537 Shares 7929 views

Kąt nachylenia dachu może uratować budynek od pogody lub zniszczyć jego

Każdy budynek potrzebuje niezawodnej ochrony przed niekorzystnym wpływem środowiska. Odnosi się to do zmian klimatycznych, wyrażone w zmianie prędkości wiatru i wytrącanie (deszcz, śnieg, grad). Ta ochrona jest zapewniona przez dach budynku, zwłaszcza dach spadzisty strukturę jak najbardziej skuteczne. Powodem jest to, że nachylenie dachu, wykorzystując grawitację Ziemi, pozwala szybko usunąć wytrącanie dachu, bez przeciążania jej elementów.


Jest to rozsądne założenie, że idealnym samooczyszczające dach z większym kątem. Ale jest to konieczne, aby prosty rysunek na papierze, aby zobaczyć, co się nie do pokonania problemy podczas gdy tam.

Wzrost kąta dachu zajmuje coraz wyższe, konia, a wraz z nim rośnie w postępie geometrycznym jego budowy i rozwoju. Im większa powierzchnia dachu, tym większa żagiel, to znaczy powierzchnię, która jest wystawiona na działanie wiatru. Na przykład, jeżeli kąt nachylenia dachu, od 34 stopni, od 11 do 45, obciążenie wiatrem na dachu, jest zwiększona pięciokrotnie. To automatycznie pociąga za sobą wzmocnienie konstrukcji dachu. Wreszcie, duża powierzchnia dachu i wymaga większego zużycia materiału. W sumie, to wszystko zwiększa koszty pracy w czasie.

Powyższe dane – 11 i 45 ° – nie jest przypadkowe. To właśnie w tym zakresie, i szukał kompromisu pomiędzy potrzebą ochrony budynku przed deszczem i wiatrem, z jednej strony, a cechy strukturalne domu – z drugiej. Uniwersalne recepty tu obliczenia optymalnego kąta na etapie projektowania, w każdym przypadku być wykonywane oddzielnie.

Przed obliczyć kąt dachu, trzeba nauczyć się wartość całkowitego ładunku na dachu. Składa się ona z wagi na metr kwadratowy dachu i maksymalnego obciążenia śniegiem w regionie.

Ciężar dachu definiuje się jako sumę mas wszystkich jego składników. Jak wiadomo, zadaszenie „pie” – ta powłoka, osłona i izolacja. Ale konieczne jest, aby wziąć pod uwagę ciężar pewną rezerwą, która pomnożyć otrzymaną sumę przez współczynnik 1,1.

Normatywna dokumentacja na budowę zawiera informacje na temat maksymalnego obciążenia śniegiem regionalnego indeksu i jego współczynników jazdy biorąc pod uwagę kąt nachylenia dachu.

muszą to być zmienione, jeśli wynik obliczeń wyjdzie przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego obciążenia na dachu. Ta zmiana spowoduje zmniejszenie obciążenia śniegiem. Jeżeli taki środek nie prowadzi do akceptowalnego wyniku korzeniem problemu należy szukać w niedoskonałej konstrukcji dachu.

Dla każdego rodzaju pokrycia dachowego ma minimalny kąt nachylenia dachu. Na przykład, dachówka, łupek i inne materiały z elementów składających pozwalają zrobić rampę do 22 stopni. Taki kąt nachylenia dachu uniemożliwia gromadzenie się płynu w stawach. Dach trójwarstwowy materiałów użycia – 2-5 stopni, dwuwarstwowych – 15 ° C. Pokrycie – 12 ° (przy mniejszych kątach złącza powinny być traktowane szczeliwa). Metal – nie mniej niż 14, miękkie płytki – 11 stopni.

Przy wyborze nachylenia dachu trzeba cały czas do zapamiętania ładowność swojej konstrukcji, która pozwala oprzeć żadnego obciążenia i czynników zewnętrznych.

Zatem określenie kąta dachu – kluczowej scenie. Błąd może nie tylko koszty materiałowe koszt do naprawy awaryjne, ale także stać się zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi mieszkających w budynku.