363 Shares 6951 views

Stacja metra „Riga” (pomarańczowa linia)

To po prostu tak się stało, że stacje metra na całym świecie konkurują w jego dekoracji i rozkoszy architektonicznych. Wśród nich są tacy, którzy już stał się klasykiem i przykład do naśladowania. Wśród nich jest i stacji metra „Riga” znajduje się w stolicy Federacji Rosyjskiej.


Trochę historii

Został on otwarty dla nowej stacji stacja „Rizhskaya” Metro 1 maja 1958 r. Został nazwany tak na cześć stacji Ryga, do którego pasażerowie przejść przez niego. Sama budowa rozpoczęła się dużo wcześniej.

W połowie lat 50-tych ubiegłego wieku, Metro Moskwa udało się ustanowić siebie jako rentowne i wygodny środek transportu. Ale on wciąż nie może poradzić sobie ze wszystkimi potrzebami kapitału dla pasażerów w różnych jej końcach. Dlatego zdecydowano się rozwijać pod ziemią, zwiększając powolność przęseł oraz liczbę stacji.

Ponieważ obecność stacji kolejowej Ryga zażądał lepszych warunków transportu dla Moskali, niedaleko postanowił otworzyć inną stację, która stała się częścią prowadzenia „Prospekt Mira. – ENEA”

Wzmocnienie przyjaźni między narodami

Aby potwierdzić radzieckie polityki do rozwoju przyjaznych stosunków między narodami, władze miasta Moskwa zdecydowała się zaoferować projektowanie i budowę przedstawicieli stacji na Łotwie. Kto, jeśli nie wiedzą, co powinno być to stacja metra.

Ale praca rozpoczęła się natychmiast. W 1956 roku ogłoszono konkurs na prace projektowe dla budowy i wykończenia nowej stacji. Wzięło w nim udział 6 projektów. Konkurs odbywał się nie tylko na Łotwie, ale także w Moskwie. W końcu, ostateczna wersja zatwierdzona zespół młodych architektów, które były: A. Reynfelds V. Apsītis, S. Kravets, Y. Kolesnikova G. Gołubiew.

Nieco później przyszedł dekret nieodpowiednich ekscesów architektonicznych. W ostatecznej wersji musiała porzucić ażurowe kratki wentylacyjne i aluminium na ogromnych paneli przedstawiających Ryga na pustej ścianie holu.

Funkcje stacji

Wszystko pomarańczowa linia biegnie podziemne tunele o różnej głębokości występowania. W szczególności, bardzo „Ryga” wynosi 46 m od powierzchni. To trehsvodchataya stację pylon do holu i dwóch platform. Posiada jedno wyjście na powierzchnię, do której trzy wstęgi są przewidzianą ruchomymi. Powyżej znajduje się stacja zewnętrznego przedsionku.

Jest to jedna z pierwszych stacji, które doprowadziły do całej linii. Został zbudowany z wykorzystaniem nowych technologii. Rozciągającej między tunelami zmniejszono do 8,5 m średnicy, które sprawiły, że można układać je równolegle ruchliwej alei świecie, ale bezpośrednio pod spodem.

Wśród cech jest fakt, „Ryga” – Metro, Moskwa , który cieszy się stosunkowo często – zbudowana na cześć stolicy Łotwy, a ze względu na jego kolor.

Wyjątkowość dekoracji

Początkowo „Rizhskaya” stacja metra jest zaprojektowany jako odzwierciedlenie specyfiki kraju, po którym jest nazwane stolicą. W związku z tym podjęto decyzję, aby wykonać wykończenie w żółtych i brązowych odcieniach. Znaczenie tego rozwiązania kolorów polega na tym, że płytka do symulowania koloru znanego bursztynu bałtyckiego, który słynie z Łotwy.

Aby uświetnić wnętrza, architekci zdecydowali się na przedniej pylony, ozdobiona brązowymi-czerwone płytki, zrobić małe płaskorzeźby przedstawiające z kultowych miejsc w Rydze.

Zaplanowano, że puste ściany będą ozdobą piękny mural przedstawiający miasto, ale w walce z „ekstrawagancji architektonicznych” tego pomysłu zrezygnowano.

Tunele naprzeciwko platformy przycięte żółto-brązowe i czarne płytki oraz, że drgania z powodu niskiej jakości spada okresowo. Dlatego od czasu do czasu niezbędnego do przeprowadzenia naprawy stacji metra „Ryga”, aby wyeliminować nieestetyczny łysiny.

Legenda dachówki

Wiadomym jest, że budowa stacji zaangażowanych rzemieślników z Łotwy. Materiały wykończeniowe zamawiać również w tym kraju. Jeden Potter został dostarczony zadanie uczynić partię płytek, które będą dokładnie naśladować bursztynowy kolor. On poradził sobie z zadaniem dobrze. To tylko podczas transportu i układania płytek płytek złamane, ponieważ projekt nie może być zakończona.

Oczywiście, architekci zwrócili się do Pottera ponownie. Ale on był obrażony że tak beztroski stosunek do swego stworzenia, a nie chciał powtórzyć grę. Ponadto stwierdził on, że należy powtórzyć kolor dokładnie nie mógł w żadnym wypadku.

Aby jakoś wydostać się z sytuacji do niego wysyłane inteligentnego ucznia. Ale on nigdy nie był w stanie dowiedzieć się sekret płytek. Aby móc przejść do stacji w tym czasie był zmuszony wyznać swego pana w „szpiegowskiej” misji. I użalił się osób pracujących nad projektem. Ale płytki nadal się trochę w innym kolorze niż ten, który został już używany. Więc Moskwa schemat stacja metra jest uzupełniony o jego legendzie.

Słynny rynek

W późnych latach 80-tych ubiegłego wieku, szczególnie popularny rynek Ryga, do których dostęp można było za pomocą moskiewskiego metra. Kałużsko-Rizhskaya linia przyczyniły się do tego, że kupcy na rynku przybywali z całego miasta. Jest stąd i zaczęła słynne dziewięćdziesiątych. Fakt, że na rynku w Rydze po raz pierwszy pojawił się w działalności handlowej, a wraz z nim pierwsze bandytów, którzy rozpoczęli „frontman” nowo kupców. Na rynku można kupić importowane dżinsy, kurtki i swetry, który był w Moskwie można zrobić w dowolnym miejscu.

Dobrze ilustruje ten punkt, historię słynnej serii gangster „Brigada”. Sasha Bieły rozpoczął swoją przestępczą karierę z przyjaciółmi na tym rynku. Jak widać na filmie, tutaj został „urodzony” nie jest szef mafii i sworzeń.

wymienić dwóch miast linię

To nie są planowane w 1950 roku, że system metra Moskwa będzie miała nowy oddział z południa na północ. W tym czasie myśleliśmy zbudować kilka oddziałów linii promieniowej. NB Ryga oddział został utworzony, który składał się z czterech stacji. Od strony południowej wybudowano odgałęzienie od „Październik” do „New Cheryomushki”, a później aż do stacji „Kaluga”, który znajduje się w Kałudze metrodepo.

Rozwój miasta i zwiększenie przepływu pasażerów stworzył takie okoliczności, które musieli przystąpić w ringu dwóch oddziałów, aw rezultacie uzyskać pojedynczą pomarańczową linię.

W tym czasie jego konstrukcji po raz pierwszy zastosowano technikę Moskwa, podczas której otwarty wgłębień jest jedynie stacja metra zostały zbudowane, a odcinek między tunelami przycisku bez otwierania górnego łuku.

Ze względu na zastosowanie standardowych wzorów stacji i tanie materiały wykończeniowe problemów na linii Kaluga-Rydze rozpoczął się niemal natychmiast. Płytka stale spadł, który wymaga drobnych napraw. Z czasem zastąpiono profili aluminiowych i granitu o tym samym kolorze co wcześniej stosowanych płytek.

Stacja metra „Riga” w naszych czasach

Obecnie ruch pasażerski przez stację wynosi około 50 600 osób dziennie, co nie jest największy wskaźnik w mieście.

Pod ścianą, gdzie pozostały puste miejsca po zniesieniu paneli, baner, który przedstawia miasto i świat stacji metra Moskwa, po których są one o nazwie: Bratysława, Rzymie, Kijowie, Warszawie, Pradze, Rydze. Jest to swoisty hołd dla tych miast.

Rok 2004 był tragiczny dla „Ryga”. To właśnie na jej planowany do popełnienia aktu terrorystycznego. Samobójca zamachowiec był w podziemnej bomby na siebie, ale boi się policjantów, którzy byli na służbie u wejścia do stacji. Dlatego kobieta wszedł pośród ludzi, a osłabione urządzenie na powierzchni. Oprócz niej w dniu wybuchu równej 2,5-3 kg trotylu, zabijając dziewięć osób.

To zasłynął stacji i dzięki posapokalipticheskomu powieść D. Glukhov „Metro 2033”. Że został wymyślony przez autora światowego handlu cent, oszustw i prostytucji.