456 Shares 907 views

Egzotyczne i zdrowe owoce feijoa

Dziwne, ale owoce feijoa odkryto dopiero w końcu XIX wieku przez Joao da Silva Feijo European w górzystej Brazylii, chociaż roślina była szeroko rozpowszechniona w Urugwaju, Kolumbii i Argentynie. Mieszkańcy nie rozważyli Jego jadalne. Jej nazwa w łacinie, dość nietypowa podczas przesłuchania, roślina otrzymana na cześć jego odkrywcy (Feijoa). Po badaniach laboratoryjnych owoc tropikalny feijoa zaczął swoją zwycięską procesję na całym świecie, ponieważ okazało się, że ma nie tylko oryginalny smak (połączenie ananasa, truskawki i kiwi), ale także bardzo użyteczne. Na terenie naszego państwa uprawa tej rośliny zaczęła się po Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Sadzonki przywieziono na Kaukazie i republice Transkasady. Od tego czasu są duże plantacje, z których (głównie) owoce feijoa spoczywa na półkach rosyjskich sklepów i rynków.

Na półkuli północnej roślina ta aktywnie odfruguje od listopada do grudnia, a także w ojczyźnie – w Ameryce Południowej – od kwietnia do maja. W zależności od tego, kiedy kupisz owoce feijoa, możesz określić, skąd pochodzi.

Owoc ciemnozielony, do 5 cm długości, do 4 średnicy, o charakterystycznym smaku truskawkowym. Rosyjscy konsumenci są już przyzwyczajeni do mango, owoce męczennicy, papaja, śliwki, ale owoce Feijoa nadal pozostaje egzotyczny na stolikach Rosjan. I na próżno. Ponieważ ma wiele użytecznych właściwości, z których przede wszystkim należy powiedzieć o wysokiej zawartości jodu. W zależności od oddalenia wzrostu feijoa od morza, na 100 gramów produktu odpowiada 8 do 35 mg tego pierwiastka. Dla porównania warto wspomnieć, że dzienną normą jodu w człowieku o średniej kompozycji jest 0,15 mg. W konsekwencji osoby z chorobą tarczycy powinny je zawierać w diecie, ponieważ rozpuszczalne w wodzie związki jodu pochodzącego z naturalnego są lepiej i bardziej naturalnie wchłaniane przez organizm. Pacjenci z miażdżycą tętnic również feijoa będą niezwykle użyteczni. Owoce zawierają dużą ilość kwasu foliowego, przeciwutleniacze, witaminę C. Te składniki będą użyteczne dla każdej osoby.

Drzewo feijoa może być uprawiane w domu z klonowanego procesu lub z nasion. Obie metody są skuteczne z różnicą w czasie rozpoczęcia owocowania. W pierwszym przypadku roślina będzie traktować właścicieli o pachnące owoce po 4 latach, w drugim – Przez 7. Drzewo jest nieprecyzyjne. Uwielbia wilgoć, reaguje na nawożenie. Ale podczas wzrostu konieczne jest ciągłe wycięcie pęcherzyków. Kiedy twoje drzewa kwitną, zrozumiesz, że cenne w tej roślinie jest nie tylko owoce feijoa. Zdjęcie pokazuje, jak piękne kwiaty są, ale nie może przekazać zapach, który wypełni twój dom.

Owoce Feijoa są szeroko stosowane w gotowaniu do przygotowywania sosów, kompotów, sałatek owocowych, wypełnień i lemoniady. Ale częściej owoce, łuszczące skórkę, szlifowane przez mielarkę mięsną, zmieszane z cukrem i spożywane w stanie surowym – tak zwane "dżem". Maksymalnie zachowuje wszystkie użyteczne właściwości feijoa.