80 Shares 9699 views

Jak przygotować się do kolonoskopii jelita? Oczyszczanie jelit z narkotykami i lewatywą

Status błony śluzowej jelita grubego można sprawdzić za pomocą specjalnej procedury – kolonoskopii. Jest wykonywany w placówkach medycznych ze specjalnym urządzeniem światłowodowym – kolonoskopem. Jednak sukces procedury zależy od tego, jak dobrze jest na to przygotowany pacjent.


Zmiana diety

Aby lekarz zbadał błonę śluzową, nie powinien być stolca w jelicie grubym. W przeciwnym razie procedura będzie bez znaczenia. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak przygotować się do kolonoskopii jelita.

Trzeba wykluczyć z diety wszystkie produkty, które mogą powodować zwiększenie objętości kału i wywołać powstawanie gazu. Dieta nie powinna zawierać żużla. Ponadto preparat wymaga spożycia dużej ilości czystej cieczy. Może to być woda, a nie silna herbata.

Lekarz prowadzący powinien poinformować każdego pacjenta, jak przygotować się do kolonoskopii jelita. Zwraca się uwagę na zmianę racji. Trzeba też wiedzieć, że co najmniej na dwa dni przed kolonoskopią konieczne jest anulowanie spożycia preparatów żelaza. Nie zaleca się i oleju wazelinowego.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim musisz dostosować dietę. Menu powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby nie obejmowało produktów zawierających zwiększone ilości włókna. Żywność jest zmieniana na 2-3 dni przed zaplanowaną procedurą. Ważne jest, aby używać łatwo przyswajalnych produktów spożywczych, które nie zawierają niestrawnych składników. Ostatni posiłek powinien trwać nie dłużej niż 12-00 godzin dziennie poprzedzających procedurę.

Oprócz zmiany diety w przeddzień badania wszyscy muszą wykonywać mechaniczne czyszczenie jelita. Można to zrobić lewatywą lub środkami przeczyszczającymi.

Ale jeśli pacjent cierpi na przewlekłe zaparcia, to należy zapytać, jak prawidłowo przygotować się do kolonoskopii jelita nawet wcześniej. Dieta jest ważna, aby zmienić dni 5 na planowane czyszczenie mechaniczne. Ci, którzy regularnie stosują środek przeczyszczający, konieczne jest kontynuowanie przyjmowania zwykłego leku. Jeśli zaparcia trwają 6-7 dni, należy podwoić dawkę środka przeczyszczającego.

Dozwolone menu

Kilka dni przed zabiegiem musisz zapoznać się z listą produktów, które pomogą przygotować się do jej zachowania. Można jeść produkty z mąki, potrawy z ryżu. Nie rezygnuj z białego chleba, grubej makaronu, płatków owsianych i ryżu, bułeczki (bez maku) lub inne niezdrowe ciasteczka.

Zupy można przygotowywać na beztłuszczowym bulionu bez dodawania warzyw. Stosowane mięso powinno być o niskiej zawartości tłuszczu, kurczaka, wołowiny, cielęciny. Na przykład można gotować kurczaka, surówki, klopsiki, kotletki.

Dopuszcza się gatunki ryb o niskiej zawartości tłuszczu: okoń, szczupak, okoń dorsza szczupakowego.

Dieta może się zmieniać przy użyciu produktów zawierających wapń. Może to być niskotłuszczowy ser, ser, kefir o niskiej zawartości tłuszczu, czysty (bez dodatków) jogurt.

Dozwolone warzywa, ziemniaki mogą być spożywane bez skórki.

Konieczne jest picie głównie czystej wody. Ale, mówiąc, jak przygotować się do kolonoskopii jelit w domu, lekarz może pozwolić na małe ilości luźnej herbaty lub kawy, soków i galaretki, pod warunkiem, że są czyste i bez miąższu.

Miłośnicy cukierków muszą wiedzieć, że możesz tylko zwykły cukier, miód, galaretkę.

Produkty zabronione

Ważne jest, aby dowiedzieć się, jaka dieta powinna być przygotowana na kolonoskopię. W rzeczywistości przez 3-6 dni przed przeprowadzeniem zabiegu (w zależności od skłonności do zaparowania) należy dowiedzieć się, że nie można jeść.

Wszystkie naczynia zbożowe podlegają zakazowi. Dlatego musimy zrezygnować z zbóż, czarnego chleba i produktów zawierających całe lub posiekane ziarna. Musimy również odmówić warzyw i owoców w postaci świeżej i suchej. Unikaj rodzynków i jagód, zwłaszcza tych zawierających małe ziarna. Zakaz obejmuje również zielenię: sałatę, bazylię, koperek, pietruszkę i inne.

Trzymaj kapustę, wędzoną żywność, pikle, konserwy, grzyby piklowane, wodorosty z diety. Nie wolno przyjmować kremowych zup, zup mlecznych, jogurtów z wypełniaczem, lodów, tłuszczu sera twarogowego, śmietany, śmietany. Dowiedzieć się, jak przygotować się na kolonoskopię jelit, pamiętaj, że musisz zrezygnować z tłuszczowych odmian ryb i mięsa, w tym gęsi i kaczki, napojów alkoholowych, napojów gazowanych, kompotu z suszonych owoców. Nie można przyprawić, sosy, które zawierają zioła lub zboża, rośliny strączkowe.

Czyszczenie mechaniczne

Do niedawna ludzie wiedzieli tylko o jednej metodzie uwalniania jelit z kału – lewatywy. Aby osiągnąć maksymalny efekt, musisz to zrobić kilkakrotnie. Po raz pierwszy odbywa się wieczorem i powtarza się rano przed rozpoczęciem badania. Wrażenie wieczorem odbywa się dwukrotnie, za każdym razem konieczne jest wlać około 1,5 litra wody.

Ale ci, którzy rozumieją, jak przygotować się do kolonoskopii w zastrzyku jelit, powinni wiedzieć, że to nie wszystko. Ważne jest również wypicie środka przeczyszczającego od wieczora. Przed rozpoczęciem czyszczenia konieczna jest potrzeba 3-4 godzin. Możesz powstrzymać wybór oleju rycynowego lub roztworu magnezu. W pierwszym przypadku potrzeba około 40-60 g leku, aw drugim przypadku 100 ml.

Jeśli przyjmujesz środek przeczyszczający około 16 godzin wieczorem, lewatywa może zostać wykonana po 19 godzinach. Powtarzaj procedurę w ciągu godziny. W rezultacie, czysta woda powinna opuszczać jelita.

Rano również powstają 2 enemy. Zaleca się je trzymać o godzinie 7 i 8. Jeśli jednak badanie zaplanowano na późniejsze godziny, możesz wybrać optymalny czas, aby jelita mogło być całkowicie jasne i można dotrzeć do szpitala.

Nowoczesne metody

Jeśli należysz do tych osób, które obawiają się lęku, to masz inną opcję. Nowoczesne osiągnięcia przemysłu farmaceutycznego pozwalają pozbyć się zawartości jelita bez żadnych procedur mechanicznych. Lekarz uczestniczący będzie w stanie powiedzieć, jak przygotować się do kolonoskopii jelita. Opinie każdego z tych leków pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie wybór.

W tym celu można użyć leku Fortrans. W niektórych przypadkach lekarze zalecają połączyć swoją recepcję z Dufalac. Alternatywnym lekiem jest Lavakol.

Jednocześnie z tymi lekami można stosować inne leki przeczyszczające. To mogłyby być Regulax, Pursennid, Senad, Laxbene, Dulcolax. Zmniejszenie dyskomfortu, co prowadzi do skurczu jelita, można użyć "Dicetel". Jednak popularne leki przeciwpłytkowe "Spazmolgon", "No-shpa" i inne w tych przypadkach są nieskuteczne.

Korzystanie z Fortran

Wielu lekarzy, mówiąc, jak przygotować się do kolonoskopii jelit, zaleca stosowanie leków przeciw iszoosmotycznych. Do takich preparatów "Fortrans". Jest roztworem zbilansowanym elektrolitem wykonanym na bazie glikolu polietylenowego. Przechodzi przez jelita, nie zasysane do jego ścian i zapewnia skuteczne oczyszczanie.

Opakowanie rozcieńcza się w 1 litrze wody. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy go wypić na podstawie tego obliczenia: 1 opakowanie leku na 20 kg masy ciała. Oznacza to, że do czyszczenia jelit człowieka ważącego 80 kg, potrzebujesz 4 opakowaniach.

Istnieją dwa sposoby przygotowania się do kolonoskopii jelita przy użyciu preparatu Fortrans. Pierwsza opcja wymaga rozpoczęcia treningu od 15-00 dziennie, poprzedzającego badanie. Całą ilość jedzenia powinno być pijane od wieczora, równomiernie rozdzielać.

Możesz użyć drugiej metody tylko wtedy, gdy egzamin nie jest dla ciebie wcześniej niż rano. Zakłada, że pół określonej objętości jest pijany w nocy wcześniej. Resztę (1-2 opakowania) odłożono na randkę. Jednocześnie konieczne jest obliczanie czasu, przez co trwa ponad 3 godziny od ostatniego przyjęcia do procedury.

Połączenie Fortrans z innymi środkami

Jest jeszcze inny sposób na przygotowanie się do kolonoskopii jelita. Leki o działaniu przeczyszczającym mogą być łączone. Umożliwia to zmniejszenie niezbędnej ilości środków izosmotycznych. Tak więc, na przykład, można użyć Dufalac do czyszczenia. W tym celu butelkę o pojemności 200 ml rozpuszcza się w 1,5-2 litrach wody i pić przez 2-3 godziny. Po upływie godziny (maksymalnie po 3 godzinach) rozpoczyna się opróżnianie. Z reguły łagodnie i bezbolesnie przebiega bez towarzyszących skurczów jelit.

Ale dla skuteczniejszego czyszczenia, nadal musisz wypić kolejny pakiet funduszy "Fotrans". Zaleca się powtórzyć czyszczenie za pomocą ostatniego leku i rano. W połączeniu z Dufalacem wystarczy wieczorny i rano rano 1 pakiet Fortrans.

Jeśli ta metoda oczyszczania wykazuje zwiększone tworzenie się gazu, można wypić przepisaną dawkę wieku "Espumizan". Pamiętaj, lepiej jest zrozumieć z wyprzedzeniem, jak przygotować się do kolonoskopii jelita "Fortrans" niż powtórzyć procedurę później ze względu na złe czyszczenie.

Lek "Lavakol"

Każdy pacjent może wybrać, który izosmotyczny roztwór chce pić. Lekiem "Lavakol" można także znaleźć na rynku. Apteka sprzedaje opakowania zawierające 15 opakowań produktu. Kwotę tę oblicza się w celu oczyszczenia jelita ludzkiego ważącego około 80 kg. Przy wyborze pojedynczej dawki należy rozważyć, że 1 pakiet powinien wynosić 5 kg masy i rozpuszcza się w szklance wody. Każdej dawce powoli, w małych łykach. Szklanka powinna być pijana przez około 20 minut.

Oczyszczanie zaczyna się około 2 godzin po zastosowaniu środka. Proces kończy się nie później niż 3 godziny po ostatnim napoju rozcieńczonego leku. Jeśli wybierzesz ten środek, możesz dodatkowo zapytać lekarza prowadzącego zajęcia, jak przygotować się do kolonoskopii jelita "Lavakol". Opinie o tym leku wskazują, że można je stosować w celu uniknięcia enem.

Środki "floty"

Farmaceuci opracowali inny lek do czyszczenia jelit. Dzięki temu pacjenci nie muszą pić 3-4 litrów smacznego roztworu izotonicznego. Narzędzie "Flota" jest akceptowane dwukrotnie. Po raz pierwszy 45 ml leku jest rozcieńczane w ½ szklanki wody i pijane po śniadaniu. Powtórz procedurę wieczorem według tego samego schematu. Jeśli badanie nie jest zaplanowane we wczesnych godzinach porannych, zaleca się picie kolejnej dawki na kilka godzin przed badaniem.

Ale w tym samym czasie w dniu jego przyjęcia na śniadanie powinno być woda, a lunch składa się z dowolnego płynnego mięsa, soku, herbaty. Każda dawka "Floty" jest płukana wodą. Użyj 1 do 3 filiżanek.

Działania następcze

Wielu ludzi martwi się tym, co może i nie może zrobić po zabiegu. Lekarze mówią, że zaraz po kolonoskopii pacjent może zjeść. Jeśli uczucie pełności gazów utrzymuje się w żołądku, można wypić do 10 tabletek węgla aktywnego.

W większości przypadków nie obserwuje się żadnych efektów ubocznych. Jeśli polipy zostały usunięte podczas zabiegu lub przeprowadzono biopsję, możliwe jest lekkie krwawienie. Ale co do zasady jest mało znaczący i szybko zatrzymuje się.