714 Shares 3254 views

Czym jest psychologia zapomnienia? Pojęcie, przyczyny, zapobieganie

Czym jest psychologia zapomnienia? Jest to jeden z podstawowych procesów pamięci. Obejmują one również pamięć i przypomnieć, zatrzymanie i uznanie. Są one ze sobą nierozerwalnie związane, co oznacza, że żaden z nich nie może być przyjmowany niezależnie od drugiego.


Ale tematem tego artykułu jest tylko zapomnienie. jego przyczyny będą rozpatrywane, a zwłaszcza przepływu procesu, czynniki, które wpływają na to, rodzaje zaleceń w celu zwalczania tego zjawiska.

Jaki jest zapomnienie?

W psychologii, że zgodził się podać następującą definicję zapominania. Ta utrata możliwości odtwarzania i uznawanie wcześniej zapisane. Jedna taka definicja stało się jasne, że zapominanie jest zależna od co najmniej trzech procesów wymienionych powyżej. To jest najściślej związany z pamięcią. Można to łatwo wytłumaczyć: jeden jest niemożliwe bez drugiego. Dopóki informacja jest przechowywana, to nie należy zapominać. Jest to bardzo ważny punkt w procesie identyfikacji.

klasyfikacja

Istnieją dwa równie ważne klasyfikacja zapominania, każdy składający się z ich uzasadnieniem.

Zgodnie z pierwszym częściowym zjawiska uwalniania (co oznacza, że takie zapomnienie psychologię interpretować niekompletnych lub błędnych reprodukcji wcześniej zapisane) i całkowite (absolutne utraty informacji). Uważa się, że zapominają oni, że mózg (świadomość) filtruje jako nieistotne, nieważne.

Drugi klasyfikuje się na podstawie czasu (wyjaśniony przez hamowanie połączenia nerwowe) i dłuższy (ich) ekstynkcji manifestacji tego procesu.

Dlaczego to się dzieje?

W ogólnym przypadku zapomnienia przyczyny są podzielone na dwie grupy. Pierwszy uznaje to jako naturalny proces. To, na przykład, źle przechowywane informacje wieczór lub zapomniane pomysły, które ludzie myśleli o tuż przed pójściem do łóżka. Ponadto, mamy tendencję do zapominania złe wspomnienia: sen doskonale usuwa go z pamięci. Stąd powiedzenie „spać na nim”.

Druga grupa mniej ambicji. Zasadniczo, to wszystkie przypadki zapominania nienaturalnym, na przykład, badanie problemów psychologicznych. Ale to powód opiera się na zasadzie, że człowiek często mówi „zapomniał” o kłopotach i nie szczęśliwych wydarzeń.

Proces zapominania

Proces zapomnienie nie jest równomierne. „Nie pamiętam” – to stwierdzenie, że informacja nie może być powielana. Ale psychologowie raczej brać pod uwagę nie idealny proces, i sposób, w którym wystąpiła.

Tendencja zapominania jest, po pierwsze, jest szybko i wolniej. Na przykład pamiętania coś: w ciągu pierwszych 5 dni od danych uczenia zostaną usunięte wcześniej niż pod koniec tego okresu. Oczywiście, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że pamięć jest inny, i dlatego taka surowa ramowa nie definiuje wszystkich.

Cechy zapomnienia

Interesującą cechą zapominania poprawia opóźnionego odtwarzania: to jest najbardziej dokładne zapamiętanie objawia się po kilku dniach. To zjawisko w psychologii nazywa się wspomnienie.

Zapominając jako podstawowego problemu ludzkiej pamięci

mechanizmy pamięci jest często związane z pamięcią. Jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że aby mogła ona być w pełni zbadane, konieczne jest, aby skupić się na zapominając zamiast pamiętać.

Mechanizmy zapominania

Kilka odpowiedzi istnieć w kwestii mechanizmów zapominania.

Pierwszy z nich nie jest nawet w efekcie zapominając człowiek mówi: „zapomniałem” nie dlatego, że informacje te są usuwane z jego umysłu, ale dlatego, że nie została tam umieszczona. W czasie, gdy dane są transmitowane, nie zostały wysłuchane, brane pod uwagę, a w konsekwencji i przechowywane. Przykład: uczeń w klasie, który szczerze mówiąc nie pamiętam, że poprosił ostatni raz, kiedy mówiono, rozproszony przez coś innego, na przykład na imprezie u znajomego.

Drugim rozwiązaniem jest położyć nacisk na przejściu wydarzenia. Jest otrzymane informacje, ale w końcu nie zostało przekazane w krótkim, ani w pamięci długotrwałej. Najprawdopodobniej mózgu okazało się, że nie tak duże, i tak, i jest ich więcej.

Klasyfikacja przyczyn zapominania

Wcześniej w tym artykule mają dwie duże grupy przyczyn zapominania zostały uznane. Ale eksperci również wydzielić i określić najważniejsze z nich.

przemieszczenie

Represje – rodzaj zapominając, że występuje tylko na poziomie podświadomości. Staje się narzędziem do adaptacji, gdy ludzie podświadomie blokować okropne wspomnienia, które mogą go zranić. Według Freuda, głęboko w podświadomości, ta informacja pozostaje, i to jest możliwe, aby „wyciągnąć” na zewnątrz za pomocą hipnozy lub ujawnić w snach.

Amnezja, skrajną formą pod uwagę jest definiowana jako zaburzenie psychiczne. Charakteryzuje się całkowitym lub częściowej utraty osobistych wspomnień. W amnezji ma swoje ciekawe funkcje: wiadomo, że chociaż człowiek nie pamięta kim jest, nawyki i umiejętności opuścił. Oznacza to, że amnezja nie wymaga ofiary, aby ponownie nauczyć się czytać, pisać, sukienka, jeść i gotować własne jedzenie.

Forma amnezji

Histeryczny amnezja jest najbardziej znaną formą zaburzeń psychicznych. Nie jest spowodowany przyczynami fizjologicznymi lub organicznymi. Często ta amnezja jest częścią pourazowego zespołu. Ponadto, to jest tymczasowy, co oznacza, że pamięć ludzka wkrótce w pełni przywrócone. Ponadto, leczenie takich amnezja lekarzy, krewnych i przyjaciół ofiary pomóc mu wyznaczył specjalne leki otaczające mówić o przeszłości, ludzie przyzwyczajeni do tego, kim jest stopniowo pamiętając go.

Fizjologiczne powoduje amnezję – jest alkohol i różne substancje psychotropowe i narkotycznych, chorób i urazów, zwłaszcza uszkodzenia mózgu. Takie zapominanie może być czasowe lub trwałe. Nazywa się organiczny amnezji.

Roztargnienie i zapominanie w życiu codziennym – objawy amnezji u osób starszych. Jest to szczegółowy powielanie przeszłości, ale jest bardzo długa orientacja w teraźniejszości. Ta forma amnezji, która często okazuje się być stała, zwany globalnym dementsialnoy. Psychologowie skorelować go z prawem Ribot lub prawem szybkości pamięci odwrotnej. Również prawdziwe nazwisko – prawo regresu. Jest on nazwany na cześć psychologa, który sformułował w XIX wieku. Prawo Ribot jest typowe dla osób w podeszłym wieku lub u pacjentów z pewnymi chorobami. Zapominając (zniszczenie) rozpoczyna wspomnienia z ostatnich rzeczy, coraz bardziej uderzające przeszłości. Ostatni etap – zapominając, nawyków i umiejętności. Proces ten dochodzi do destrukcji osobowości i pamięci instynktowny – części najbardziej opornych.

Jeśli zapominając Ribot prawo jest z powodu choroby, to jest uleczalne, w kolejności, w której utrata wspomnień tam. Jednakże, jeśli Powód – starość, to pozostaje tylko utrzymanie obecnego status quo (regresja postępują w wolnym tempie).

Interesujące jest to, że pomimo faktu, że media często podkreśla przypadki amnezji, okazało się, że nie jest tak powszechne, jak mogłoby się wydawać. W przypadku zapomnienia go całkowicie wykonuje niewielki procent.

tłumienie

Tłumienie – drugą najczęstszą przyczyną zapomnienia. W przeciwieństwie do przemieszczenia, to jest, z kolei, jest przytomny. Osoba może próbować zapomnieć osobę lub zdarzenie, akt, który jest mu przykro i działania, dla którego było mu wstyd, i tak dalej. N.

Blaknięcie i zniekształceń

Jako blaknięciem i zniekształcenia występują znacznie częściej niż tłumienie lub represji.

Zbędne wiedza prędzej czy później zaczynają zanikać, na przykład: osoba wie, że w pewnym momencie jest już zapisany w pamięci telefonu, więc przechowywać go w mojej pamięci nie jest tak ważne, po prostu trzeba zrozumieć, gdzie informacja jest. Umiejętności prawie niepodlegające blaknięcie, w przeciwieństwie do konkretnych danych. Ponadto, wiadomo, że wcześniej uzyskał wiedzę, tym lepiej są one przechowywane. Przykład: dowiedział zostanie zapamiętany silniejszy we wczesnym dzieciństwie języka obcego niż gdyby studiował jako nastolatek, a nawet w życiu dorosłym.

Jednakże, blaknięcie nie można jednoznacznie uznać za główną przyczynę zapominania. Rzeczywiście, często zdarza się, że człowiek bez sztuczek mówi „nie pamięta” o ważnych rzeczach, używać ich więcej niż jeden raz, a jednocześnie bezużyteczne rzeczy są stale w jego umyśle.

interferencja

Zniekształcenia lub zakłócenia – mieszanka nowych zdarzeń (dane, wiedza, informacje) z dawnych wspomnień. Prowadzi to do tego, z późniejszym częściowym zapomnienia. Ponadto, zakłócenia przeszkadza również zapamiętywania. Łatwo jest zobaczyć, jak połączone zapamiętywania i zapominania. Nawet czynniki wpływające na ich czasem podobne, połączone ze sobą lub generowania siebie. W szczególności, w tym przypadku, ważne są dwa czynniki, takie jak aktywnej i wstecznym zakłóceń.

zakłócenia z mocą wsteczną

Retroactive ingerencja – zjawisko, w którym, gdy nowa wiedza jest blokowane przez starą grę. W tym przypadku, dane muszą być coś podobnego do siebie, na przykład: dwa języki obce. Człowiek, który wie, po angielsku i po niemiecku zaczął studiować zmierzy odtwarzanie trudności z angielskich słów, które ostatnio nie powodują mu żadnych problemów. Jednocześnie niemieckie odpowiedniki będzie pamiętał o wiele łatwiejsze.

Inny przykład: przygotowanie do egzaminu. Retroactive zakłóceń nie stać się przeszkodą, gdy studiował zarówno fizyki i chemii, ale jeden po drugim czytać wątki na gospodarkę może również blokować siebie.

interferencja proaktywna

Proactive ingerencja – zjawisko przeciwny do poprzedniego. W tym przypadku, stara wiedza, wręcz przeciwnie, utrudniają przyjęcie nowego. Są mieszane ze sobą i zdeformowane.

Proactive ingerencja jest łatwe rozważyć przykład sekcję nauki: Początek jest łatwy do zapamiętania ze względu na efekt pierwszeństwa, koniec – ponieważ wiedza świeże i łatwo dostać się do ich pamięci, są, że tak powiem, na powierzchni. Ale w środku albo zniekształcony lub całkowicie usunięte. Jej coś w większym stopniu i uderzenia aktywną ingerencję.

Psychologiczne teorie o zapominaniu

Procesy pamięciowe w psychologii wyjaśnia asocjacyjne i myślenia. Z tego punktu widzenia, zapominając przedstawiony jako upadku stowarzyszenia. Zalecane powtórzenie i korzystać z informacji przechowywanych w celu zachowania integralności komunikacji.

Ebbinghaus zapominając o

H. Ebbinghaus, psycholog z Niemiec, dwa wieki temu zbadała prawidłowość, z którymi dana osoba zapomina o informacje. Ebbinghaus zapominając o ustawę z biegiem lat nie traci znaczenia i nadal być stosowane nawet w nowoczesnej psychologii. Powyższy przykład dla aktywnej ingerencji, wyświetlaczy wizualnych, a także prawa, o którym mowa, ponieważ naukowcy odkryli, że rodzaj informacji na początku i na końcu do zapamiętania najlepiej. Ebbinghaus przedstawili swoje wnioski w wyniku licznych eksperymentów. Jego wynalazek jest krzywą zapamiętywania przedstawiającym schemat tego procesu. W skrócie można to opisać tak: im więcej czasu mija od momentu pamiętając, tym mniejsze oddziaływanie tych informacji.

Ebbinghaus odkryli również, że dane mające znaczenie, mężczyzna przypomniał sobie lepiej niż te, które nie posiadają żadnego znaczenia.

Jak zmniejszyć zapomnienie?

Zalecenia do zwalczania zapominając przy próbie zapamiętać następujące informacje:

  • Podczas zapamiętywania informacji niezbędnych do interpretowania (oparte się powyżej Ebbinghaus G. O). Oznacza to, że jeśli chcesz coś zapamiętać, to lepiej jest użyć starego dobrego mądrości – jest lepiej poznać i zrozumieć, zamiast wkuwania.
  • Informacje powtarzania, przy czym czas pomiędzy pierwszym powtórzeniem i zapamiętywania powinna wynosić co najmniej czterdzieści minut. Liczba powtórzeń, jak to możliwe w ciągu pierwszych kilku dni i stopniowo maleje.

Zalecenia sugerują, że do przechowywania wysokiej jakości i uniknąć zapominając do strawienia informacje należy poświęcić więcej czasu niż jeden dzień. „Zwycięstwo kocha przygotowania”, wysokiej jakości i długotrwałe.

Zapominając: ale to jest złe?

Na pytanie, co jest zapominanie o psychologii, daje bardzo precyzyjne i naukową odpowiedź bez emocjonalnego zabarwienia, tylko definicję. Ale jeśli mu zadać proste laika, czy poda mu i jego postawa również, a przede wszystkim negatywne. Wierzymy, że pamięć, zapominając – przeciwieństwo tego pojęcia. Pamiętaj – dobrze, nie pamiętam – to jest złe. Oczywiście, zapominanie może spowodować trudności i przeszkód, ale ma pozytywne strony. Jak dysk twardy, pamięć ludzka jest wyczyszczone, co daje więcej miejsca na nowe informacje. Ponadto, jak wspomniano powyżej, zjawiska takie jak amnezja, mogą być użyteczne jako blokując wspomnienia, traumatyczne świadomości. Ostatecznie, wszystkie procesy funkcją pamięci, aby pomóc usunąć ten złożony mechanizm, w tym zapamiętywania i zapominania, uznawania i odtwarzania.

czynnik ludzki

Zapominając w psychologii jest badany w połączeniu z innymi procesami pamięci, ale w sensie ogólnym. zapominając prawa pracy z niektórych, ale nie absolutną pewność. Ważne jest to czynnik ludzki: czyjaś pamięć jest lepszy, ktoś gorszy. Niektóre metody i instrukcje muszą „dopasować sam”, biorąc pod uwagę cechy ciała i umysłu, dlatego zapominanie – proces wspólny dla wszystkich, to jest dla każdego.