305 Shares 6950 views

Kryfowska bajka "Elephant and Moska". Moralność i treść


Bajki lubią słuchać dzieci, a dorośli widzą w nich ukryte znaczenie i "podwójne dno". Dzieci postrzegają je jako bajki, bo bohaterami pracy są zwierzęta, ptaki, owady. Są napisane w formie poetyckiej, ale są łatwo dostrzegalne, ponieważ język jest pomysłowy i dostępny. Bajki różnią się orientacją satyryczną. Także obowiązkową częścią jest moralność – jest to zdecydowany wniosek, do jakiego przychodzi bodziec. Czasem on bezpośrednio mówi po zakończeniu pracy, a czasami czytelnik musi się do niego zbliżyć. Kryfowska bajka "Elephant and Moska" jest także ciekawą i ukochaną.

Z historii

Bajki pojawiły się przez długi czas. Starożytni Grecy czytali Aesop, francuski – Lafontaine. W Rosji opowiadano mu historie i opowiadał w swoim własnym języku Kryłowie, który stał się najsłynniejszym rosyjskim bajarzem.

Ulubiona bajka Krylowa

"Słoń i Moska" – jeden z najbardziej znanych utworów napisanych w tym gatunku. W tej bajce istnieją dwa główne postacie. Pasywnym jest Elephant. To jest niezwykłe dla danego obszaru, więc w czasie, kiedy przejeżdżają przez ulice, gromadzą się tłumy ludzi, którzy chcą na niego patrzeć. Pies Moska jest aktywny. We wszystkich możliwych sposobach stara się przyciągać uwagę Słonia i okolic. Aby to zrobić, Moska skręca, krzyczy i łzy naprzód. Wydaje się, że nie osiągnęła swojego celu, ponieważ Słoń nie zwraca na to uwagi, ale nadal idzie naprzód. Kryfowska opowieść "Elephant and Moska" pokazuje, że naprawdę wielka osoba nie obchodzi, co ludzie o nim mówili. Hula albo machając ogonem – nie ma na to ochoty. Jednakże zachowanie Moski zostało zauważone przez sąsiada Shavkę. Oferuje przyjacielowi, aby przestała wstydać, bo jej działania nie prowadzą. Do tej Moski odpowiada, że w ogóle jej nie rozumie. Nie wejdzie do otwartego konfliktu z Elephant. Przeciwnie, lubi to, nie uczestnicząc w walce, potrafi wydawać opinię siebie jako wielkiego przeklętego.

I.A. Kryłowa. – Elephant i Moska. Analiza moralna

W tej bajce nie ma oddzielnego ustępu, w którym można wyciągnąć wnioski. Dlatego nie ma jednoznacznej moralności. Niektórzy uważają, że Moska jest negatywnym bohaterem, który reklamuje się bez żadnego powodu. Mówiąc z sąsiadką Shavką, wyjaśnia, że chociaż trzyma się Słonia, ale wcale jego opinia jest dla niej ważna. Jest tylko sposobem na pokazanie jego siły i odwagi. Do takich wniosków wynika, że ci, którzy obserwują tę scenę, powinni przyjść. Moska zachowuje się jak strategista, zdolny do osiągnięcia wyznaczonych celów poprzez spryt i pominięcie sposobów. Inni wierzą, że Kryfowska bajka "Słoń i Moska" Wskazuje, jak żałosny i śmieszny jest wysiłek małego psa, który przyciąga uwagę ważnego i wspaniałego zwierzaka. W tym samym czasie, jak głupie jest jej otoczenie, jeśli weźmie pod uwagę Moskę za odwagę i odwagę! Inni wierzą, że w bajeczce nie ma ukrytego znaczenia, a mała Moska, szczekająca na Elephant, jest naprawdę silna. Jej działania docenią osoby, dla których jest ważniejsze, jak wyglądają z zewnątrz, niż to, czym naprawdę jest. Bajkę "Elephant and Moska", której tekst jest bardzo niejasna, stała się również cytowaną pracą. Ostatnie wiersze zamieniły się w przysłowie. Tak często mówią o drobnych politykach, którzy głośno krytykują wielkiego, wiedząc, że nie będą się z nimi kontaktować.