584 Shares 3880 views

Persona non grata – co to znaczy?

Każdy stan ma prawo do zezwalania lub zakazywania wjazdu na jej terytorium cudzoziemców. A ci, których pobyt w kraju jest zabronione, jest niepożądany, jest znany jako „persona non grata”. Co to wyrażenie oznacza, dyplomatom i zwykłych ludzi, omówimy w tym artykule.


Co to znaczy, persona non grata na mocy Konwencji Wiedeńskiej

Aby rozwiązać sprawy zostały ustalone zasady międzynarodowe, po raz pierwszy stosowane głównie do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Tak więc, zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku, każde państwo może zadeklarować dyplomata persona non grata w dowolnym momencie, bez wyjaśniania przyczyn. Osoba, która dowiaduje się o swoim nowym statusem, zmuszony do opuszczenia kraju w określonym czasie, w przeciwnym razie państwo odmawia uznania jej reprezentacji pracowników. Przypadek naruszenia czasu wyjazdu to ma prawo odwołać się do ogłoszenia jednostki dyplomata.

Kara ta została opracowana jako sposób wpływania na podejrzenie szpiegostwa, jako znak protestu przeciw Państwa reprezentowany przez tę osobę lub opozycji do wszelkich oświadczeń dyplomatycznych.

Jako zwykły obywatel dowiaduje się, że jest persona non grata

Że ta kara została mu, zwykły użytkownik spotkało, przy okazji, zwykle wiedzą tylko raz w kraju i przejściu kontroli paszportowej, jak listach ludzi, którzy padli pod statusu „niechcianego gościa” jest zwykle zamknięty.

Większość z tych środków odnoszą się do publicznej krytyki rządu lub władz publicznych w kraju, odwiedził lub brak szacunku dla swoich zwyczajów i praw, którym obca była widziana.

Jak to wygląda w Rosji

Co jakiś czas w prasie krajowej znaleźć notatki o tym, jak pracownicy ambasad zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa i rekrutacji. Ale zakaz wjazdu do Rosji mogą być również uznane i osób podejrzanych o znieważenie symboli państwowych (jak to miało miejsce w swoim czasie z rockowego zespołu Bloodhound Gang), prowadzenie działalności wywrotowej na terytorium państwa (przypadek amerykańskiego dziennikarza Davida Sutter), przestępstwa lub fałszowanie dokumentów zezwalających na pobyt na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Persona non grata w Rosji, co do zasady, oficjalnym przedstawicielem ambasady swojego kraju i wydalić z kraju bez prawa wjazdu do niej od 3 do 10 lat. Ale są też przypadki unieważnienia statusu decyzji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W codziennym życiu też jest persona non grata

Co to jest wyrażenie skutecznie złapany, nie tylko jako pojęcie dyplomacji, ale także w mowie potocznej, może być oceniana przez częstotliwość jej stosowania w prawie wszystkich dziedzinach życia.

Teraz nazywają żadnego niepożądanego gościa lub osoby, z którymi nie chcesz, aby utrzymać związek. Człowiek, który obraził lub nie lubią, z jakiegokolwiek powodu, dziennikarze hojnie wynagrodzony w tej definicji. Nie mniej podatne na to krytycy i dziennikarze: ile politycy, pisarze, aktorzy, i zaledwie sławnych ludzi zostały zgłoszone niepożądane wszędzie! A nagłówek brzmi interesująco i intrygująco, „Persona non grata”! Co to jest? I, co najważniejsze, za co? Czytelnik wtedy zacząć przeglądać wiadomości.

Pozostaje życzyć wszystkim nie są objęte tym stanie!