192 KB. Do przechowywania danych przypisanych do każdej jednostki obliczeniowej jest tylko 16 KB. Wysokość poziomu 1 podręcznej danych wynosi od 4 do 16 Kb = jądro 64Kb. Pozostała część 128 KB jest podzielona na 2 równe części 64 kilobajtów, które są przypisane do określonego pary modułów obliczeniowych. Posiada instrukcje procesora. Druga skrzynka poziom ponownie podzielone na 2 części 2 MB, z których każdy jest związany z określonym pary zespołów komputerowych. W tym przypadku, pamięć może przechowywać zarówno instrukcje i dane. wielkość pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 4 MB i jest wspólna dla całego układu półprzewodnikowego.

Pamięć o dostępie swobodnym

Rodzaj Chip RAM tylko jeden poparte danymi – DDR3. I specyfikacja platforma sprzętowa pozwala na zainstalowanie dodatkowych modułów, które należą do tej rodziny RAM, począwszy DDR3-1066 i DDR3-2133 górę – to będzie działać w połączeniu z roztworem krzemu. Jedyną rzeczą, którą musisz zrozumieć przy wyborze paski RAM – to ponad dolną częstotliwość pracy modułu, tym niższa ogólna wydajność systemu komputerowego. Druga ważna rzecz – jest to okazja, aby rozproszyć i zwiększyć wydajność komputera nawet do modułów DDR3-2133. To jest ostatnia deska RAM zaleca się zwrócić uwagę podczas budowania PC oparte na tym quad-core płytce krzemowej.

Opakowanie ciepło i temperatura robocza wynosi w różnych trybach pracy

AMD X4 FX-4300 Procesor wytwarzane, jak wcześniej wspomniano, proces technologiczny 32 nm. Prowadzi to do zwiększonego obszaru podzespołów zwiększone rozpraszanie ciepła. Dlatego, jego opakowanie ciepła wynosi 95 watów. Maksymalna możliwa temperatura pracy układu w temperaturze – 70 ° C. W normalnym trybie pracy, temperatura układ jest prawie nigdy nie przekracza 50 stopni. No, ale w przypadku przyspieszenia ze standardowym systemem chłodzącym aby osiągnąć 70 stopni jest możliwe już przy częstotliwości 4,8 GHz. Dlatego podkręcania tego procesora zaleca się użycie specjalistycznych chłodnice, które poprawiają ciepło i pozwalają na dalsze zwiększenie wydajności systemu komputerowego.

częstotliwości

Minimalna częstotliwość, która może działać w trybie normalnym, procesor AMD FX-4300, – 3,8 GHz. Ten procesor obsługuje technologię Turbo „Cor”. Jego istota polega na tym, że w zależności od stopnia złożoności rozwiązywanego problemu i stopnia wiórów ogrzewanie płytce krzemowej, jej zmniejszeniem częstotliwości lub zwiększa się w sposób dynamiczny. Funkcja ta pozwala na procesor w razie potrzeby zwiększenia częstotliwości do 4,0 GHz. Cóż, w przypadku bezczynności chipie automatycznie zmniejsza prędkość do 1,7 GHz.

architektura

„Vishera” – kryptonim dla rodziny chipów, do której procesor AMD FX-4300. Quad Core Processor Ten model jest najbardziej przystępne cenowo rozwiązanie w tej linii. Producent deklaruje obecność jednostek 4-komputerowych w tym przypadku. Jednak niektórzy eksperci Komputer nie zgadzają się z pozycjonowaniem tej decyzji. Bloki wykonać obliczenia całkowite oddzielone jest naprawdę w „FC-4300”. Ale jednostka wykonywania zmiennoprzecinkowych dzielone bezpośrednio do +2 jednostek obliczeniowych. Z jednej strony, to znacznie zmniejsza zużycie energii. Ale minusem w tym wszystkim – zmniejszenie wydajności komputera. Inną wadą tej architektury – można przetwarzać tylko dwie instrukcje w jednym cyklu. W „Intel” liczba ta wynosi 2 razy wyższa i wynosi 4 instrukcji na cykl zegara. Aby w jakiś sposób poprawić sytuację „AMD” zmuszony sprzedać swoje żetony po niższych kosztach i odblokować mnożnik częstotliwości CPU. To wszystko sprawia, że można przynajmniej zneutralizować zalety konkurencyjnych platform.

przyśpieszenie

Obecność mnożnik odblokowany jest jedną z głównych zalet, których obecność może wyróżniać się z procesorem konkurencji AMD FX-4300 Black Edition (Właśnie taki dekoder ma ten chip w oficjalnych źródeł). Ale to tylko połowa historii. Aby uwolnić cały potencjał tego procesora rozwiązań, komputer musi być wyposażony w specjalny sposób. Powinno być ulepszony system chłodzenia, zaawansowana płyta główna. Tak, a moduły RAM, pożądane jest, aby wykorzystać wyższą częstotliwość. Wszystko to, oczywiście, wpływa na koszt komputera. Ale podkręcania AMD FX-4300 może osiągnąć częstotliwości w 5-5,5 GHz na chłodnice powietrza. I jest to wzrost o 30 procent. Ale płyn chłodzący zwiększa wartość ta jest już do 6 GHz. Wartość rekord szybkości chipa – 7,2 GHz. Tylko, najprawdopodobniej, że został przyjęty na specjalnym stojaku.

komentarzy użytkowników. Cena rozwiązań półprzewodnikowych

Odblokowany mnożnik częstotliwości Chip i stosunkowo niska cena – to główne zalety, których obecność oferuje procesor AMD FX-4300. Recenzje właścicieli kryształu półprzewodnika w tej kwestii. Ale cons jego zwolenników – w podstawowej wersji z niskim poziomem wydajności i wysokim TDP. Jednak w każdym przypadku, cena 82 dolarów to kompensuje wszelkich nieprawidłowości. A obecność odblokowanym mnożnikiem i na prawidłowo wkomponowane PC może znacznie zwiększyć ogólną wydajność systemu.

wyniki

Bądź co bądź, z AM3 + platformy jako całości i procesorem AMD FX-4300 w szczególności za istotne dla nowej platformy wyjście AM4 w połączeniu z jednostką centralną pod kryptonimem „Xen” przetwórczego. Najbardziej optymistyczne prognozy wskazują, że w najlepszym razie nastąpi to pod koniec 2016 roku. Który jest bohaterem tego przeglądu będzie rzeczywisty CPU entry-level przez co najmniej sześć miesięcy.