721 Shares 2367 views

UZDG naczynia głowy i szyi. Jaka jest zaleta tego badania?

UZDG naczynia głowy i szyi (inaczej – dopplerografia ultrasonograficzna) jest obecnie uważane za wysoce informacyjny sposób diagnozowania chorób naczyń centralnych i obwodowych. Metoda obejmuje badanie głównych tętnic mózgu, tętnic szyjnych, kręgowych i podlyuklyuchichnyh. Badanie pozwala określić prędkość przepływu krwi wzdłuż głównych tętnic szyi i głowy, obecność zmian miażdżycowych naczyń, w tym stopień zwężenia, zmiany przepływu krwi w osteochondrozie szyjnej. UZDG naczynia głowy i szyi są najczęściej używane do określenia przyczyny wstrząsów i zawroty głowy, z chorobami naczyniowymi, z hałasem w uszach.


Kiedy pojawi się ultrasonografia dopplerografia głowy i szyi?

Najczęściej porażka głównych naczyń mózgowych występuje z miażdżycą tętnic u osób po 40 latach, warunkiem wstępnym tej choroby są nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i inne patologie. Szczególnie pokazano badanie naczyń z niewydolnością kręgosłupa-podstawy, często wyrażane jest pojawieniem się "much" w oczach, chwiejnością w chodzeniu, zawrotami głowy, uczuciem ciężkości w głowie. Nowoczesne badania naczyń głowy pozwalają ujawnić najwcześniejsze warunki wstępne w rozwoju ostrych zaburzeń układu krążenia (udar mózgu), co mogłoby prowadzić do upośledzenia.

Bezpośrednie wskazania do ultrasonografii naczyń głowy i szyi

 • Ból głowy, niestabilność na zmianę, zawroty głowy, migrena.
 • Hałasy w uszach, hałas w głowie.
 • "Muchy" przed oczami, ataki złego stanu zdrowia i ogólne osłabienie.
 • Dystonia naczyniowo-naczyniowa.
 • Manifestacje osteochondrozy kręgosłupa.
 • Nagła utrata przytomności.
 • Naruszenia mowy, drętwienie dłoni i stóp, nagła osłabienie.
 • Nadciśnienie tętnicze, GB II – III stopień.
 • Cukrzyca.
 • Podwyższony poziom cholesterolu we krwi.
 • Nadmiar masy ciała.
 • Choroba niedokrwienna serca, zawał serca, dusznica bolesna.
 • Niewydolność kręgosłupa-podstawy, przejściowy atak niedokrwienny, choroba naczyń mózgowych, udar.

Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania ultrasonografii naczyń głowy i szyi?

Nie ma żadnych kategorycznych przeciwwskazań na dopplerografię ultrasonograficzną, ale istnieją pewne powody, dla których pacjent nie jest zalecany do przeprowadzenia tego badania. Może to być poważny stan pacjenta lub innej choroby, z powodu której nie może kłamać. Należy zauważyć, że ta technika ma dużą wartość informacyjną na początkowym etapie choroby i jest całkowicie nieszkodliwa dla pacjenta. Jest to bezbolesna metoda badań, która nie nosi ładunku promieniotwórczego, nie ma żadnych skutków ubocznych i przeciwwskazań.

UZDG naczynia szyi i głowy u dzieci

We współczesnym świecie coraz ważniejsze jest badanie naczyń krwionośnych wśród młodych ludzi i dzieci, w kontekście coraz częstszych zmian kręgosłupa (skolioza, osteochondroza, konsekwencje urazu). Coraz częściej ból głowy występuje w dzieciństwie, co jest najwcześniejszym objawem chorób naczyń mózgowych. Często bóle głowy są zwiastunem zaburzeń krążenia i wymagają natychmiastowej diagnozy, co do tej najczęściej stosowanej dopplerografii ultrasonograficznej naczyń. Takie badanie przeprowadza się dla dzieci po siedmiu latach z zaburzeniami snu, zaburzeniami pamięci, szybkim zmęczeniem, zawrotami głowy i bóle głowy.

Co identyfikuje UZDG naczyń głowy?

To badanie umożliwia wczesne wykrycie patologii i anomalii rozwoju naczyń mózgowych przed pojawieniem się pierwszych klinicznych objawów choroby. Badanie to umożliwia wykrycie naruszeń przepływu krwi żylnej i dostarczenie odpowiedniej oceny bieżącego leczenia patologii naczyniowych. Dopplerografia ultrasonograficzna umożliwia również pomiar struktury naczyń krwionośnych i szybkość przepływu krwi przez nie. Ta metoda diagnostyki może być przeprowadzona nie tylko na naczyniach mózgu, ale na naczyniach szyi i oczu.

UZDG naczyń mózgowych jest nowoczesną metodą badań, umożliwiającą szybkie i szybkie wykrycie nie tylko oczywistej, ale ukrytej patologii naczyń głowy i szyi. Przed przeprowadzeniem diagnozy zaleca się konsultację z neurologistą.