251 Shares 4253 views

Su-25T: zdjęcia, charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, Su-25T to samolot, który stał się modyfikacją samolotu ataku Su-25, który został wydany dziesięć lat wcześniej. Opracowany w Sukhoi Design Bureau na początku lat 80. stał się jedynym pojazdem bojowym, który był używany wcześniej niż decyzja Ministerstwa Obrony o wprowadzeniu go do sił zbrojnych.

Nawet jeśli ten model nigdy nie wzbudziłby nieba, to pozostawiłoby to ślad w wewnętrznej lotnictwie wojskowym. W końcu Su-25T nie była jedyną wersją prototypu. Seria modeli 25. obejmuje inne zmiany, które w rzeczywistości są takie same jak Su-25, ale mają zupełnie inne liczby. Ale o innej płaszczyźnie trochę niższej.

Samolot-Stormovik

Z historii lotnictwa wojskowego wiadomo, że początkowo rozwijając się w celu objęcia siłami lądowymi, wkrótce Su-25 zmienił się w osobny gatunek, którego zadania obejmowały operacje czysto powietrzne.

Samoloty bombowców potrafią latać na dużej wysokości, mają dobry zasięg lotów, a jednocześnie są wystarczająco szybkie i łatwe do manewrowania. Ale aby chronić myśliwiec naziemnych nie jest dobry.

Więc nie było samolotu naziemnego, lekkiego, niewzruszonego, ze względu na niską prędkość i wysokość niewidzialną dla obrony powietrznej wroga. W takim przypadku maszyna może nosić dużą rezerwę ogniową. Takie zalety posiadały wojskowe samoloty do ataku naziemnego klasy II-2. Po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej samoloty tego typu wchodzą w cień: walka o przewagę w powietrzu, ale pod koniec lat 70. sytuacja się zmienia. Sukhoi Design Bureau otrzymuje zamówienie na produkcję samolotów ataku. Samolot otrzymuje nazwę fabryczną "Produkt T-8". Następnie, gdy wyjdziesz z serii, zostanie ona przemianowana na Su-25.

Opis Su-25T. Instrukcje

Instrukcja samolotu odnosi się do klasy samolotów atakujących, która jest jego prototypem. Ale jednocześnie, nazwanie jej po prostu modernizacją jest dość trudne, więc różni się od podstawowej konfiguracji. Deweloperzy zmienili część nosa, wzmocnili projekt kadłuba. Nowe systemy kierowania upraszcza pilotowanie, więc jedna osoba może kontrolować i prowadzić operacje bojowe. Warto wspomnieć o systemie, który pomaga pilotowi dotrzeć do celu. Po naciśnięciu spustu, po oszacowaniu mocy potencjalnego celu, wybiera pożądaną amunicję i, jeśli to konieczne, koryguje prowadzenie. Ponieważ samoloty ataku są wystarczająco mobilne pod względem konserwacji, w samolocie pojawił się dodatkowy system teleinformacyjny dla lotów w ciemności.

Ochrona oparta jest na stacji radiowej, która może nie tylko wskazywać lokalizację stacji radarowych naziemnych, ale także określić, w jakim trybie działają: wykrywanie lub prowadzenie. Mając te informacje z wyprzedzeniem, pilot "Suszenia" ma okazję opuścić strefę porażki z wyprzedzeniem. System nadzoru może również działać w połączeniu z blokiem zakłóceń w punktach orientacyjnych. Daje wiele fałszywych celów, generuje "śnieg" i podobne efekty, nawet zdolne do wyłączenia systemu homowania na rakiecie.

Grupa Obserwatorów

Pierwszy samolot w 1980 roku trafia do Afganistanu. Najpierw kilka sztuk, potem cały regiment. Grupa obserwatorów została wysłana do pułku, ponieważ samolot nie przeszedł wszystkich kontroli certyfikacyjnych. Przedstawiciele Sukhoi Design Bureau, którzy byli wśród obserwatorów, dowiedzą się, jak nowa maszyna stanie się prawdziwą próbą walki.

Niestety, pierwsze próbki T-8 zmarły na błędy projektowe. W tych samochodach znajdowały się obok dwóch silników. Ogień nieuchronnie spowodował pożar w drugiej, w końcu wybuchł. Drugim problemem jest ochrona przed fragmentami rakiet. Wystrzel co najmniej jeden w zbiorniku (znajdującym się nad silnikami) i wybucha, silniki są w to zaangażowane, a wynik jest znany. Rezultatem obserwacji była narodziny Su-25T. Głównymi zmianami były pancerze z dołu i między czołgami.

Skład

Na podstawie Su-25 powstało kilka modyfikacji:

 • Su-25 – w rzeczywistości wersja podstawowa, jest nadal produkowana i używana;
 • Su-25K – wersja eksportowa powyższego modelu;
 • Su-25UB – wersja szkoleniowa bojowa samolotu ataku (kabina na 2 miejsca w przeciwieństwie do pojedynczego na innych maszynach);
 • Su-25UBK – druga i trzecia modyfikacja jednocześnie. Wersja eksportowa maszyny szkoleniowej;
 • Su-25UT jest wersją edukacyjną i szkoleniową, nie ma broni;
 • Su-25 UTG – taka sama jak poprzednia, nie ma uzbrojenia. "G" w nazwie oznacza hak. Wersja morska, która ma możliwość lądowania z użyciem aerofinerów naziemnych i pokładowych;
 • Su-25BM – tarcza celu, wersja nie jest przeznaczona do walki;
 • Su-25T – zmodernizowana wersja samolotu ataku. Poza wzmocnioną zbroją, później otrzymano nowe urządzenia elektryczne i potężną broń. To on służył jako prototyp kompleksu rakietowego;
 • Su-25TK – samolot ataku opisany przez nas w powłoce eksportowej.

Inne modele oparte na samolotach naziemnych

Oprócz maszyn, które można nazwać modyfikacjami Su-25, na jego podstawie powstały inne wersje.

Su-28 – prawie pełny egzemplarz wersji Su-25UT. Nie ma broni, jest samolotem szkoleniowym.

Decyzja o stworzeniu kolejnego modelu była udana, a jednocześnie mało użyteczna, użycie modelu Su-25T w Afganistanie. Su-39, który można bezpiecznie nazwać "synem" wersji T, otrzymał od niej wszystkie najlepsze cechy i nabył kilka nowych.

W szczególności seryjne modele Su-25TM (kolejna nazwa 39.) po pewnych modyfikacjach otrzymały zestaw RLPK "Kop'e-25" (system obserwacji radarowej). A także ATGM "Whirlwind" (przeciwpancerna rakieta). Ten ostatni, po pomyślnym zastosowaniu Su-25TM, jest zainstalowany na śmigłowcach, małych łodziach rakietowych, a nawet na statkach patrolowych.

Broń

Przechodząc przez wszystkie rozwinięte modyfikacje, przyjrzymy się szczegółom uzbrojenia Su-25T. Skrzydła samolotu mają 10 słupów do mocowania różnych amunicji. Jednocześnie 8 na 10, usytuowane bliżej ciała, może nosić obciążenie do 500 kg, co wystarcza do przymocowania bomby rakietowej lub arsenału artyleryjskiego. Ekstremalne słupy zwykle zawierają pociski krótkodystansowe (takie jak P-60), używane do celów defensywnych w walkach powietrznych. Wśród broni wykorzystywanych przez samoloty do zniszczenia naziemnych celów można zauważyć, że SPPU (rozłączalna instalacja do broni ręcznej), bomby ważące od 100 do 500 kg lub pociski typu powietrze-ziemia.

Beczki SPU mają zdolność odchylania w dół (maksymalny kąt 30 stopni względem płaszczyzny samolotu). Broń rakietowa może składać się z SD z laserowym prowadzeniem, takim jak X-25ML, X-29L lub C-25L. Możesz używać jednostek NAR (rakiety nadzorowanej przez samoloty) o kalibrze od 57 do 340 mm.

Ponadto statek powietrzny posiada jeden stały dwukołowy pistolet znajdujący się pod kadłubem. Jego możliwości nie są tak duże: kalibru 30 mm można używać tylko do lekkich pojazdów opancerzonych, na przykład w opancerzonych statkach osobowych.

Od wewnątrz

Dzięki elektronicznemu systemowi prowadnic i pożarowi, opisywanym nieco wcześniej, kabina Su-25T jest przeznaczona dla jednej osoby – pilota. Zapewnia kontrolę i to, co robią inni strzelcy.

Tablica przyrządów jest rozmieszczona zgodnie z wersją klasyczną. Z lewej strony fotela znajdują się pokrętła sterujące. Tutaj, zarządzanie komunikacją radiową, układ hamulcowy, przełączniki systemu uzbrojenia i kilka zaworów odpowiedzialnych za ciśnienie wewnątrz kabiny. Pod prawą ręką steruje układem elektrycznym i paliwowym maszyny. Tu też jest sterowanie ogrzewaniem lampy, na pokrywie której znajduje się przycisk pochylenia awaryjnego.

Nad deską rozdzielczą zamontowany jest na środku ekran połączonego kompleksu obserwacyjnego, który kontroluje całą broń z pistoletu do systemów bombowych / rakietowych.

Inne opcje

Powyżej rozważaliśmy główne cechy wojskowe Su-25T. Charakterystyka danych dotyczących lotu przedstawia się w formie listy.

 • Dwa silniki TRD-95 (w późniejszych wersjach TRD-195) rozwijają maksymalną prędkość 970 km / h;
 • Prędkość przelotowa – 750 km / h;
 • Praktyczny sufit – 7000 m;
 • Promień działania przy obciążeniu bojowym 3000 kg wynosi 500 km;
 • Długość drogi startowej do startu – 500-900 m, do lądowania – 600-800;
 • Zalecana prędkość rozerwania wynosi nie mniej niż 250 km / h;
 • Dopuszczalna prędkość lądowania wynosi nie mniej niż 260 km / h;
 • Odległości w zakresie -1950 km;
 • Zapasy paliwa – 3000 litrów.

Niektóre zewnętrzne cechy:

 • Rozpiętość skrzydeł wynosi 29 m;
 • Powierzchnia – 60 metrów kwadratowych. M;
 • Długość statku powietrznego (z uwzględnieniem odbiorników LDPE i anten wychodzących naprzód) – 15, 53 m;
 • Wysokość – 4, 59 m.

Zauważ, że parametry zewnętrzne, z wyjątkiem dwuosobowych wersji treningowych, różnią się nieco od różnych modyfikacji. Na przykład, skrzydło SU-39 wynosić będzie 29,3 m.

Nazwy i pseudonimy

Podobnie jak w tamtym czasie, Tu-160, nazywany "Białym Łabą", Su-25T otrzymał również swoje imię, z wyjątkiem numeru modelu. W tym przypadku w "Suszenie", w przeciwieństwie do Tu, istnieje kilka takich nazwisk – pseudonimy.

"Grach" – najsłynniejszy samolot otrzymany od pilotów za charakterystyczny "kłębie", składający się z latarni i półokręgu aerodynamicznego.

"Grzebień" – jest to niezwykła nazwa wywodząca się z jednostek lądowych, którzy musieli zobaczyć Su często nad sobą w formie okładki. Przypomnijmy, że samolot posiada 10 słupów, które są dołączone do ładunku. Patrząc od dołu, biorąc pod uwagę, że ładunek często wystaje przed skrzydłami, mamy klasyczny grzebień.

"Niemiecki cud" – tak nazwano go w Afganistanie, ponieważ przez długi czas nie mogłem uwierzyć, że samolot został stworzony w ZSRR

"Lokomotywa parowa" nazwała maszynę, nadawaną przyjaznej Unii Czechosłowacji.

"Humpbacked Horse" – ten pseudonim miłosny otrzymał samolot od pilotów, którzy musieli latać na nim. Z zewnętrzną skromnością wykonywał niezwykle szeroki zakres zadań.

Wnioski

Su-25 i jego młodszy brat Su-25T, których fotografie i cechy, które sprawdziliśmy, nadal służą w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych źródeł ich wykorzystanie powinno trwać do 2020 r. Samolot z powodzeniem radzi sobie z ustalonymi zadaniami, przygotowanie do nowego wyjścia nie wymaga szczególnych działań, więc pozostaje życzyć "Rook" i długich lat służby oraz udanej pracy w celu ochrony granic Rosji.