770 Shares 8093 views

Dlaczego wymagany jest procesor?

Procesor jest słusznie uważany za serce dowolnego komputera osobistego. To dzięki nim wykonuje tysiące operacji, których przeciętny użytkownik nawet nie zgaduje. Do chwili obecnej na rynku części składowych znajduje się tysiące różnego rodzaju modeli. Na wielu z nich jest to dziwne dla oznaczenia mieszkańców: "pojemność procesora" lub "częstotliwość zegara" itd. Więc co to jest?


Każdy procesor ma wiele cech charakterystycznych, które determinują jego możliwości. Przede wszystkim procesor jest zapełniony. Ten parametr ma szereg dodatkowych cech:

– rejestry bitowe;

– szerokość magistrali samego procesora;

– szerokość magistrali pamięci.

Rejestr procesorów jest jednym z tych miliardów tranzystorów, które znajdują się w pozycji 0 lub 1. Jest to rodzaj bardzo szybkiej pamięci RAM. Wykonywanie najczęstszych operacji dodawania, dwa rejestry działają jako operandy, a wynik logiczny przenosi się do innej komórki (rejestru). Innymi słowy, pojemność procesora to liczba bitów, które procesor może przetwarzać na zegar. Dzięki temu można tworzyć programy działające zarówno w systemach 32- bitowych, jak iw systemach 64- bitowych . Do tej pory 64-bitowy procesor można znaleźć na każdym kroku, ponieważ Wszystkie są wydawane jako takie, ale mają też dodatkowy tryb – tryb kompatybilności zdolny do uruchamiania programów 32-bitowych.

Rdzeń procesora i mostek północny łączą główną magistralę procesora. Bezpośrednio na północnym mostku przez magistrale i sterownik graficzny jest podłączona karta graficzna, RAM. Do tej pory rozwój autobusu pamięciowego osiągnął swój limit, ponieważ dalszy wzrost może doprowadzić tylko do problemów synchronizacji, które miałyby miejsce, gdy wszystkie bity będą przesyłane jednocześnie.

Jeśli chodzi o magistralę adresu pamięci, wysyła adres, przez który znajduje się komórka pamięci, gdzie zostanie zapisany rekord lub odczyt.

Inną główną cechą procesora jest jego szybkość zegara. Ten parametr określa szybkość, z jaką procesor może wykonać określone zadania. Częstotliwość zegara każdego procesora mierzy się w hertze, a także w jego pochodnych MHz (MHz) i gigahercie (GHz). Jeśli procesor pracuje przy częstotliwości 2 GHz, oznacza to, że może wykonywać do 2 miliardów operacji na sekundę.

Częstotliwość procesora jest ustawiana przez generator zegara znajdujący się na płycie głównej lub zintegrowany z samym kryształem w zestawie logiki systemowej. Warunkowo taki generator jest kawałkiem kwarcu, umieszczonym w obudowie cyny. Stosuje się napięcie przemienne, dlatego powstaje prąd dokładnie takiej częstotliwości. Częstotliwość zależy bezpośrednio od kształtu i wielkości kwarcu, a oczywiście od wielkości stosowanego napięcia. Im niższa częstotliwość, tym wyższe jest napięcie. Aby zasilić mniej napięcia, potrzebny jest cienki procesor.

W celu określenia pojemności procesora, jak również częstotliwości zegara, można użyć małych narzędzi, które bez problemów wyświetlają wszystkie informacje na ekranie. Ponadto istnieje wiele innych narzędzi, które mogą zwiększyć szybkość zegara procesora, ponieważ początkowo wszystkie procesory mają częstotliwość nieco niższą niż jest to możliwe. Odbywa się to w celu przedłużenia żywotności procesorów i nadania podkręcaniu (amatorom podkręcania) możliwości zrobienia tego, co lubią. Jednak jakiekolwiek "podkręcanie" procesora jest bardzo niebezpieczne i wymaga specjalnych umiejętności, w przeciwnym razie zamiast przyspieszyć pracę, możesz ją po prostu wyłączyć.