897 Shares 5559 views

Potowych: czym są, jakie są chore, czy mogą one zostać usunięte

gruczoły potowe są ważną funkcją termoregulacji organizmu i produktów przemiany materii i wycofanie z niej wody z powierzchni skóry. Są one podobne do zwijania rury, z której odchodzą w istocie kanały do powierzchni skóry. U ludzi, liczba gruczołów potowych może osiągnąć 2,5 miliona. Są one nierównomiernie rozłożone w całym organizmie: w niektórych miejscach występuje duża koncentracja (pachy, dłonie, podeszwy stóp), i są miejsca, gdzie ich nie ma. W szczególności, gruczoły potowe są nieobecne u mężczyzn na czele prącia. W rzeczywistości, kobiety nie są w tym samym miejscu: w dużych i małych warg sromowych.


Jest nie tylko gęstość gruczołów potowych (na centymetr kwadratowy powierzchni skóry może stanowić od 55 do 400 jednostek), ale także głębokości. Są to gruczoły potowe, które znajdują się głęboko w skórze właściwej, a drugi może być umieszczony bezpośrednio do podskórnej tkanki tłuszczowej.

Rodzaje gruczołów potowych

gruczoł ekrynowy są odpowiedzialne za termoregulacji i występuje głównie w skóry i warstwy podskórnej. W tajemnicy, które produkują, 98% wody, pozostała w przeważającej części chlorku sodu, uzyskuje się z osocza krwi. zewnątrzwydzielniczej praca (ekrynowy) gruczoły kontrolować nerwowy i hormonalny system mężczyzny. Ilość potu wytworzonego zależy od wielu czynników i może zmieniać się od 250 do 800 ml na dzień.

gruczoł apokrynowy produkować bardzo tajne za pomocą którego można zidentyfikować każdą osobę. Ta substancja lepka posiadające specyficzny zapach. Gruczoły apokrynowych zacząć działać natychmiast, stają się bardziej aktywne w okresie dojrzewania. Na wielkość apokrynowych gruczoły większe niż ekrynowego, i znajdują się głównie w okolicy odbytu i narządów płciowych, pod pachami iw okolicy piersi. Mają nieco inny mechanizm wydzielania, choć niewielka część w termoregulacji oni podjąć.

Chorzy gruczoły potowe

Najczęściej istnieją dwie poważne choroby: anhidrosis i wysypka, z których każda prowadzi do jego nieprzyjemnymi konsekwencjami. Może rozwinąć zapalenie gruczołów potowych, które są zwykle leczone lekami przeciwzapalnymi o działaniu miejscowym.

Anhidrosis – to taka patologia, gdy wydzielanie potu na wszystkich przystankach. Przyczyną mogą być pewne choroby podstawowej. Rozróżnić 4 typy anhidrosis:

  • -obuslovlen zaburzenia wrodzone lub (aplazja niedorozwój) gruczoły;
  • Ostre – może wystąpić ze względu na odwodnienie, na przykład po zatrucia;
  • przewlekła – może być wrodzona lub rozwój naruszenie układu nerwowego;
  • tropikalne – tzw ponieważ jest bardziej powszechne u osób żyjących w tropikach, to wynika z zablokowania pocie kanały pyłu.

Anhidrosis mogą powstać z powodu chorób skóry, starzenia się, urazów rdzenia kręgowego lub cukrzycę (w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego), w wyniku chorób dziedzicznych.

Tak chory w pierwszej kolejności konieczne jest, aby uniknąć przegrzania. Ponieważ zakłócenia mechanizmu termoregulacji, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru cieplnego, gdy dana osoba jest w hot spot. Przeciwwskazane ćwiczenia. Traktuj multiwitaminy anhidrosis, retinol, maści obojętne o właściwościach nawilżających.

Nadmierne pocenie się – to jest przeciwieństwem poprzedniej choroby. To jest pot wyróżnia się zbyt wiele, a to może spowodować wiele kłopotów. Nadmierne pocenie może znajdować się w różnych miejscach lub rozłożone na cały organizm. Może przejawiać się w trakcie ćwiczeń lub rozwijać z powodu poważnych chorób, takich jak układ nerwowy. Większość znalezionych nadmierna potliwość zlokalizowana pod pachami, na wewnętrznej powierzchni dłoni i podeszew stóp.

Gdy jest to możliwe usunięcie nadmierne pocenie się gruczoły potowe użyciu minimalnie inwazyjnej przezskórnej łyżeczkowanie. Gruczoły potraktowano chlorkiem sodu (roztwór) i zasysany poprzez specjalny nacięcia kaniuli.