601 Shares 6556 views

Kable samoregulujące: przegląd, widoki, elementy mocujące i sprzężenie zwrotne

Obecnie bardzo potrzebne są elektryczne systemy grzewcze różnych obiektów. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Szczególnie interesujące są kable samoregulujące. Są mniej wymagające w procesie instalacji i zużywają mniej energii.

Ich urządzenie, zasada stosowania, różni się od konwencjonalnych przewodów rezystancyjnych. Opinie klientów pomogą Ci wybrać właściwą wersję produktu. Eksperci poinformują Cię, jak poprawnie zamontować taki system. To gwarantuje długie i wydajne życie.

Charakterystyka ogólna

W wyglądzie kable samoregulujące są bardzo podobne do tradycyjnych odmian, ale tylko lekko spłaszczone. Jest to spowodowane urządzeniem prezentowanego produktu. Ten kształt pozwala na gęste przyleganie do ogrzewanej powierzchni.

Najczęściej te produkty są wykorzystywane do ogrzewania rur, zbiorników, kanalizacji i rynien dachowych. Istnieją systemy przeznaczone do ogrzewania budynków, jak również do instalacji naziemnej w gruncie lub na jastrychu. Są one umieszczone na schodach lub jezdni.

Zakres stosowania tych produktów jest bardzo szeroki. Zaletą takiego kabla jest zmiana intensywności ogrzewania i zużycia energii w zależności od temperatury otoczenia. Dlatego taki system nie potrzebuje termoregulatora: dostosowuje się do istniejących warunków.

Konstrukcja drutu

Samoregulujący przewód grzejny ma specjalny wygląd. Pomiędzy dwoma rdzeniami przewodów znajduje się matryca wykonana z specjalnego materiału polimerowego. Jest on wykonany na bazie węgla.

Kiedy temperatura w pewnym obszarze maleje, pojemność przewodząca zwiększa się wraz z samymi ogrzewaniem. Jeśli kabel wokół kabla jest dość ciepły, materiał zmienia jego właściwości, zaczyna nieco hamować przepływ energii elektrycznej, a zatem ogrzewanie jest obniżone.

Struktura wewnętrzna jest chroniona kilkoma powłokami. Metalowy ekran jest konieczny do uziemienia i chroni element grzejny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Górna powłoka PVC zwiększa również trwałość produktu. Z klasy jego wytrzymałości zależy od warunków, w jakich system może być używany.

Korzyści

Samoregulujący przewód ma wiele zalet. Jeśli porównać je z rezystywnymi odmianami, to jest bardziej proste w obsłudze. Nie boi się lokalnego przegrzania i nie musi utrzymywać tej samej temperatury na całej długości produktu.

Należy również zauważyć, że przedstawiony system nie boi się przepięć. Można go skrzyżować, w przeciwieństwie do przewodu o stałym ogrzewaniu. Jest to szczególnie ważne w układzie ogrzewania instalacji rurowych, ich zaworów.

Ze względu na cechy konstrukcyjne, produkty takie można pociąć na małe kawałki. Minimalna długość to 10-15 cm. Zwracając uwagę na zakres ich zastosowania, możemy powiedzieć, że w najbliższej przyszłości systemy samoregulacji mogą zastąpić systemy rezystancyjne.

Instalacja systemu

Możesz samodzielnie zainstalować prezentowany produkt. Postępować zgodnie z instrukcjami producenta i zaleceniami ekspertów. Instalacja samoregulującego kabla grzejnego może składać się z dwóch typów: wewnętrznego i zewnętrznego. Jeśli rura jest już pochowana pod ziemią, ale trzeba ją wyprzedzić, należy zakupić system o odpowiedniej klasie izolacji. Jego długość powinna odpowiadać rozmiarowi rury.

Średnica łączności nie powinna przekraczać 50 mm. Kabel jest wciskany do rury i podłączony do sieci.

W przypadku montażu zewnętrznego system jest przymocowany do powierzchni za pomocą taśmy aluminiowej. Następnie jest on izolowany specjalną izolacją. Jeśli średnica łączności jest niewielka, przewód jest dokładnie układany i odpowiada długości rury. Dla dość szerokich produktów kabel jest owinięty wokół nich. Długość systemu przekracza rozmiar łączności.

Ogrzewanie na zewnątrz

Samoregulujący przewód do rur często stosuje się w systemach topienia śniegu. Są one mocowane w rynnach, na dachu. Ponadto niektóre systemy tej zasady mogą być montowane na stopniach, rampach. Wlewa się do roztworu i obejmuje do wyeliminowania śniegu i lodu na powierzchni.

Do takiego systemu można podgrzać duże obszary. W podobny sposób rozmieszczone są również ścieżki wejścia do samochodów, działki asfaltowe w pobliżu domów. Gleba w szklarni ogrzewa się układami samoregulującymi. Ich cena jest wyższa niż konwencjonalnego kabla, ale koszty operacyjne będą znacznie niższe.

Typy kabli zasilających

Dla każdego typu warunków konieczne jest wybranie odpowiednich kabli samoregulujących. Systemy niskotemperaturowe nadają się do instalacji wewnętrznej. Ich maksymalne ogrzewanie wynosi 65 stopni. Jednocześnie ich moc ograniczająca wynosi 15 W / m.

W systemach przeciwoblodzeniowych, średnich średnicach rur grzewczych, rynnach, konieczne jest zakup produktów o maksymalnym ogrzewaniu wynoszącym 120 stopni. Ich moc sięga 30 W / m.

Dla obiektów przemysłowych, ogrzewania rur o dużej średnicy, zbiorników, ogrzewanie przewodu osiąga 190 stopni. Moc ograniczająca wynosi 95 W / m. Cena zależy również od kabla. Wybierając nieodpowiedni typ kabla, można uzyskać na cały zły wynik, który był wymagany. W związku z tym wybór należy podejmować w możliwie najbardziej odpowiedzialny sposób.

Koszt

Aby kupić system prezentowanego typu, musisz wydać więcej pieniędzy na rodzinne pieniądze niż zakup konwencjonalnego kabla. Ale w działaniu cena opłaca się dość szybko.

Kabel samoregulujący, którego cena została zbadana w naszym kraju, zależy od przekroju poprzecznego, pojemności i producenta. Najdroższe są kable wyprodukowane w Danii. Ich koszt może wynieść 700 rubli. Przez 1 m. Producenci krajowi produkują systemy z ceną początkową 100 rubli. Przez 1 m.

Im dłuższy jest przewód, tym tańszy jest każdy licznik na metr. Należy to wziąć pod uwagę przed zakupem produktu.

Opinie klientów

Według opinii konsumentów dziś kilka marek jest najbardziej popularne. Obejmują one samoregulujący kabel grzejny Raychem, Ensto, Devi, Lavita.

Wewnątrz rurociągu, produkty Ensto (20 W / m) i Lavita (16 W / m) są najczęściej używane zgodnie z opiniami klientów. Poza łącznością zainstalowano produkty Raychem (10 W / m). Duńska firma Devi produkuje szeroką gamę kabli (9 W / m), ale jej koszt jest najwyższy.

Najbardziej akceptowalna cena za przewody Ensto i Lavita. Zauważyła również wysoką jakość tych produktów.

Fińska firma Ensto w zakresie żywotności nie jest gorsza od Devi, ale ten produkt będzie kosztować kupującego znacznie tańszy. Dlatego wielu konsumentów wybierze produkty tej konkretnej marki.

Po przeanalizowaniu projektowania produktów, takich jak samoregulujące się kable, można je odpowiednio zastosować w życiu codziennym. Instalacja jest dość prosta w obsłudze. Wybór zależy od pojemności produktu i warunków jego stosowania. Jest to bardzo efektywny i trwały system. Od wielu lat będzie ono prowadzone przez właścicieli, z zachowaniem właściwego działania i instalacji.