504 Shares 5029 views

System edukacyjny dzisiaj lub jak słońce ukryło się za chmurami

Od niepamiętnych czasów rosyjska edukacja wyróżniała się głębokością i wyjątkowością. Tylko w naszym kraju proces szkoleniowy podchodził ze szczególną starannością i powagą. Wśród ważnych tematów były nie tylko ścisłe nauki, ale także humanitarne, duchowe, moralne. Taka edukacja mogłaby być dumna. Taka edukacja dała uczniom i studentom nie tyle, że była podstawą, dała im skarbnicę, nazywaną wiedzą.


Dumnie brzmi … A co mam powiedzieć? Każdy był dumny z tego sposobu nauczania, każdy uważał go za odniesienie. Co zmieniło się w umysłach ludzi, że cały system edukacyjny leci w dół? Jak można było przyznać, że współczesna młodzież charakteryzuje się analfabetyzmem, niemoralnością i wąskim myśleniem? Są setki pytań, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Tradycyjna edukacja szkolna wyróżniała się faktem, że studenci studiowali różne dyscypliny w kierunku, poznali podstawy wszechświata, zastawiając myślenie logiczne i szkoląc umiejętności pisania i prezentowania informacji. Nauczyciele dali wielowymiarową wiedzę, przekazując uczniom wszystko, co sami wiedzą.

Dzisiaj sytuacja uległa radykalnej zmianie. Jeśli wcześniej była dumna, że pracuje jako nauczyciel, dziś mało osób jest gotowych zgodzić się na małe wynagrodzenie. Praca nauczyciela przestała być ceniona, nikt nie chce otrzymywać zawodu nauczyciela, a tym samym dać dzieciom wiedzę. Cóż, całkiem rozsądna decyzja. Dopóki nauczyciele nie zaczną być traktowani z należytą ostrością, system edukacyjny będzie zanikać i zanikać. Ale nasza przyszłość zależy wyłącznie od młodego pokolenia.

Jednak w takich warunkach nie można winić nauczycieli. System edukacyjny przeszedł ciężką reformę, która przetłumaczyła tradycyjną edukację na nowoczesne, zachodnie testy. Jak mogę pożyczyć zły przykład, gdy wszystko było doskonałe w kraju ?!

Amerykanie, przyzwyczajeni do testów, są przykładem analfabetyzmu. Jak można zapytać o stolicę Europy lub narysować Ukrainę aż po Góry Ural, argumentując, że testy są najlepszym sposobem na przetestowanie wiedzy. Badania ograniczają granice oświecenia uczniów, zmuszając je do zastanowienia się w czterech wariantach odpowiedzi. Udział szczęścia nie może stać się doskonałym studentem, ale chcemy walczyć o taką wiedzę.

Jednolite badanie stanowe było wielokrotnie krytykowane, ale nie było tak głośno wychowane na szczycie doskonałości. Być może, że pragnienie uproszczenia doprowadzi jedynie do wąskiego myślenia. A jeśli to jest cel sam w sobie, to idea jest jasna.

Ale nie tylko w szkołach system edukacyjny dotknął zmian. W wyższych uczelniach tworzone są nie mniej biodra. Przeniesienie systemu specjalistów na stopnie licencjackie i magisterskie jest jeszcze bardziej niezrozumiałe i niewytłumaczalne. Pytania pojawiają się zarówno od studentów, jak i nauczycieli, a także od pracodawców, którzy nie wiedzą, jakiego rodzaju pracowników będą otrzymywać od uczelni.

Ograniczenie czasu treningu prowadzi jedynie do uzyskania wiedzy powierzchownej. Może to prawda, że studenci spędzają za dużo czasu na uniwersytetach, ale zmniejszenie liczby lat nauki może poważnie uszkodzić program edukacyjny, co będzie miało negatywny wpływ na końcowy wynik. Dlaczego takie zmiany towarzyszy ogromnym papierom i zamieszaniu w społeczeństwie?

System edukacyjny w ostatnich latach zmienił się zbytnio, ale co to prowadzi do zdarzenia, jest bardzo trudne do przewidzenia. Czy rosnące pokolenie straci pragnienie wiedzy, czy nie zniknie ta warstwa inteligentnej populacji, czy powrócimy na ścieżkę rozwoju ewolucyjnego? Reformy są dobre, gdy znany jest pozytywny wynik.