98 Shares 8608 views

Laparoskopia jest … Laparoskopia w ginekologii

Często są sytuacje, gdy dana osoba wymaga operacji. Kilka dekad temu lekarze używali laparotomii. W trakcie jego wdrożenia pacjent zostaje wstrzyknięty do najgłębszego snu z znieczuleniem ogólnym, po czym rozciąga się ściana brzucha, mięśnie i tkanki. Następnie wykonywane są niezbędne manipulacje i tkanki są warstwowane warstwami. Ta metoda interwencji ma wiele wad i konsekwencji. Dlatego rozwój medycyny nie stoi w miejscu.

Ostatnio prawie każda instytucja medyczna ma wszystkie warunki do bardziej oszczędnej interwencji chirurgicznej.

Laparoskopia

Jest to metoda prowadzenia interwencji chirurgicznej lub diagnozy, po której osoba może szybko powrócić do zwykłego rytmu życia i uzyskać minimum komplikacji z manipulacji.

Laparoskopia w ginekologii

Użycie tej manipulacji stało się dość popularne. Jeśli lekarz nie ma możliwości dokładnej diagnozy pacjenta, ten rodzaj zabiegu pomoże w tym. Laparoskopia w ginekologii jest stosowana w leczeniu lub usuwaniu guzów, w leczeniu niepłodności u kobiet. Także ta metoda pomoże wyeliminować proces adhezji i usunąć ogniska endometriozy tak dokładnie, jak to możliwe.

Inne zastosowania

Oprócz diagnozowania i leczenia patologii ginekologicznych można wykonać laparoskopię pęcherzyka żółciowego, jelita, żołądka i inne narządy. Często, przy pomocy tej metody, usuwa się jeden lub inny organ lub jego część.

Wskazanie do interwencji

Laparoskopia jest metodą korekcji, która ma wskazania do wykonania, podobnie jak inne zabiegi chirurgiczne:

 • Ciężkie wewnętrzne krwawienie.
 • Rozerwanie narządu.
 • Kobieta niepłodność, która nie ma ustalonej przyczyny.
 • Nowotwory jajników, macicy lub innych narządów jamy brzusznej.
 • Konieczność bandażowania lub usuwania jajowodu.
 • Obecność procesu klejenia, który powoduje ciężki dyskomfort dla osoby.
 • Leczenie ciąży pozamacicznej.
 • Podczas rozwijania endometriozy lub innych chorób narządów.

W niektórych przypadkach laparoskopia nie jest najlepszą metodą leczenia, a laparotomia jest konieczna.

Przeciwwskazania do interwencji

Laparoskopia nigdy nie jest wykonywana w następujących przypadkach:

 • Jeśli wystąpi poważny etap choroby naczyniowej lub choroby serca.
 • Podczas pobytu osoby w śpiączce.
 • Z kiepskim krzepliwości krwi.
 • W przypadku przeziębienia lub złych badań (wyjątki są przypadkami nagłymi, które nie tolerują zwleczeń).

Przed uruchomieniem

Pacjentowi zaleca się przeprowadzenie niewielkiego badania przed operacją. Wszystkie testy przypisane do osoby muszą być zgodne z przepisami szpitala. Laparoskopia planowana przed przeprowadzeniem takiej kontroli:

 • Badanie krwi ogólnego i biochemicznego.
 • Określanie krzepnięcia krwi.
 • Analiza moczu.
 • Przeprowadzenie roentgenografii i badanie kardiogramu.

Jeśli wykonano operację awaryjną, lekarz jest ograniczony do minimalnej listy testów, która obejmuje:

 • Badanie krwi dla grupy i krzepnięcia.
 • Pomiar ciśnienia.

Przygotowanie pacjenta

Planowane operacje są zazwyczaj zaplanowane na wczesne popołudnie. Dzień przed manipulacją zaleca się pacjentowi ograniczenie jedzenia wieczorem. Pacjentowi podano także lewatywę, powtórzoną rano przed zabiegiem.

W dniu, w którym zaleca się manipulowanie, pacjent jest zabroniony pić i jeść.

Ponieważ laparoskopia jest najbardziej łagodną metodą interwencji chirurgicznej, w trakcie jego wdrażania stosuje się mikrostrzykawki, a także małe nacięcia jamy brzusznej.

Aby rozpocząć pacjenta, zostajesz w stanie spania. Anestezjolog oblicza potrzebną dawkę leku, biorąc pod uwagę płeć, wagę, wysokość i wiek pacjenta. Kiedy znieczulenie wystąpiło, osoba jest podłączona do respiratora. Jest to konieczne, aby podczas operacji nie wystąpiły nieprzewidziane sytuacje, ponieważ organy jelitowe są poddawane ingerencjom.

Pacjent jest dodatkowo napełniany gazem specjalnym. Pomoże to lekarzowi swobodnie poruszać instrumenty w jamie brzusznej, a nie na haczyk na górnej ścianie.

Postęp operacji

Po zakończeniu przygotowania pacjenta lekarz wykonuje kilka nacięć jamy brzusznej. Jeśli wykonano torbiel laparoskopową, nacięcia wykonywane są w dolnej części brzucha. Jeśli konieczne jest interwencje chirurgiczne w jelicie, pęcherzu żółciowym lub żołądku, nacięcia są wykonywane w miejscu docelowym.

Oprócz małych otworów narzędzi chirurg wykonuje jedno cięcie, które jest nieco większe. Konieczne jest wprowadzenie kamery wideo. Zazwyczaj wykonać to nacięcie ponad pępkiem lub poniżej niego.

Po włożeniu wszystkich instrumentów do ściany brzucha, a aparat jest prawidłowo podłączony, lekarz widzi duży obraz na dużym ekranie kilkakrotnie większy. Koncentrując się na tym, wykonaj niezbędną manipulację w ciele człowieka.

Czas laparoskopii może wahać się od 10 minut do jednej godziny.

Stan pooperacyjny

Po zakończeniu operacji lekarz wyciąga z jamie brzusznej instrumenty i manipulatory i częściowo odprowadza powietrze, które wzrasta do ściany brzucha. Po tym pacjent zostaje poprowadzony w uczucia, a urządzenia kontrolne są wyłączone.

Lekarz sprawdza stan refleksji i reakcji osoby, po czym przekazuje pacjenta do oddziału pooperacyjnego. Wszystkie ruchy pacjenta przeprowadzane są wyłącznie na specjalnym wózku inwalidzkim przy pomocy personelu medycznego.

W pierwszych godzinach nie zaleca się podawania pacjentowi drinka, ponieważ może zacząć wymioty. Kiedy człowiek zaczyna odejść od znieczulenia, możesz dać mu prostą wodę po jednym łyku.

Za kilka godzin zaleca się podnieść górną część ciała i spróbować usiąść. Możesz wstać nie wcześniej niż pięć godzin po zakończeniu operacji. Pierwsze kroki po interwencji są zalecane do wykonania z pomocą zewnętrzną, ponieważ istnieje duże ryzyko utraty przytomności.

Pacjent zostaje rozładowany w ciągu pięciu dni lub tygodnia po operacji, pod warunkiem, że czuje się dobrze i ma pozytywną dynamikę. Ściegi z kawałków są usuwane średnio przez dwa tygodnie po interwencji.

Odzysk po zabiegu

Jeśli leczono guz, po laparoskopii torbiel lub jego fragment zostaje wysłany do badania histologicznego. Dopiero po otrzymaniu wyników pacjent może zostać przepisany na leczenie uzupełniające.

Podczas usuwania pęcherzyka żółciowego lub części innego narządu wykonuje się badanie histologiczne, jeśli konieczne jest wyjaśnienie diagnozy.

Jeśli operacja wykonywana jest na narządach płciowych, jajniki po laparoskopii powinny "chwilę" odpocząć. W tym celu lekarz przepisuje niezbędne preparaty hormonalne. Pacjent otrzymuje również leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Wybierając klinikę

Przed instytucją, w której wykonuje się laparoskopię, należy wziąć pod uwagę koszty pracy i pobytu w szpitalu oraz uzgodnić z lekarzem uczestniczącym. Analizuj prace i koszty usług w kilku miejscach i decydują o wyborze.

Jeśli interwencja chirurgiczna jest pilna, to najprawdopodobniej nikt nie zapyta o preferencje, a ty będziesz wspomagany w publicznej instytucji medycznej. W tym przypadku laparoskopia nie ma znaczenia. Wszystkie manipulacje są bezpłatne, jeśli istnieje polisa ubezpieczeniowa.

Konsekwencje i powikłania interwencji chirurgicznej

W większości przypadków laparoskopia ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jednak powikłania mogą się zdarzyć zarówno podczas manipulacji jak i po nim.

Być może głównym powikłaniem jest proces powlekania. Jest to nieunikniona konsekwencja wszystkich interwencji chirurgicznych. Warto wspomnieć, że w procesie laparotomii rozwój procesu adhezji jest szybszy i wyraźniejszy.

Innym powikłaniem, które może wystąpić podczas zabiegu, jest uszkodzenie sąsiadujących narządów przez wtryskiwaczy. W rezultacie może dojść do wewnętrznego krwawienia. Dlatego po zakończeniu manipulacji lekarz bada jamę brzuszną i narządy na uszkodzenia.

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból w okolicy łopatki. To jest absolutnie normalne i nie trwa dłużej niż tydzień. Ten dyskomfort tłumaczy fakt, że gaz "chodzący" wokół ciała szuka wyjścia i wpływa na receptory i tkanki nerwowe.

Nigdy nie bój się zbliżającej się laparoskopii. Jest to najbardziej łagodna metoda leczenia operacyjnego. Nie bądź chora i zdrowa!