245 Shares 6752 views

Przekładnia CVT – co to jest? Transmisja samochodów – CVT

Wystarczy mieć samochód, wystarczy, aby zrozumieć, co jest w nim i jak to działa. Oczywiście, nikt nie wymaga gruntownej znajomości zasad silnika spalinowego od zwykłego kierowcy, ale w razie potrzeby trzeba przynajmniej zrozumieć co najmniej proste rzeczy, aby naprawić maszynę. Niestety, są błędy. A teraz mówimy o jednym ważnym elemencie. Przekładnia CVT – co to jest? W tym temacie porozmawiamy dalej.


Przekazanie

Z tymi zasadami powinniśmy zacząć. Po pierwsze, musisz zrozumieć, co to urządzenie reprezentuje jako całość. A potem pomyśl o tym, jak przekłada się skrzynia biegów CVT, co to jest, i tak dalej.

Tak więc transmisja jest obowiązkowym elementem samochodu. Faktem jest, że bez tego wszystkie prace złożonego silnika spalinowego będą się mylić. Działaniem przekładni jest przenoszenie momentu z silnika na koła. Właściwie to prowadzi samochód do ruchu. Tak więc, jak widać, znaczenie jest dość trudne do przecenienia.

Ponadto istnieją inne funkcje, na przykład zmiana wysiłku pociągowego, prędkości, a także ogólnego kierunku ruchu. Przekładnia składa się z całej galaktyki różnych części. W tym przypadku jesteśmy zainteresowani tylko skrzynią biegów. Ale zostanie omówione trochę niższe.

Ponadto musisz wiedzieć, że samochody zwykle używają elektromechanicznych, a czasami tylko mechanicznych skrzyń biegów. Przynajmniej jest to dzisiaj sytuacja.

Skrzynia biegów – co to jest

Musisz zrozumieć, że ten system jest typowy tylko dla samochodów z ICE. W innych przypadkach, na przykład w pojazdach elektrycznych, nie będzie dźwigni. Po prostu dlatego, że nie ma takiej potrzeby.

Działanie skrzyni biegów jest następujące: silnik stosowany w samochodach ma bardzo szeroki zakres momentu obrotowego. Koła z kolei nie mogą obracać się z tą samą prędkością. Korzystanie z transmisji pozwala na wyrównanie różnicy prędkości. KP pomaga kierowcy kontrolować prędkość obrotów, przyspieszyć i spowolnić w odpowiednim czasie.

Z tego, co jeszcze trzeba powiedzieć: do tej pory wykorzystywane są mechaniczne przekładnie ręczne, automatyczne i wariatory. To dla nich więcej szczegółów.

Ręczna skrzynia biegów

Nie trzeba pozostawać daleko, ale trzeba wyjaśnić kilka rzeczy. Na przykład zasada pracy. Składa się więc ze złożonego mechanizmu wałów i kół zębatych. To oni są kontrolowani przez kierowcę, przesuwając dźwignię przenoszenia, po prostu dostosowując mechanizm żądanego trybu działania. Wszystkie kombinacje mechanizmu różnią się od siebie przekładnią, która determinuje prędkość, jaką gromadzi cały samochód.

Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie samochody, które można zobaczyć w mieście, jeśli są zainstalowane i mechaniczne, a nie automatyczna skrzynia biegów CVT, to tylko trójdrożne. Oznacza to, że będzie pięć lub sześć trybów pracy. To jest cztery, a może pięć szybkości jazdy, a także tylna prędkość, aby zmienić kierunek ruchu. W ten sposób powstaje 5-biegowa skrzynia biegów.

Czasami są okazy z czterema torami, a to oznacza posiadanie szóstego lub nawet siódmego biegu.

Można to nazwać pewnym nadmiarem dla maszyny miejskiej. Jeśli mówimy o bardziej złożonych konstrukcjach, to w samochodach nie są w ogóle używane.

Automatyczna skrzynia biegów

Technicznie, każda przekładnia, która może pracować niezależnie, bez udziału kierowcy, tj. Osiągając pożądaną prędkość, po prostu zmieniając kombinację wałów, uważa się za automatyczną. W praktyce jest to zwykle nazwa tylko planetarnych systemów hydromechanicznych. Są najczęstsze, a mowa prawie zawsze o nich chodzi. Dlatego też nie jest konieczne rozważenie innych opcji.

Czy warto wspomnieć o elektropneumatycznych i elektromechanicznych urządzeniach. Faktem jest, że wszystko działa na elektronice, czyli pewien algorytm działań jest "szyty" do samego KP.

Niemniej jednak kierowca nie jest całkowicie wykluczony z procesu – konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Tak więc osoba na kole może wybrać tryb pracy swojego samochodu. Właściwie to zależy od tego aspektu, jak szybko zmieniają się biegi i jaki jest limit prędkości.

Aby regulować takie części, zwykle używana jest zwykła dźwignia. To prawda, że jego wizyta uległa zmianie w czasie, ale wielu kierowców jest tak po prostu przyzwyczajone. Istnieją jednak takie modele maszyn, w których są używane przyciski. W nowoczesnych samochodach w ogóle można znaleźć pełnoprawną klawiaturę numeryczną, która w rzeczywistości steruje systemem.

Variator

Przekazywanie, transmisja jest oczywiście bardzo ważną informacją. Teraz jednak musimy zbliżyć się do głównego tematu rozmowy. Oznacza to, że zmienna transmisja. Właściwie to skupi całą uwagę.

CVT lub ciągle zmienną transmisję, – jest to znaczenie tego skrótu. Specyfika tej skrzyni biegów polega na tym, że jest w stanie płynnie zmieniać zakres prędkości. Dzięki temu można uniknąć ostrych zacisków, które są typowe dla mechanicznego, a nawet miękkiego dociągania – do automatycznej skrzyni biegów.

Zalety takiego systemu to sporo. Należy jednak zwrócić uwagę na główny z nich – możliwość wykorzystania prędkości skrętu silnika przy maksymalnej wydajności. Wszystko dzieje się dzięki dobrze skoordynowanej pracy części silnika. Ponadto oszczędność paliwa podczas korzystania z tego typu urządzenia jest dość wysoka, i przyjemność jeździć w ten sposób.

Dziś są używane wyłącznie do samochodów. Faktem jest, że technicznie są one dość skomplikowane, a zatem produkować je wystarczająco duże i mocne dla tych samych ciągników lub cystern – to trudne zadanie. Ponadto, ich głównym celem jest ułatwienie istnienia zwykłych ludzi i oni, jak wiadomo, kierujecie się głównie sedanami i hatchbackami.

Urządzenie i działanie wariantu

Przekładnia CVT – co to jest? Aby zrozumieć, musisz najpierw zrozumieć jego urządzenie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość skomplikowany mechanizm, jak wspomniano wcześniej. Można jednak wyjaśnić ogólną strukturę.

Tak więc, główne miejsce zajmuje urządzenie, które zapewnia równoczesną transmisję obrotów z silnika i jego odłączenie z pudełkiem. Używane do pracy w neutralnym położeniu. Wariant jako taki jest używany do jazdy z dowolną prędkością. Mechanizm odwrotny jest kontrolowany przez oddzielny mechanizm – faktem jest, że CVT po prostu nie jest w stanie samemu zapewnić ruchu w tym kierunku. Dlatego musimy pożyczyć prace z automatycznych skrzyń biegów.

Stosowane urządzenia mogą się różnić. Jest to obecnie pierwszy na liście, czyli przeniesienie momentu obrotowego. Na przykład najczęstszym jest konwerter momentów. Ponadto, nadal istnieje odlewanie odśrodkowe i elektromagnetyczne, a dodatkowo – wielokrotne "mokre".

Warianty odmian

Taka tautologia jest stosowna. Faktem jest, że stworzenie własnego mechanizmu CVT może się nieco różnić od siebie, co wpływa na pracę.

Na przykład, najtańszymi i najbardziej popularnymi są wariatory pasów klinowych. Wykorzystuje zwykły napęd pasowy, wykonany za pomocą dwóch stożkowych dysków. Ruch ten ma wpływ na całkowitą średnicę i jest sterowany przez mechanizm hydrauliczny.

Gumowe pasy już dawno zatopiły się w zapomnieniu, głównie ze względu na ich delikatność. Przy wykorzystaniu zasobów roboczych zaledwie pięćdziesięciu tysięcy kilometrów i raczej słabej elastyczności nie ma w tym nic dziwnego. Zostały zastąpione pasami metalowymi wykonanymi z kilku pasków stali. Wszystkie problemy poprzednich opcji zostały rozwiązane.

Jest jeszcze jedna możliwa metoda pracy – łańcuch metalowy. Elastyczność tutaj przekracza wszelkie oczekiwania. Do przenoszenia pędu wykorzystywane są wszystkie stożki stalowe wysokiej jakości i bardzo mocne. Wszystko to jest konieczne, aby wydłużyć okres eksploatacji. Ponieważ jest to dość nowoczesny rozwój, nie jest zaskoczeniem, że zastępuje on wszystkie analogi z rynku. Skuteczność jest największa, a straty nieuniknione w przekazywaniu momentu obrotowego są zminimalizowane.

CVT (skrzynia biegów). Wady

Podobnie jak inne urządzenia, nie jest to odporne na niedociągnięcia. Po prostu kompensują korzyści związane z wprowadzeniem takiego mechanizmu.

Po pierwsze, jeśli przenieść się do samochodu z podobną KP zamiast zwykłego, odczuwasz dyskomfort przez długi czas. Faktem jest, że rewolucje mogą wahać się w szerokim zakresie. Szczególnie często dzieje się tak, gdy samochód przyspiesza. Ale taka wada jest kompensowana faktem, że sama praca jest bardziej gładka. Jak powiedziano wcześniej, na złych drogach nie ma szarpnięć i innych "radości życia".

Możesz również podać praktyczny przykład jednego ze znanych producentów samochodów. Na przykład transmisja CVT Nissan. Jeden z modeli, "Altima" 2013, jest wyposażony w taki właśnie system. Tak więc, kierowcy narzekają na dość namacalny brak wrażliwości. To prawda, że nie wszystko to zauważono, co warto wspomnieć oddzielnie. Szef firmy stwierdził również, że takie urządzenia są dobrą alternatywą dla automatyki, ponadto poza niskim zużyciem paliwa i zminimalizowanymi emisjami.

Warto rozważyć i fakt, że nie każdy CVT jest w stanie poradzić sobie z holowaniem. Ponadto ogólna niewłaściwość starych modeli silnie osłabiła reputację całego systemu. Ale do tej pory problemy te są w większości rozwiązane. Przynajmniej pod względem długowieczności.

Nabycie

Inną ciekawą kwestią jest cena skrzyni biegów. Chodzi o to, że wariator musi być zakupiony w całości – natychmiast wraz z transmisją. W przeciwnym razie nie będzie sensu z takiego zakupu. I tutaj pojawiają się bardzo trudności, ponieważ cena przedmiotu jest bardzo wysoka. Transmisja jest ważną częścią samochodu, dlatego nie można jej zaoszczędzić.

Tylko zakup może spowodować kwotę ponad 200 tysięcy rubli. Często dużo więcej. I to nie bierze pod uwagę instalacji, przechodzenia kontroli, i tak dalej.

Niemniej jednak można znaleźć takie szczegóły. Są dwa główne sposoby na to. Pierwszym z nich jest skontaktowanie się z centrum serwisowym lub oddziałem producenta w Twoim mieście (mogą doradzać miejsce zakupu części do samochodu), supermarket części zamiennych lub starają się robić wszystko samemu. Oznacza to, że kupuj rękami. Jednak w tym ostatnim przypadku nikt nie może zagwarantować bezpieczeństwa Twoich inwestycji.

Jeśli chodzi o instalację, to dużo lepiej, jeśli robią to specjaliści. Nie mając wystarczającego doświadczenia w obsłudze takich mechanizmów, łatwo jest zlikwidować. I biorąc pod uwagę kwotę wydaną, nie jest to całkowicie uzasadnione.

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Następnym ważnym punktem planu jest nauczyć się dbać o własne "połykanie". W rzeczywistości, zadzwoń do wariatora, skrzynia automatyczna nie jest w pełni poprawna, ponieważ samo gear jest po prostu nie ma. Ale w ogóle to nie jest tak ważne.

Najbardziej wrażliwą częścią projektu jest pas. Właściwie najczęściej naprawia się automatyczną skrzynię biegów. Problem polega na tym, że obecnie popularny łańcuch stalowy jest w stanie zniszczyć nawet stożkowe uchwyty pomimo ich siły. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji.

Musisz również monitorować czujnik prędkości. Zainstalowana fabrycznie nie jest szczególnie niezawodna, może często zawieść. Na przykład, gdy taśma pęka, po prostu zamarza, chociaż zmienia transmisję w tryb awaryjny. Ten ostatni jest jednak daleki od wszechmocnego, a nadal nie może uniknąć konsekwencji. Przy okazji, olej jest wymieniany w takich pudełkach tylko na wyspecjalizowanych stacjach obsługi. I jest bardzo niewiele wykwalifikowanych mechaników, którzy znają usługę ciągle zmiennego wariantu. Dlatego nawet taka prosta procedura, jak zmiana oleju, staje się bardzo problematyczna dla właściciela samochodu.

Wnioski

Właściwie to wszystko, co musisz wiedzieć o wariatorze. Więc teraz nie musisz zadawać takiego trudnego pytania: "transmisja CVT – co to jest?" Proszę zauważyć, że to urządzenie jest dziwaczne. To jest to słowo, które można scharakteryzować. Niepewność na nierównych drogach, zwłaszcza na nieutwardzonych drogach, pewne problemy z gwarancją i ogólną niezawodnością – wszystko to nie wzbudza wiele zaufania. Jest więc mało prawdopodobne, aby radziła sobie z konkurencją na rynku rosyjskim.

Niemniej jednak transmisyjna transmisja CVT (wariator) jest całkiem przydatna w użyciu. W pewnym sensie nawet przewyższa jego odpowiedniki. Choć ta skrzynia biegów nie została jeszcze doprowadzona do absolutnej doskonałości, to nadal jest warta uwagi.

Więc odkryliśmy urządzenie takiego przekazu, jako bezstopniową odmianę.