519 Shares 6285 views

Względna wilgotność powietrza i jak to wpływa na stan zdrowia

Słyszeliśmy wiele razy: „absolutna” i „wilgotność względna”. Co oznaczają te liczby? Od wartości absolutnych, że liczba cząstek pary wodnej, który jest zawarty w jednym metrze sześciennym powietrza. Ale jakie praktyczne korzyści przyniesie nam wiadomość, że jest niewidoczny w środowisku prezentujemy pięć jednostek wilgoci na metr sześcienny? Po tym wszystkim, nie możemy nawet powiedzieć, czy powietrze jest suche, normalne lub zbyt surowy, ponieważ w różnych temperaturach, jego zmian układowych. Po środowiska atmosferycznego – jak gąbka, im cieplej, tym więcej pary wodnej do rozpuszczenia. Gdy ostro zimniej (na przykład, na jasnych nocy), zimne okłady niewidzialna ręka „gąbkę” i rosa spada. Styk ciepła z dekantera wodą z lodem, pozostawiając na szkło „pot”.

Tak więc, jeśli „5 Jednostki M” wskaźnik absolutne, ale może on stosunkowo środowisko temperatura uznać sucho (w cieple), normalnej lub wysoki (na zimno). Bardziej wygodne korzystanie z innych wskaźników w użytku domowego, a mianowicie „wilgotność względna”. W pewnej temperaturze atmosfery może pomieścić pewną ilość pary. Jeśli to możliwe sytych pary, mówimy, że „na mokro” jest 100%. To, na przykład, rosyjski kąpiel, gdzie gorąco, ale jest to również gęsta mgła, a znalezienie wewnątrz chmury na dużych wysokościach, gdzie jest zimno. Oznacza to, że bezwzględna ilość wody w postaci pary wodnej, łaźni mgły i chmura jest inna, ale to samo nasycenie wody – 100%.

I to wilgotność względna odgrywa ważną rolę w zmianie naszego bytu. Pamiętam, jak trudno jest oddychać i jak senny przed burzą. To środowisko jest wypełniona niewidzialnej wodzie: pełnia nią rośnie od normalnego 50% do 80. Ale nadmierne Dry również prowadzi do problemów: Tickle w gardle, organizm traci dużo wilgoci. Jest to szczególnie widoczne w naszych domach w okresie zimowym.

Spójrz, w pokoju robi się zimno (na przykład na ulicy – 10 C). Nawet jeżeli wilgotność względna na zewnątrz wysokiego okna w ilości całkowitej jest niższa (ze względu na zewnątrz na zimno). Ogrzewa się z ogrzewania i grzejniki, procent składu wody w naszym zmiany środowiska, z wysokiego na niski. Jeżeli pomieszczenie jest w granicach + 25 ° C, zamrażania masę zaczynają dosłownie zasysania wilgoci z przedmiotów i osób w pomieszczeniu. Drewniane meble rassyhaetsya, żółte kwiaty, a ludzie czują się drapanie w ustach, popękane wargi, wysusza skórę i włosy. Nie jest łatwo w takiej sytuacji ci, którzy noszą soczewki kontaktowe: oczy stają się czerwone, swędzące. Alergie zbyt twarde razy – nadmierne wysuszenie nasila reakcję na kurz. Dlatego zaleca się umieszczać baterii w pobliżu spodek z wodą, choć nie jest panaceum.

Aby zawsze mieć świadomość procent pary wodnej zawartej w powietrzu, można kupić specjalny miernik wilgotności, które nazywane są higrometrów. Wszakże w warunkach wilgotnych, jak wiadomo, mnożąc zarazki. Dlatego kolce epidemii grypy i ostrych zakażeń układu oddechowego stanowią tylko odwilży zima, gdy wiatr południowy podnosi temperaturę i zwiększa „flegmy”. W czasie upałów, kiedy „pływak” i duszno, zwiększa liczbę zawałów serca, że nie jest łatwo mieć do astmatyków. Przy wysokiej wilgotności powietrza na zimno i ciepło jest przenoszone cięższe niż w stanie suchym. 50-60% nasycenia otaczającej atmosferze z wodą – najlepiej dla naszego organizmu może.

Z dwóch prostych termometry mogą zbudować własny higrometr. Jak mierzyć wilgotność w domu, bez użycia środków chemicznych? Kładziemy dwa termometr w cieniu, a dolna część z nich kawałek okład moczone w wodzie odczuwalne. odparowywania wilgoci chłodzi termometr. Jeśli wilgotność względna jest duża, filc powoli wysycha, termometr i dwie – mokre i suche – pokazuje tę samą temperaturę. Jeśli niskie, tkanina wysycha szybko i pokryte metr potu daje mniejsze figury.