588 Shares 9027 views

Nouruz Bayram – Spring Festival! Tradycje Navruz

Nouruz Bayram – to starożytne święto obchodzone mieszkańcy wielu krajów Azji i niektórych regionach Rosji. Jej data – 21 marca. Jest to dzień równonocy wiosennej. Ponadto astronomiczny kalendarz słoneczny, który jest oficjalnie używany w Afganistanie i Iranie, Nouruz Bayram to pierwszy dzień w nadchodzącym nowym roku.

Obchodzone Spring Festival. On symbolizuje odnowę człowieka i natury. Nouruz jest tłumaczona z perskiego jako „nowy dzień”.

Historia wystąpienia

Nouruz Bayram są przypisane do jednej z najstarszych świąt, które istniały w historii ludzkości. W Persji (obecnie Iran), a także w Azji Środkowej, zaczął obchodzić bardzo długo, nawet przed siódmym wieku przed naszą erą. W związku z głębokich historycznych korzeniach jego dokładnego pochodzenia nie jest znane święto.

Nouruz tradycja związana z nazwiskiem założyciela religii Zoroastrianizm, prorok Zaratusztra, a także kultem ognia i słońca. Najstarszych źródło, gdzie święto jest mowa, to pismo z Zoroastrianism Avesta. Że mówi się, że sprężyna jest konieczne, aby uczcić pojawienie się życia.

Święto Navruz Bairam związana jest z panowaniem Shah Jamshid. Ten legendarny władca poeci są śpiewane w wierszu „Szahname”. Uważa się również, że w tym dniu pogrzebu bohatera Siyavush zabitego turański Afrasiab.

Mówią o festiwalu i tureckiego legendy. Odwołał się do dziś jako data wystąpienia tureckich ludzi mitycznego miejsca Ałtaju – Ergenekon.

Gdzie Nouruz obchodzony jest?

Najbardziej wyraźnie i szeroko uczcić ten dzień, ludy Afganistanu i Iranu. Według oficjalnego kalendarza z tych krajów, nowy rok rozpoczyna się od przybycia.

W tym samym czasie Navruz – święto wiosny. Został on w dniu 21 marca, czas trwania dnia jest zrównane z nocą, a potem stopniowo dogania. Wreszcie przychodzi do własnego wiosnę. To święto przypada początek żniwo, które jest problemem rolników i nadziei. Dlatego Nouruz Bayram – święto nie tylko na początku nowego roku, ale także w pracach rolniczych.

Ten dzień jest obchodzony w Tadżykistanie i Kazachstanie, Uzbekistanie i Azerbejdżanie, Turcji i Indii, Macedonii i Albanii, Kirgistanie, aw niektórych regionach Federacji Rosyjskiej (Baszkirii i północnym Kaukazie, Krymie i Tatarstan). W krajach arabskich, wiosennej równonocy nie obchodzi.

warunki

Obrzędy wiosenne obchodzony kalendarza słonecznego, który nazywany jest starożytny irański (Shamsi). W swoich pierwszych dni każdego miesiąca pokrywają się z nowiu. W tym roku terminy są przesuwane przez dziesięć lub jedenaście dni. Festiwal rozpoczyna się, gdy tarcza słoneczna znajduje się w gwiazdozbiorze Barana. Wcześniej ten moment zdeterminowany Stargazer – munadgizhimami – ludzie bardzo szanowany zawód na Wschodzie. Obecnie, to wydarzenie jest obliczana przez astronomów i wskazane w kalendarzu do najbliższej minuty. Ponadto, w tej kwestii jest powiadamiany w telewizji i radiu.

W Afganistanie i Iranie, Nouruz Bayram festiwal jest urzędnik. Gdy nie jest to biznes pierwsze pięć dni w nowym roku, a także trzynaście. W innych krajach, Nouruz jest obywatelem uroczystość. Jednak w rzeczywistości, to jest wszędzie taka sama. Ten dzień uroczyste i radosne spotkanie wiosny.

obrzędy

Tradycja obchodzenia równonocy wiosennej tylko nieznacznie różnią się od jednego kraju do drugiego i od regionu. Nieco inaczej wymawiane Nazywa mieszkańców różnych państw. Tak, Iran jest Nouruz, Afganistan – Nouruz, Iran i Turcja – Nevruz.

Z naszych wakacji noworocznym jest to znacząca różnica. Obchodzone jest nie w nocy i za dnia. Jednak, jak mamy, to impreza rodzinna. Po wystąpieniu uroczystej chwili, wszystko powinno być w domu na świątecznym stole. Cała rodzina jest pewny, aby wspólnie świętować Navruz. Tradycje zapewnienie obecności na świątecznym stole, oprócz dań, siedem przedmiotów. W tym przypadku, ich nazwy powinny zawsze zaczynają się na literę „c”. Ich lista obejmuje korzeń (Sepand), zioła kiełkujących ziaren (Säben), czosnek (Ser), jabłka (SIS), ocet (serke), tymianek (Sattar), dzikie oliwki (sindzhid). Środek tabeli jest koniecznie duży bochenek nazywa sangaku istnieje tu i pojemnik z wodą, w której pływa zielonych liści, jak również płytkę, na której leżały kolorowe jajka.

Wszystkie potrawy należy koniecznie podkreślić, jest skupienie rolniczą Spring Festival. Na przykład, jajka, warzywa i chleb symbolizuje płodność.

Świętując Nouruz na wsi zaczyna się marszczyć klocki. Jednocześnie pług jest najbardziej szanowane miejsce zamieszkania. W pierwszej bruzdy rzuca trochę zboża. Dopiero wtedy można rozpocząć całą pracę Field – bronowanie, orka, siew, etc …

Obchody trzynastego dnia

Tadżyków, Persowie i hazarowie (Ludzie z Afganistanu), dzień ten nazywany jest „Sizdeh Bedar.” Tłumaczone, to znaczy „Trzynaście przy bramie”. Obywatele w tym dniu odwiedził ogrody i parki, wesołe towarzystwo iść poza miastem. Rolnicy stoją w obliczu lasy i łąki. Te pikniki przynieść słodycz do roku było szczęśliwe.

Główne tradycje Nouruz

Przed rozpoczęciem nowego roku postanowiliśmy zorganizować we własnym zakresie sprzątania, a także zaktualizować szafę wszystkich członków rodziny. Ci, którzy obchodzi Nouruz Bayram, aż do dnia równonocy wiosennej powinna zapłacić wszystkie długi, przebacz żale i pogodzić się ze źle sympatyków.

Zgodnie z istniejącą tradycją, przed festiwalem ognia Nowy Rok jest umieszczony. On przechodzi dość nietypowy sposób. W ostatni wtorek wychodzących ogniska roku na ulicach. Dzieje się to po zachodzie słońca. Przez ogień, zgodnie z tradycją, przeskoczyć wszystkie – dzieci i dorosłych.

Podczas uroczystości na stole powinny byt wazony z kwiatami i świecami, luster i owoców, a także wybór dań, takich jak risotto. Zgodnie z tradycją Afgańczyków, aby przygotować specjalny kompot Navruz nazwie haftmeva. Składa się z – owoce migdały i pistacje, jasnych i ciemnych rodzynek, orzechów włoskich i sendzheda. Kazachowie są na świątecznym stole położyć specjalną potrawę – Nauryz skórę. Obejmuje ona także siedem składniki: woda, mąka, mięso, masło, mleko i płatki, sól. Przepisy na to danie, jest ich kilka. Dlatego każda kobieta przygotowuje się na różne sposoby.

Zgodnie z istniejącą tradycją, podczas obchodów Nowego Roku upamiętnienia zmarłych, aw pierwszych dniach Navruz odwiedzić przyjaciół i rodziny.