210 Shares 6431 views

Drugie osiągnięcie Herkulesa: "Hydra Lernean"

Wieki później, mity starożytnej Grecji nie tracą popularności wśród czytelników na całym świecie. Najciekawszy jest cykl opowieści o Herkulesa. Każdy z dwunastu czynów ma swój własny mit. "Lernaean Hydra" – drugie osiągnięcie Herkulesa.


Kim jest Hercules?

Herkules – najpopularniejszy bohater starożytnych mitów greckich. Jest synem najwyższego boga, który mieszka na Olympusie, Zeusie i żonie bohatera Amphitryon – Alkmena. Homer pamięta go wielokrotnie w Iliadzie.

Do nas dotarło dziesiątki mitów o Herkulesach i jego wyczynach. Najbardziej popularnym i ciekawym jest cykl dwunastu mitów o wyczynach Herkulesa, popełnionych podczas służby w Eurysfeuszu, król mykeński i jego kuzyn.

Kult Herkulesa w Grecji

W Grecji Hercules był kultem. Jego profil został wyryty monetami, powtarzał przygody, wszystkich silnych i zaradnych, w porównaniu z nim. We Włoszech kult Herkulesów rozprzestrzeniał się przez greckich kolonistów, ale mieszkańcy nazwali Herkulesa.

Według mitów starożytnej Grecji zła bogini Hera wysłała do Herkulesu straszną chorobę. Wielki bohater stał się szalony. Pozbawiony rozumu, w gniewie Hercules zabija własne dzieci, żony i dzieci z Iphicles – brata. Kiedy atak przeszedł, bohater zdał sobie sprawę, że popełnił okropne morderstwa, ale było za późno. Z głębokim żalem i dręczonym poczuciem winy, nadal potrafił oczyścić duszę mimowolnego zbrodni. Potem Hercules udał się do świętych gór Delphi, aby poprosić o poradę od Apollo. Nakazał bohaterowi udanie się do rodzinnych ojców przodków – do Tiryns – i wiernie służył Eurystheuszowi przez dwanaście lat. Hercules był przewidywany, że uzyska życie wieczne i młodość, jeśli wykonał dwanaście niesamowitych wyczynów na rozkaz Evrisfey. Bohater zgodził się i stał się sługą słabego żałosnego króla miryjskiego.

"Lerney Hydra"

Mit "Lernaean Hydra" jest jednym z najciekawszych w cyklu. Będziesz bardzo zainteresowany, aby go przeczytać. Drugi wyczyn Herkulesa – "Lerney Hydra" – opowiada o bitwie bohatera ze strasznym potworem z dziewięcioma smokami, z których jeden był nieśmiertelny, a ciało węża – stworzenie Echidny i Tyfona, urodzonych w celu zabicia Herkulesa. Było tak trujące, że w miejscu, w którym dotknęła ciała, nic nie rosło, ale z samego tchu i zapachu życie zginęło.

Lernea hydra na bagnach, niedaleko malowniczego miasteczka Lerna, który cierpiał w znacznej mierze od straszliwego stworzonego zamieszkałego. Cesarz Neuron chciał zmierzyć głębokość bagna, ale bezskutecznie: okazał się być bez dna. Dla wielu turystów bagno stało się ostatnim molo. Hydra Lernean często zdewastowała żyzne, urodzajne miejsce, zabijając swoich mieszkańców. Tylko prawdziwy bohater mógł zabić potwora, a Hercules to zrobił.

Pojedynek Herkulesa i potwory

Athena zastanawiała się, jak Hercules może pokonać lernae hydrę. Po tym, jak bohater dotarł do wozu Lerny, kierowanego przez Iozusa, bogini mądrości wskazała mu miejsce, w którym żyła hydra, i doradziła mu, aby wyprowadzić go z domku, aby rozbić ogniste strzały w potwornym bagnie. Kiedy się pojawił, Hercules musiał powstrzymać oddech. Hercules słuchał patronki. W tym czasie Hydra Lernaeus nie czuła się niebezpieczeństwem, karmiona i przygotowana do łóżka. Palące się strzały drażniły ją i zmusiły go do wyczerpania się z jamy. Hydra owinięła potężnym, śliskim i długim ciałem wokół nogi bohatera, próbując go pokonać i udusić, a dziewięć przerażających głowów zaczęło sycząć i oddychać śmiercionośnymi truciznami. Hercules jeszcze mocniej owinął się w skórę lwa, który chronił przed stingami i ugryzieniami jakichkolwiek stworów, a całą siłą pobił wielki klub nad głową potwora, ale na próżno: jak tylko złamał jedną głowę, na jego miejsce pojawiło się kilka nowych. Nagle bohater odczuwał straszliwy ból w nogę: z bagnistej bagieny przy pomocy hydry czołgał się ogromne rozmiary raka. Złapał stopę Herkulesa, ale on zebrał całą swoją siłę, z wściekłości, zgnił i wezwał pomoc jego bratankowi, Iolausowi, który zapalił małą część gaju i tak, że hydra nie wzrastała na nowe głowy, zaczęła kajutować kłami na szyjach płonącymi pniami Drzewa.

Hercules łatwo zniszczył ośmiu głowic hydry i wreszcie dotarł do nieśmiertelnej głowy, która była niemal złotem. Kiedy spadła na ziemię, Herkules i Iolaus pogrzebali wciąż żywe i syczące głowy Hydry głęboko w ziemi, nieopodal drogi do Eleut, a na tym miejscu spiętrzono bardzo dużą skałę. Pnia potwora Herkulesa pokroił się w kawałki i zanurzył strzały w jelitowej żółci, która teraz może natychmiast zabić każdego. Z wielką dumą i chwałą, bohater powrócił do Tiryns, ale Evrisfey wymyślił już nowe zadanie przy pomocy Hery.

Kolejna wersja końca mitu

Niektóre retoryki wskazują również, że Hercules nadal hydrangea hydra w nagich, niestrzeżonych miejscach. Bohater był bardzo chory i mógł umrzeć ze straszliwej trucizny. Hercules już nie oczekiwał uzdrowienia, ale oracle dał mu szansę, nakazując mu odnaleźć magiczny kwiat na wschodzie. W odległej feniksji Hercules znalazł zewnętrznie hydra-podobny kwiat lotosu, który cudownie go uzdrowił.

Z tego wyczynu Hercules nie tylko wyczyścił swoją duszę przed straszliwą zbrodnią, uratował ludzi z potwora, który zdewastował ziemskie trujące mróz, ale jeszcze bardziej znany w Tiryns iw ich ojczyźnie.