198 Shares 6010 views

Karma – to buddyjska koncepcja losu i wolnej woli

Karma – to słowo, które nie mogą być tłumaczone. Jednym z jego podstawowych wartości jest „działanie”. Jednak w starożytnym języku Indian (co nazywa się „sanskryt”) tak wiele interpretacji karmy, jest to niemożliwe do odszyfrowania go tak dosłownie.

Jeśli ujawniać tę wartość w oparciu o jakość swojego codziennego użytku, można zauważyć, że ogromna część wartości semantycznej słowa zostanie zgubiony lub po prostu stracił dużo jasności. Według sondażu przeprowadzonego wśród Amerykanów ujawniły następujące: Ludzie wierzą, że karmę – to los. I to niekoniecznie zły los, pech, niezmienne i niezrozumiała siła, która ma swoje źródło w przeszłości i przewidywanych w przyszłości. Amerykanie używają słowa w tym sensie, że jest to niemożliwe do czynienia z karmą, a ludzie są bezsilni w obliczu nieubłaganego losu. Dlatego też, wielu wierzy i że karma – to fatalizm, i odrzucić koncepcję Wschodniego. Po tym wszystkim, w opinii ludzi niewykształconych, karma może być uzasadnione przez każdą niesprawiedliwość i cierpienie: „On jest słaba, i to jest jego karma”, „Nie ma dzieci – to karmic”. Z takimi myślami o jeden krok do zarzutów, że ci ludzie wyraźnie zasłużył i cierpienia. Do tej pory jednak psevdobuddiyskie pojęcie stało się powszechne. Wszędzie można zobaczyć reklamy w „Diagnostyka karmy”. W wyspecjalizowanych instytucjach ludzie mają okazję do poznania ich karmę z absolutną precyzją. Popularne wyrażenie i „karma czystki” i rytuał przeprowadzono szereg magów, wróżki, czarowników. Jednak niewielu z nich naprawdę myśli o tym, że on próbuje zrobić.

Nieporozumienie – wynika z faktu, że karma – to buddyjska koncepcja, która została doprowadzona ze Wschodu na Zachód, wraz z całkowicie niebuddyjskich. W tym momencie, aby być bardzo uczciwy, możemy powiedzieć, że wiele współczesnych buddyści postrzegają karmę jak fatalnym przeznaczeniu i pecha. Jednak najwcześniej pierwotna tradycja pokazuje, że ten pogląd jest też źle.

W tradycyjnym buddyzmie karma – jest różnorodny, nieliniowa i skomplikowane pojęcie. Dziwnie, ale w tej sprawie ze względu na przeszłość nie ma wiele wartości w przeciwieństwie do idei współczesnych Amerykanów. Wiele szkół pre-buddyjskich w Indiach uważają, że karmiczna odpowiedzialność idzie w prostej ścieżce liniowej, czyli działania w przeszłości zdecydowanie wpłynąć na przyszłość i teraźniejszość. Jednak koncepcja ta ma na celu ograniczyć swobodę wyboru osoby. Buddyści nie spojrzał na sprawę nieco inaczej.

Dla zwolenników księcia Siddhartha Gautama za naukami karmy – to złożona sieć przyczynowego sprzężenia zwrotnego, który jest aktualnie utworzonym przez przeszłości i teraźniejszości, a nawet przyszłych działań. W związku z tym nie musi być koniecznie całkowicie określona przez przeszłości. Charakter tego percepcji Karma symbolizuje strumienia wodnego. Zatem karma – to nie jest uległe bezradność. Jest to idea, że ludzie mogą wydać swój ukryty potencjał w tej chwili. Po tym wszystkim, to nie ma znaczenia skąd jesteś. Ważnym tematem umysłu w tym momencie.