806 Shares 6504 views

Usik Aleksandr Aleksandrovich – bokser o światowej renomie

Znany dziś na całym świecie Ukraiński bokser Usik Alexander urodził się 17 stycznia 1987 w Simferopol. Studiował w szkole numer 34. W jednej klasie z bokserem gryzł granit i przyszłą żonę. Teraz Usik jest mistrzem olimpijskim 2012 roku w kategorii wagowej do 91 kg, mistrzem świata wśród fanów 2011 roku i mistrzem Europy 2006 i 2008. Posiada również tytuły mistrza Ukrainy i Honorowego Mistrza Sportów Ukrainy.


Kiedy wydaje się, że nie ma nadziei …

Pamiętając dzieciństwo Aleksandra, jego matka Nadezhda Petrovna mówi, że w ciągu trzech lat jego syn zaczął poważne problemy zdrowotne. Wtedy ochłodził płuca, chłopiec odkrył pierwszy etap gruźlicy. Został torturowany do sześciu lat. Jeden lekarz zalecił rodzicom zmianę klimatu. Rodzina postanowiła przenieść się do ojczyzny – w wiosce Rybotin, w rejonie Czernihowa.

A potem Usik Alexander udał się do pierwszej klasy. On zmarnował tylko dwa tygodnie, po których spędził rok w szpitalu. Lekarze zabronili chłopcu ćwiczeń fizycznych, ale nadal biegał po szpitalu, ignorując wskazówki. Po rozładowaniu, Usik aktywnie uprawiał sport: codziennie grał w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, a nawet pływał w Desnej. Alexander mówi, że dopiero w wieku 11 lat choroba całkowicie się wycofała. Teraz przestał obawiać się zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, a nawet gruźlicy. Bokser jest pewien, że był w stanie przetrwać tylko poprzez sport i wiarę w Pana.

Początek kariery bokserskiej

Aleksander odkrył boks dla siebie raczej późno. Dopiero w wieku piętnastu lat postanowił poświęcić swoje życie temu sportowi. Usik mówi, że wiele osób sceptycznie podchodzi do decyzji o zostaniu bokserem, ale nie przestał marzyć o zdobyciu Olimpiady. Przez dziesięć lat Usik po raz pierwszy wspiął się po złotym cokole.

Pierwszy trener bokser Siergiej Lapin powiedział, że kiedy Sasha przyszedł do niego, aby zarejestrować się w tej sekcji, przed nim był cienki facet z dala od ciała bokserskiego. Teraz jest on – światowej sławy sportowcem Usik Alexander, zanim nie chciałby wziąć żadnego klubu sportowego. Już podczas pierwszego treningu młody facet zachwycił trenera swoją zdolnością do obrony. To, zdaniem pierwszego trenera, pozwolił Usikowi wygrać tak silny sparing.

Pierwsze kroki w dziedzinie boksu zawodowego

Po ukończeniu Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej, Usikow Alexander Alexandrovich zaczął pojawiać się na różnych mistrzostwach. Wzrost, waga (190 cm, 90 kg) i wielki talent bokserski pozwolił żołnierzowi wziąć udział w Mistrzostwach Europy. W 2006 roku udało mu się osiągnąć półfinały, w których nie był w stanie pokonać rosyjskiego Matvei Korobova.

Rok 2008 był korzystniejszy dla młodego boksera: wygrał w Strange Cup w Bułgarii. W tym samym roku Usik Alexander wygrał Mistrzostw Europy i wkrótce stał się srebrnym medalem na Mistrzostwach Świata. Już w 2009 roku w Mistrzostwach Świata, bokser stracił walkę z Rosją Egor Mehontsev, otrzymując brązowy medal.

Olimpijskie wyczyny ukraińskiej bokserki

W lutym 2008 r. Komitet Olimpijski wysłał Usika do Roseto degli Abruzzi, aby zastąpić Denis Poyazici. Tym razem udało mu się pokonać światowej klasy bokserek, między innymi Azerbejdżan Elshan Alizade i Briton Danny Price. To pozwoliło mu wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku. Alexander był w stanie wygrać w pierwszych dwóch rundach, ale tytuł mistrza olimpijskiego boksera dostał trochę później.

W 2012 roku zwycięstwo w Igrzyskach Olimpijskich wciąż wygrało Usik Alexander. Zdjęcia i filmy o niepokonanym zwycięstwie nad włoskim bokserem Clemente Russo rozproszone po całym świecie. Ponadto ukraiński uderzył swoich fanów gopakiem, który tańczył po meczu finałowym.

Kontrakt z WSB (World Series Boxing) był kolejnym krokiem w karierze obiecującego boksera. Teraz Usik oznacza klub "Ukrainian Atamans".

I oto jest – bokserski boks

Najwyższy poziom umiejętności Usik pozwolił mu w 2013 r. Podpisać umowę ze słynną na całym świecie firmą z kategorii K2 Promotions dla braci Klitschko . Otrzymał kilka ofert od promotorów, gigantów, ale bokser postanowił nie opuszczać Ukrainy, w której mieszkają wszyscy jego krewni.

9 listopada 2013 r. – dzień pierwszego zwycięstwa żołnierza w zawodowym ringu. Jego rywal Felipe Romero w czwartej rundzie spadł i odmówił kontynuowania walki. Cały kraj jest dumny z faktu, że zwycięzcą jest Usik Alexander.

Biografia bokserki w 2015 roku została uzupełniona o jeszcze jedną jasną datę. 18 kwietnia obronił tytuł mistrza międzykontynentalnego w klasyfikacji generalnej WBO, pokonując rosyjskiego Andrieja Knyazewa w ósmej rundzie. Dzisiaj Usik jest jednym z najlepszych bokserów na świecie, a może z biegiem czasu będzie w stanie pokonać samych braci Klitschko.