554 Shares 3562 views

Jakie czynniki wpływają na wybór zawodu: szkoły, rodziny, przyjaciół, osobiste zdolności

W tym artykule nie będziemy rozmawiać o tym, co robić i co rządzi wykonać, aby upewnić się, że dziecko zdecydowała o dalszym orientacji zawodowej. Praktyczne wskazówki dotyczące wyboru drogi życia tutaj można również znaleźć. Postaramy jak najwięcej, aby odsłonić wiele funkcji, które mogą kolidować z nastolatka w realizacji tego wyzwania, ale to, co środowisko konieczne jest jedynie, aby starać się ich unikać.


Każdy z nas przynajmniej raz do czynienia …

Być może, w zdecydowanej większości przypadków, każdy z nas nie podejmuje żadnych istotnych decyzji, kierując wyłącznie przez niezależnych wniosków. Często przychodzimy z pomocą krewnych, bliskich przyjaciół, a tylko ludzi, którzy mają wpływ na nasze życie i pracę jako całości. Dlatego nasze rozwiązania są oparte na doświadczeniach i poglądów przedstawicieli społeczeństwa wokół nas, których opinii nam zależy.

Osoba dokonująca najlepszego wyboru, ważne jest, aby dokonać obiektywnej analizy otrzymanych informacji z zewnątrz, a stamtąd do formułowania własnych wniosków. Zamknij ludzie, z kolei, muszą przekazywać informacje w sposób najbardziej właściwy i przekonujący sposób do tego, który jest w rozterce. Zwłaszcza jeśli tym kimś – nastolatka, określając ich dalszą karierę.

Tak więc, jakie czynniki wpływają na wybór zawodu? Poniżej przyjrzymy się tym i zmaksymalizować ujawnić tematu, który będzie przydatny dla młodych ludzi na początku niezależnego sposobu życia, a dla ich rodziców.

Rola samoregulacji w profesjonalnym samostanowienia

Podstawy zawodu wyboru jest bezpośrednie widzenie przedmiotu świecie. Oznacza to, że ważną rolę na tej drodze jest poziom świadomości psychicznego człowieka (w naszym przypadku – nastolatka).

Innymi słowy, dziecko musi być w stanie ocenić własne możliwości i cechy osobiste z celami myślenia, że ustawia się na przyszłość. Więc nastolatki przyznano tytuł „autonomicznego myślenia” we współczesnej psychologii, ponieważ są one niczym innym może samodzielnie określić swoje miejsce w życiu, a co za tym idzie, do niszy pracy.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób dana osoba jest w stanie podjąć decyzję w sprawie tego ważnego zadania, możliwe jest, aby przetestować przy wyborze zawodu, którego wyniki i pokazać poziom jednostki do samostanowienia.

Wpływ rodziny na przyszłego zawodu

Często jednak, w wieku 16-18 lat, dziecko nie jest jeszcze w stanie właściwie korzystać z poziomu samowystarczalności, aby bez żadnego problemu, aby określić jego przyszłą ścieżkę w działalności podstawowej. Dlatego wybór zawodu pracujących w wielu rodzinach jest oparte na harmonizacji Collective, ważącego wszystkie plusy i minusy. zdarza się czasami wyraźnie, czasami – tak jak pośredni wpływ na dziecko.

często sami rodzice nie zdając sobie sprawy dziecka nakłada szczególny sposób życia, i nie możemy powiedzieć, że pozycja poradnictwa zawodowego (wybór kariery) jest poprawny z psychologicznego punktu widzenia. Czy to ze względu na ich własnym brakiem realizacji lub z powodu tej ścieżki – pole generycznego (nauczyciele, lekarze Dynasty, adwokaci). W ogóle, motywy wyboru zawodu są różne. Ale takie podejście prowadzi do tego, że dana osoba nie zdecyduje się podoba: praca dla niekochanej pracy, lub – co najgorsze – nie ma do tego czy innego zawodu ma predyspozycje.

Opinia ważnym aspektem wybierz ścieżki

Jakie czynniki wpływają na wybór zawodu, jeśli nastolatek wystarczy podejmować własne decyzje fatalnych dojrzały? To prawda, opinia rówieśników i przyjaciół. Niestety, problem ten jest wspólny dla wielu lat (i nie jest obecny) – dziecko w wykonywaniu świadomego wyboru nie można myśleć o tym, co przyniesie mu przyjemność, czy to właśnie on ma fizjologiczne predyspozycje.

Dość często, wybór zawodu w oparciu o banalnej niechęć do części z bliskich przyjaciół. Dla nastolatków szkołę średnią – zawsze jest to psychologiczny uraz w różnym stopniu. Dlatego też, jeśli bliski przyjaciel chce stać się sławny lekarz i opuścił rodzinnego miasta do dalszej edukacji, dziecko może iść do niego tylko z powodu strachu przed samotnością pośrednich. Przykładem takiej sytuacji jest udowodnione przez fakt, że rodzice muszą się zaangażować w proces zawodowego samostanowienia dziecka, ale obiektywny.

Wybór zawodu dla uczniów – co należy się obawiać

Często każdy z nas zapobiec żyć tak zwane mity – stereotypy, co do zasady, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Jest to ogromna bryła otrzymanych informacji, które gromadzi się w czasie, a nie udawać się do roli prawdy w tej czy innej kwestii.

Dlatego też wybór motywów zawodu są często oparte na tych samych mitów. Często zdarza się, że nastolatek (czy jego rodzice, że wiele razy opłakane) nie posiada pełny zestaw danych o określonej specjalności. W rezultacie opinia zawodu może rozwijać się według własnych subiektywnych wniosków. Podobne wyniki nie mają nic wspólnego ze statystyką, więc dziecko będzie uczyć się zawodu jest wyłącznie na osobistym zdaniem rodziców (i nie więcej), to prestiżowy, bardziej rynkowe na rynku pracy i opłacalne.

Bloki psychologiczne i zainstalować

Jakie czynniki wpływają na wybór zawodu? Albo raczej, niektóre z nich ingerować rozwiązać ten problem jak najwięcej poprawnie? To prawda – psychologiczne bloki i montaż nastolatka, jego brak zaufania do własnych umiejętności, strach nie spełnia oczekiwań rodziców lub gorzej swoich rówieśników w oczach społeczeństwa.

Często wynika to z faktu, że dziecko boi się nie zdobędzie wymaganej liczby punktów o dopuszczenie do wybranej specjalności i stracić cały rok na próżno. Tak często dzieci starają się wybrać funkcję powrotu zdać egzaminy na tej specjalności, które jest mniej popularne wśród studentów. W krótkiej perspektywie taki obraz wygląda dobrze – nastolatka uczy nie tracił czasu. Jednak jeśli spojrzeć na sytuację trochę głębiej, to wszystko jest bardzo żałosny – złamany los, niekochana zawód, dobrze, że praca przynosi żadnej przyjemności.

Dlatego lepiej dwa razy pomyśleć, i czy ten stracił roku takich ogromnych poświęceń?

Życie osobiste i jej wpływ na wybór przyszłego zawodu

Dla dzisiejszych rodziców nie jest wiadomość, że w ciągu 16-18 lat, niemal każdy nastolatek dzieje się pierwszą miłość, doświadczenia z sercem, a wraz z nimi, i dramat. Niestety, nie ma tak dużo informacji do dzisiejszej młodzieży, że kiedy był w tak młodym wieku, wiele z nich nie myśleć o tym, a nie ponownie wzrosnąć, jeśli ich przyszły zawód w poszukiwaniu doskonałego szczęścia rodzinnego?

Waga seriali, zasoby internetowe, literatura – wszystko to każe nam myśleć nastolatka, czy zezwolić na jego ulubioną rzeczą, aby być szczęśliwym, nie tylko w pracy. Ponownie, chcesz zapewnić wszystkich, że wszystkie spekulacje – to kolejny mit. Dr Dr walka, a prawnik – adwokat. Czy Twoje dziecko pracoholikiem, ile zostanie on podany do pracy – tylko czas może odpowiedzieć na to pytanie. Więc nawet nie myśleć o oddziaływaniu życiu osobistym i pracy z dzieckiem wyborze przyszłego zawodu.

Profesor Klimov i jego pogląd na rozwiązanie tego problemu

Dr E. A. Klimov od wielu lat bada kwestię dorastających psychologii i orientacji pracy, więc ma swoje zdanie na co wpływ na wybór zawodu nastolatek czynników.

Prowadził szereg jazdy czynniki, które bezpośrednio wpływają na dziecko samostanowienia w odniesieniu do przyszłych działań.

Pierwsza gra rolę Zdaniem krewnych, którzy są odpowiedzialni za dalszy przebieg życia jako dziecka do wspólnoty i do siebie. Dlatego też, na schodach czynników wzdłuż Klimov, pierwszy etap trwa wizję rodziców.

Ważną rolę odgrywa bliskim otoczeniu nastolatka – jego przyjaciół i towarzyszy, nauczyciele, którzy mają uprawnienia do wpływania na wybór dziecka jest nieco mniejsza niż starszych członków rodziny.

Dopiero najbliższe plany dziecka są, a ich własna wizja przyszłej orientacji zawodowej, pragnienia i pretensjonalności danej działalności. I ostatni etap wpływu nastolatek przejął władzę, magazyn z jego umysłu, zdolność do angażowania się w danym zawodzie.

Jak widać, z psychologicznego punktu widzenia, test wyboru kariery w praktyce nie jest tak popularny wśród studentów. Ponieważ niewiele osób pomyśleć na początku drogi jego własnego życia nad tym, czy by chciał wybraną aktywność po kilku dekadach, czy dano mu pracować z łatwością.

Oraz niektóre statystyki

Nasz kraj jest dobrze system wsparcia informacyjnego uczniów opracowane, więc każdy może mieć zastosowanie w jak studia i uzyskać podsumowanie faktów niezbędnych dla danej specjalności. Jednak, jak pokazuje praktyka, rok po roku, młodzi ludzie wybierają przyszłą ścieżkę spontanicznie, bez kierując się jakimś doradztwa zawodowego zorientowanych.

Zazwyczaj dwie trzecie studentów nie może zdecydować, aż ostatni z wyborem specjalności, dobrze, a reszta jest głęboko przekonany o swoich poglądów, które są często oparte na opiniach starszy i świty.