830 Shares 4505 views

Wakacje to … Pochodzenie i interpretacja słowa

Co to jest wakacje? To słowo jest znane nawet dla pierwszego stopnia, który ledwie przekroczył próg szkoły. Dlaczego okresy wolne od studiów są tak zwane? To bardzo jasne i proste z wakacji dla pracowników i pracowników. Pozwólcie odpocząć – to znaczy, dali nam długi weekend. Urlop? Chociaż brzmi to pięknie, to niezrozumiałe jest, w jaki sposób powstało słowo i skąd pojawiło się ono w języku rosyjskim.


Echa mitologii greckiej i rzymskiej

Każdy, kto lubi patrzeć na nocne niebo, prawdopodobnie zna imię najjaśniejszej gwiazdy – to Syriusz, zlokalizowany w konstelacji Wielkiego Psa. Jak twierdzą naukowcy, nazwa gwiazdy pochodzi od greckiego słowa sirios, co oznaczało "gorące, upalne". W okresie od połowy lipca do ostatnich dni września, kiedy odległość pomiędzy Syriuszem a słońcem maleje, Grecja jest w nie do zniesienia ciepła. Starożytni Grecy wierzyli, że to najjaśniejsza gwiazda nieba, która wysłała letnie upały na ziemię. Dlatego cały okres był nazywany gwiazdą upalającą.

Nie mniej gorąco latem i starożytnym Rzymie. Ale ponieważ Romowie na pamięć nazwali "psem" (w kananie łacińskim), miesiące gorączkowe nazywane były "psimi dniami" (dies caniculares). W tym czasie mieszkańcy miast starali się zbliżyć się do przyrody, rzymski parlament przestał pracować, uczniowie szkół zostali zwolnieni do swoich domów, czyli dni świąt. To słowo zostało zapożyczone w niektórych innych językach europejskich, odnoszące się do szczególnie gorących letnich dni. To prawda, że było używane w pojedynczym – "wakacje".

Najlepszy czas w roku dla uczniów i uczniów

W Rosji nie istniały praktycznie żadne instytucje edukacyjne publiczne aż do XVII wieku. Szlachetne dzieci uczono specjalnie zatrudnionych nauczycieli i nauczycieli, przez resztę zamknięto drogę do nauki.

Dopiero po pojawieniu się pierwszych szkół w modelu europejskim konieczne było wybranie słowa, które oznacza czas wolny od nauki. I w ogóle nie było wakacji. Koncepcja ta weszła w język rosyjski dopiero pod koniec XIX wieku, a wcześniejsze coroczne "święta" uczniów były nazwane wakatami, które są zapożyczone z języka francuskiego słowem vacances.

W dawnych czasach, jak teraz, studenci różnych placówek oświatowych odbywali kilka razy w roku odpoczynku z lekcji. Ale ponieważ wakaty były dłuższe, wymagano od nich odrębnego słowa. Wtedy to przypomnieli sobie o rzymskich "wakacjach", dla wygody, dając termin mnogim, podobnie jak już znane w tym czasie "wakaty".

Jak widzimy, interpretacja słowa "wakacje" jest dość skomplikowana, ale bardzo ciekawa. W tej znanej nam nazwie, starożytne mity, nazwiska gwiazd i pierwsze pomysły ludzi o wpływie niebieskich ciał na klimat Ziemi były ze sobą powiązane.