388 Shares 1296 views

Co jest kontynentem, a co to jest

Cała powierzchnia Ziemi składa się z wody i ziemi. I na stałej części stanowi jedynie 29% całkowitej powierzchni planety. A nawet, że jest rozcięta przez rzek, strumyków, potoków, kanałów. A ile istnieją na ziemi bagna, stawy i jeziora – a nie liczyć, ponieważ niektóre z nich od czasu do czasu znika, a następnie ponownie. Prawdopodobnie nasza planeta byłaby bardziej poprawna zadzwonić wody.

Cała ziemia jest podzielona na odrębne kontynentach. Są one również nazywane nawet kontynentów. Co to kontynent, jaka jest historia jej powstania i rozwoju – przez długi czas pozostawał tajemnicą. Dziś nauka geologiczna może wyjaśnić wiele, a zwłaszcza dlaczego kontynenty są w ruchu.

Jakie są wykonane

Ogromne blok osadowa z granitu, warstwa bazaltowa leży przy około 40 km grubości – czyli lądu. Obecnie istnieje sześciu kontynentach, a znajdują się one na powierzchni ziemi jest bardzo nierówna, pogrupowane w przeciwieństwo Pacyfiku części świata. W jej strukturze, kontynenty nie są jednolite. Składają się one z:

  • geosynclines (składanie obszarów);
  • Platformy (stabilny obszar).

Odpowiadając na pytanie o to, co z lądem, możemy powiedzieć, że jest to duża masa ziemi, docierane przez ocean i składa się z obszarów ruchomych i stałych.

Ruchome części kontynentów – jest złożona stref, rozbudowany w długości przez tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy kilometrów. Przykładem tej techniki może być Geosynclinal Alpine-Himalayan paska, rozciągających się w kierunku wzdłużnej linii całej Eurazji. Ulga wyrażony poprzez złożenie gór i dolin.

Platformy – powolne obszar. To stabilne, długoterminowe utworzone sekcje skorupie ziemskiej. Są one pokryte górną pokrywą skał osadowych, które ukrywają wszelkie nierówności podłoża. W takich miejscach, skorupa ziemska są duże równiny. Przykładem jest East European Plain, który znajduje się na platformie Rosyjskiej.

dryf kontynentów

Obecnie istnieje 6 kontynentach. Największym z nich jest Eurazja, a następnie osiedlili się w następującej kolejności: Afryka, Północna , Ameryka Południowa, Antarktyda, a najmniejszą – Australia.

Ale to było w historii Ziemi w czasie, gdy był tylko jeden superkontynent, Pangea, a kąpał wodach Oceanu Panthalassa. Co jest kontynentem ery mezozoicznej? Jest to ogromna kraina, której wielkość jest równa wszystkie dzisiejsze kontynenty połączone. Pangea była pokryta bujnej, wśród których swobodnie wędrowały dinozaury. Było ich królestwo i czas kwitnienia.

Około 200 milionów lat temu, starożytny kontynent podzielony na Laurazji i Gondwany. Utworzony pomiędzy Oceanem Tetydy. Laurasia lewej półkuli północnej i południowej w Gondwana pozostał.

Z kolei te dwa starożytny kontynent pod przemieszczania substancji płaszcza również podzielić na odrębne części, które były dryfować w różnych kierunkach, stopniowo oddalają się od siebie. To, w jaki sposób współczesne kontynenty, zarysy, które są nam znane ze szkoły.

Tak więc, każdy nowoczesny kontynent – to tylko fragment starożytnego Pangea, istniał w odległej przeszłości.