786 Shares 6700 views

Głębokość Mariana Trench

Dla mężczyzny wszystko, co nie zostało zbadane, było zawsze bardzo interesujące. I głębiny morza zachowują tak wiele tajemnic, że więcej niż jedno pokolenie naukowców otrzyma pracę.

Są jednak punkty na mapie, które nie są pokryte jedynie zasłoną tajemnicy, ale są głównym tematem opowieści mistycznych.

Jednym z takich miejsc – Mariana Trench lub rowu – jest typowy element ulgi stref przejściowych kontynentalno-oceanicznych. W takich miejscach następuje obniżenie dna oceanu, w postaci wąskiej, długiej depresji. Najgłębszymi okopami są Pacyfik.

Wyspy Mariana nadały imię jednemu z głębin oceanicznych wgłębień o długości dwóch i pół tysiąca kilometrów. Różni się ona płaskim dnem, którego szerokość wynosi 1-5 km, strome zbocza w kształcie litery V. Maksymalna głębokość kanału Mariana wynosi około 11 kilometrów. To jest najgłębszy punkt całego oceanu świata. To raczej przepaść lub przepaść niż pusta.

Co jeszcze osoba wie o tym tajemniczym miejscu? Badanie Mariana Trench rozpoczęło się w XIX wieku, kiedy to na pokładzie statku Challenger z członkami brytyjskiej ekspedycji przeprowadzono pomiary głębokości Pacyfiku. W obszarze rynny jest najstarszą z miotów morskich na świecie. To jest przyczyna głębi Mariana Trench. W 1960 r. Trieste z kąpieliskiem, z dwoma odkrywcami na pokładzie, zanurzała się w najgłębszej części pustego obszaru – otchłani Challengera. To zanurzenie stało się podróżą do tajemnicy głębin morskich, gdyż w ogóle nie badano reliefu rynsztoku. Ryzyko było wielkie. Jego wkład w badania nad tym problemem został zrealizowany przez hollywoodzkiego reżysera Jamesa Camerona, który jako trzecia osoba na świecie podbił Mariana Trench, przeprowadził badania i uzyskał wiele nowych, nieocenionych informacji.

Mieszkańcy Okręgu Mariana wymagają osobnej rozmowy. W 1958 r. Ekspedycja sowieckich naukowców wykazała istnienie życia na głębokości siedmiu tysięcy metrów. Wcześniej uważano, że istnieje nie więcej niż sześć tysięcy. Nawiasem mówiąc, ta wyprawa stwierdziła, że maksymalna głębokość Mariana Trench wynosi jedenaście tysięcy dwadzieścia dwa metry. Co do żywych organizmów, ich badania przeprowadzane są przez pojazdy podwodne wykonane z materiałów o dużej wytrzymałości, są automatycznie sterowane na głębokość. Kamery, które były wyposażone w takie urządzenia, rejestrowały żywe organizmy (całą kolonię) poniżej znaku siedmiu tysięcy metrów. W jakich warunkach żyją żywe półmetrowie robaki, niezidentyfikowane istoty o długości dwóch metrów, miękkie ciało, zmutowane ośmiornice, gwiazdy morskie? W sumie mroku, braku glonów, w niskich temperaturach i potwornym ciśnieniu hydrostatycznym. W takich warunkach wszystkie żywe organizmy są naprawdę przerażające i przeważnie żywią się bakteriami.

Okręg Mariana znajduje się w miejscu wystąpienia usterki tektonicznej, w ramach której Płyta Pacyfiku wygięta i częściowo znajdowała się pod płytą Filipin. Ponieważ z jednej płyty tektonicznej nie ma silnych nacisków, naukowcy byli pewni, że trzęsienia ziemi w tej strefie są niemożliwe. Dziś jednak znacznie zmniejsza się zaufanie. Było to spowodowane dwoma trzęsieniami ziemi, które wystąpiły na wyspie Sumatra iw Japonii w 2004 i 2011 r.

Głębokość Mariana Trench utrzymuje tak niewytłumaczalne, że naukowcy z oceanu będą nadal starać się otworzyć zasłonę tajności nad tą częścią Pacyfiku w nadchodzących latach. To potwierdziło ponownie reżyser z Hollywood, który niedawno został naukowcem. Po schodzeniu na głębokość jedenastu kilometrów fotografował wiele ciekawych rzeczy.