589 Shares 1590 views

Planowanie – czy nikt nie traci czasu ani nie jest niezwykle ważną działalnością?

Wszyscy chcemy być szczęśliwi. Ale co musisz zrobić dla tego? Naukowcy w tej kwestii podzielili się na dwa obozy. Pierwsi uważają, że planowanie jest pierwszym krokiem do sukcesu. Ten ostatni stan jest całkowicie odwrotny, twierdząc, że jest to bezsensowne marnotrawstwo takiego cennego czasu. Ale co z faktem, że planowanie jest integralną częścią codziennej rutyny jakiegokolwiek udanego człowieka? Być może zdobywają tę umiejętność po tym, jak stają się szczęśliwymi właścicielami dużych sum pieniędzy?

Wielu współczesnych ludzi wierzy, że planowanie jest niezwykle nudną okupacją, która nakłada na ludzi wiele niepotrzebnych ograniczeń. Dlatego też nigdy nie próbują przemyśleć swoich dalszych działań. To dziwne, że później ci ludzie są zaskoczeni, że życie okazało się tak ulotne.

Ale w rzeczywistości planowanie jest umiejętnością, która nie jest tak łatwa do zdobycia. Niestety, większość ludzi po prostu nie wie, jak właściwie myśleć o swoich przyszłych działaniach, koncentrując się na własnych długofalowych celach. Ale nigdy tego nie przyznają, ale raczej nalegają, że planowanie jest najbardziej nudnym i bezużytecznym zajęciem. A ludzie z takim nastawieniem do życia kontrolują swoje firmy! Nic dziwnego, że wkrótce zadeklarują się bankrutem.

Procesy planowania, które występują w przedsiębiorstwie – są podstawą prowadzenia biznesu. Tylko z pomocą może osiągnąć określone cele, dlatego jest jednym z najważniejszych funkcji zarządzania. Planowanie jest przeprowadzane w przedsiębiorstwie w kilku etapach.

1) Prognozowanie jest systematyczną analizą istniejących mocnych i słabych stron, ryzyka i możliwości, aby spojrzeć w przyszłość. Aby to zrobić, ważne jest, aby określić trzy główne wymiary: czas (ile lat przed nami trzeba przewidzieć), kierunek (jakie trendy są ważne, aby zwrócić uwagę) i wielkość (jakie zmiany mogą wystąpić).

2) Wybór pewnego scenariusza przyszłych wydarzeń to etap, w którym menedżer porównuje rozwiązania alternatywne i wybiera najbardziej korzystną opcję dla firmy. Robi to na podstawie informacji o zasobach dostępnych dla podmiotu gospodarczego, w którym działa osoba.

3) formułowanie bieżących zadań i celów długoterminowych – opracowanie planu określającego terminy realizacji poszczególnych zadań.

4) zatwierdzanie harmonogramu pracy i przygotowanie programu działań. Na tym etapie przyszłość przedsiębiorstwa jest już ostatecznie określona przez staranną analizę wszystkich możliwych scenariuszy, a także sposoby osiągnięcia zaplanowanych planów. Najważniejsze jest teraz konsekwentne wdrożenie planowanego planu i mieć nadzieję, że został on przygotowany przez kompetentnego menedżera, który naprawdę rozumie, co robi. W przeciwnym razie planowanie tylko zepsuło wszystko, ponieważ analiza obecnego stanu rzeczy w tym przypadku była całkowicie błędna. Tak, i taki cenny czas marnował.