577 Shares 2949 views

Jaki jest największy meteoryt, który spadł na ziemię?

Naukowcy-astrofizycy z Kanady twierdzą, że masowy strumień meteorytów bombardować naszą planetę cierpliwość, za rok przekracza 21 ton. Ale w większości przypadków pozostaje niezauważone, jak człowiek może obserwować i znaleźć meteoryty tylko strefę mieszkalną.

Udział powierzchni lądowej Ziemi jest tylko 29%, reszta planety zajmowanej przez oceany. Ale z tych 29% musi nastąpić nie zamieszkany przez człowieka lub nawet nie nadaje się do zamieszkania. Więc znalezienie meteorytu – wielki sukces. Jednak nie był to przypadek, gdy meteoryt znalazł mężczyznę.

Przypadek zderzenia meteorytu z mężczyzną

W całej historii upadków ciał niebieskich na Ziemię jest znany oficjalnie tylko jeden udokumentowany przypadek bezpośredniego kontaktu z osobą meteorytu.

Stało się to w Stanach Zjednoczonych 30 listopada 1954. Chetyrehkilogrammovy meteoryt uderzył w dach domu, doznał kontuzji nogi kochankę. Stąd ryzyko, że ludzka głowa może spaść bardziej poważnych gości z kosmosu, są nadal. Zastanawiam się, co jest największym meteoryt spadł na naszej planecie?

Meteoryty są podzielone na trzy kategorie: kamień żelaza i żelaza. I w każdej z tych kategorii ma swoje gigantów.

Największy meteoryt kamienny

Stosunkowo niedawno, 08 marca 1976, dała przestrzeń do chińskiego dar deszczu meteorytów. Kamienie spadają na powierzchnię przez 37 minut. Jednym z upadłych próbek ważyła 1,77 tony. Był to największy meteoryt, który spadł na ziemię, mający strukturę kamienia. Do incydentu doszło w pobliżu chińskiej prowincji Jilin. Ta sama nazwa została podana do przestrzeni i gościa.

Do tej pory, Jilin meteoryt to największy meteoryt kamienny znaleźć na ziemi.

Największy meteoryt żelaza

Największy przedstawiciel meteorytu kategoria żelaza ważył 1,5 tony. Okazało się, że w 1805 roku w Niemczech.

Fellow niemiecki meteorytu, znajdujący się w Australii, ważył zaledwie 100 kg mniej niż niemiecka.

Ale wszystko przekroczyło użytkownik żelaza z kosmosu, którego waga była dziesięć razy większa niż wszystkie dotychczas znalezione meteoryty.

Największy meteoryt żelazny

W roku 1920, w południowo-zachodniej Namibii, okazało się meteoryt żelazny o średnicy 2,7 metra i wadze ponad 66 ton! Zoom w tym przypadku na planecie jeszcze nie znaleziono. Okazało się, że największy meteoryt, który spadł na Ziemię. Nazwę nadano mu na cześć rolnicze Hoba Zachodu, którego właściciel prowadził do niego podczas uprawy pola. Przybliżony wiek żelaza grudek wynosi 80 tys. Lat.

Do tej pory, meteoryt Goba jest największym pojedynczym bloku naturalnego żelaza.

W 1955 roku największy meteoryt, który spadł na ziemię, Goba, został uznany za narodowy zabytek i objęty ochroną państwa. Był to środek konieczny, ponieważ 35 lat, podczas gdy meteoryt był w domenie publicznej, stracił w masie 6 ton. Część masy zostało utracone w wyniku procesów naturalnych – erozji. Ale główny wkład do procesu „odchudzanie” przyniósł wiele turystów. Teraz przejdź na ciało niebieskie jest możliwe tylko pod nadzorem i za opłatą.

Meteoryty, jak wspomniano powyżej, oczywiście, są największe w swojej kategorii wszystkie wcześniej wykryte. Ale pytanie, co jest największym meteoryt spadł na ziemię, a pozostała otwarta.

Meteoryt, który zabił dinozaury

Każdy wie smutną historię wyginięcia dinozaurów. Od przyczyny ich śmierci nadal twierdzą uczeni, ale wersja, że sprawcą tragedii był meteoryt pozostaje głównym.

Według naukowców, 65 milionów lat temu Ziemia została trafiona ogromny meteoryt, który spowodował katastrofę na skalę planetarną. Meteoryt spadł na terenie, który obecnie należy do Meksyku – Yukotan półwyspu, w pobliżu miejscowości Chicxulub. Dowodem tego był upadek w 1970 roku znaleźli krater uderzeniowy. Ale jak depresja była objęta skał osadowych, starannie zbadać meteoryt nie. I zaledwie 20 lat później naukowcy powrócili do swojego gabinetu.

W wyniku tej pracy wykazały, że krater pozostawiony przez meteoryt, to 180 km średnicy. Średnica samego meteorytu wynosiła około 10 km. Spada Udarność 100 000 Tm TNT (dla porównania z jednoczesnym wybuchem 2.000.000 największych obciążeń syntezy).

Zakłada się, że w wyniku oddziaływania meteorytu tworzą wysokość tsunami fali jednocześnie wahała się od 50 do 100 metrów. Podniesiony z oddziaływaniem cząstek pyłu w szczelnie zamkniętych kilku lat na Ziemi od Słońca, co doprowadziło do dramatycznego zmian klimatycznych. Kwaśne deszcze i powtarzające się pożary na dużą skalę, pogarsza sytuację. Na planecie przyszedł analog zimy nuklearnej. W wyniku katastrofy zginęło 75% gatunków roślin i zwierząt.

Mimo oficjalnie Chiksulubsky meteoryt – największy meteoryt, który spadł na Ziemię 65 milionów lat temu. Omal nie zniszczył całe życie na naszej planecie. Ale w historii meteoryty spadają na Ziemię w wielkości zajmuje tylko trzecie miejsce.

Pierwszy wśród gigantów

Przypuszczalnie 2000000000 lat temu meteoryt spadł na Ziemię, który pozostawił ślad na swojej powierzchni o średnicy 300 km. Sam meteoryt rzekomo miała średnicę ponad 15 km.

Krater po upadku w lewo, to w Republice Południowej Afryki, w prowincji Wolne Państwo i jest znany jako Vredefort. Jest to największy krater uderzeniowy, a opuścił go największym meteoryt, który spadł na Ziemię w historii naszej planety. W 2005 roku krater Vredefort został wymieniony na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największy meteoryt, który spadł na Ziemię, zdjęcie na pamiątkę sobie nie zostawił jednak ogromna blizna nie pozwoli zapomnieć o niej w postaci krateru na powierzchni naszej planety.

Zauważono, że upadek meteorytów, których wymiary są mierzone co najmniej kilkudziesięciu metrów, pojawia się w odstępach od setek lat. A większe meteoryty spadają jeszcze rzadsze.

Naukowcy przewidują, że w 2029 roku Ziemia chce zobaczyć nowego gościa.

Meteoryt o nazwie Apophis

Meteoryt, który zagraża naszej planety, nazwano Apophisa (nazwę zmeeboga, która jest przeciwieństwem boga słońca Ra w starożytnym Egipcie). Upuść go na ziemi lub nadal brakuje i przechodzić blisko planety, nie jest znany. Ale co się dzieje, jeśli nadal napotykają wystąpić?

scenariusz zderzenia Apophis z Ziemią

Tak więc, wiadomo, że średnica Apophisem jest tylko 320 m. Jeśli spadnie na Ziemię dzieje wielkopiecowy, równi w swej pojemności 15 000 bomb spadła na Hiroszimę.

Jeśli Apofise zaspokoić lądu, nie wpłynie krater o głębokości 400-500 metrów i średnicy do 5 km. Powstały fala uderzeniowa zniszczy strukturę kapitałową w odległości 50 km od epicentrum. Budynki nie mają wytrzymałość cegły dom zostanie zniszczony w odległości 100-150 km. chmura pyłu unosi się na wysokość kilku kilometrów, a następnie pokrywa się całą planecie.

Historie rozpowszechniane przez media na temat zimy jądrowej i końca świata jest zbyt przesadzone. Wymiary meteorytu dla takich efektów są zbyt małe. Może obniżenie temperatury o 1-2 °, a sześć miesięcy później powrót do stanu normalnego. Oznacza to zwiastować katastrofę, jeśli nadal stało się daleko od globalny.

Jeśli Apophis wpada do oceanu, co jest bardziej prawdopodobne, aby pojawić się tsunami, które będą obejmować obszary przybrzeżne. Wysokość fali w tym przypadku zależy od odległości pomiędzy wybrzeżem i miejsc meteorytu. Początkowa fala może mieć wysokość 500 metrów, ale jeśli Apophis spadną w środku oceanu, fala dotarła do wybrzeży, nie przekroczy 10-20 metrów. Choć jest to dość poważna. Burza będzie trwać kilka godzin. Wszystkie te wydarzenia powinny być traktowane jedynie jako możliwe z pewnym prawdopodobieństwem. Tak czy Apophis spotkać z naszej planety?

Prawdopodobieństwo Apophis uderzy w ziemię

Apophis będzie teoretycznie zagrażać naszej planecie dwukrotnie. Po raz pierwszy – w 2029 roku, a następnie – w 2036-m. Po dokonaniu obserwacji za pomocą radaru grupę naukowców prawdopodobieństwo zderzenia meteorytu z ziemią całkowicie wykluczone. Jeśli chodzi o 2036, na dzień dzisiejszy kolizja szansa meteorytu z Ziemią wynosi 1: 250 000. I z każdym rokiem zwiększa dokładność obliczeń prawdopodobieństwo kolizji maleje.

Ale nawet z takim prawdopodobieństwem opisuje różne wersje wymuszonego odchylenia od przebiegu Apophis. Zatem Apofise jest obiektem zainteresowania raczej niż nazywając niosąc zagrożenie.

Wreszcie, możemy zauważyć, że meteoryty silnie zniszczony podczas wchodzenia w atmosferę Ziemi. Kiedy zbliża się do stopy światową upadku gości z kosmosu to 10-70 km / s, aw kontakcie z atmosfery gaz o stosunkowo wysokiej gęstości meteorytów wzrostu temperatury krytycznej, a to jest po prostu spalone albo bardzo silnie zdegradowane. Tak więc atmosfera naszej planety jest najlepszym obrońcą przed intruzami.