412 Shares 7147 views

Wzór sody kaustycznej. Soda: Wzór stosując

Czasami zupełnie zwyczajne i znane od dzieciństwa rzeczy jest niemal panaceum na wiele chorób i dolegliwości. Tylko nie każdy o tym wie. Jednym z takich związków jest zwykle soda oczyszczona, jest przechowywany w każdej szafce w kuchni. Okazuje się, że jest nie tylko środkiem do poprawy jakości wypieku, ale również medycyna, zmywaczy, wybielacz i nawet czynnik dekontaminacji. Zapoznanie się z substancją w szczegółach.


Podstawą chemicznych sody

Poprawną nazwą dla związku z tym pod względem chemii – wodorowęglan sodu. Istnieje kilka nazw, które są używane w codziennym życiu i chemii opisać tę substancję:

 • Wodorowęglan sodu;
 • sody;
 • sody;
 • Wodorowęglan sodu;
 • Dodatek E 500.

Jednak każda z nich odzwierciedla jedyną prawdziwą istotę – soda.

Wzór empiryczny

Wzór sody kaustycznej – NaHCO3. Oznacza to, że od charakteru substancji – to sól kwasu węglowego, związane z kategorią kwasem. Ponieważ związek jest utworzony przez silnej zasady i słabego kwasu, a następnie w wyniku hydrolizy (w wodnym roztworze) do zasadowej mieszaniny reakcyjnej. Roztwór sody w wodzie ma wartość pH 8,1. Sól kwasu łatwo wytwarza się w reakcji wodorotlenku sodu i kwasu węglowego, proces wyrażone przez poniższe równania:

NaOH + H = 2 CO 3 NaHCO3 + H2O

Wzór empiryczny sody przedstawia jakościowy i ilościowy skład mieszaniny na podstawie których można wywnioskować na strukturę przestrzenną cząsteczki naładowane dodatnio kationem jest Na + w obszarze zewnętrznego oraz jon o ładunku ujemnym, wodorowęglan HCO 3 – we wnętrzu.

atom węgla koordynuje wokół siebie trzy atomy tlenu, z których jeden tworzy podwójne wiązanie. Ponadto, jeden z atomów tlenu połączony z gidroksogrupp formę wodoru kationem. Trzeci atomów tlenu w postaci soli sodowej jonowo związany z najbliższym kation. W ten sposób kompensowane wartościowość każdego elementu stanowiącego dany związek.

właściwości fizyczne

Bez względu na nazwę dali do substancji nie oznacza – sodę picia, węglan, wodorowęglan sodu, – wzór jest jeszcze jeden i daje pojęcie o właściwościach fizycznych. Zatem wygląd popiołu – drobny proszek. Jego kolor jest biały. Jest rozpuszczalny w wodzie i praktycznie nierozpuszczalna w rozpuszczalniku organicznym (alkohol, na przykład). Na zewnątrz nie ulega rozkładowi. Zaczyna się rozkładać w podwyższonej wilgotności otoczenia. Produkty całkowitego rozpad ze wzrostem temperatury jest węglan sodu (średnia sól), dwutlenek węgla i wodę:

NaHCO 3 = Na 2CO 3 + CO2 + H2O

wodorowęglan sodu nie ma zapachu, lekko słony smak, smak z alkaliami. Po rozpuszczeniu w wodzie, zapewnia alkaliczne roztwory o różnych stężeniach.

Krótka informacja o historii odkrycia i stosowania sody

Pierwsze informacje o wodorowęglan sodu były również w starożytnej cywilizacji egipskiej. To właśnie w tych miejscach, kilka jezior, które zawierają naturalne źródła sody były rozprowadzane. Podczas suszenia jeziora dała sody w postaci białego proszku, ale osoby zostały zebrane. Egipski go jako składnik do wytwarzania środków mumifikacji. Wzór sody to nie było dotychczas znane.

W szczególności, ponieważ materiał związek chemiczny badano znacznie później, po XVIII. To wtedy naukowcy są zainteresowani tego proszku powstaje naturalnie przez naturę. Dokładna analiza składu pozwolił na określenie jakościowego i ilościowego związku części. To, w jaki sposób nowoczesna formuła sody oczyszczonej.

Wielki wkład w rozwój koncepcji materii i właściwości wykazywanych przez nich została wprowadzona przez włoskiego lekarza Tullio Simoncini. Do Niego należą eksperymentów, których wyniki soda – jedną z możliwości leczenia raka. Jednak do tej pory, dokładnych danych, potwierdza to tam.

aplikacje

Z uwagi na jego dobrą zdolność do rozpuszczania w wodzie, reagując z kwasami, z wytworzeniem dwutlenku węgla reakcyjnej sodowy jest stosowany w wielu dziedzinach przemysłu i gospodarstw domowych. Mianowicie, takich jak:

 • farmacja i medycyna;
 • przemyśle chemicznym;
 • przemysł lekki;
 • przemysł spożywczy.

Rozpatrzmy bardziej szczegółowo każdego z obszarów.

Stosowane w medycynie

Co najważniejsze, co jest podstawą stosowania substancji w medycynie – jest jego zdolność do odzyskania wodno-zasadowej równowagi w przewodzie pokarmowym. Związek NaHCO3 dotyczy środka zobojętniającego leczenia. Wzór sody wskazuje na obecność jonów wodorotlenkowych, pełniąc funkcję neutralizowania kwasowości w organizmie. Zatem większość wodny roztwór wodorowęglanu sodu stosowany do usuwania objawów zgagi. Jednak nie jest to jedyny obszar chorób, w których można stosować substancję.

 1. W leczeniu przeziębień sody uwalnia kaszel jak sprzyja upłynnieniu i usuwanie plwociny od płuc i oskrzeli. Również możliwe jest, aby robić inhalacje z SARS.
 2. Jako bakteriobójczy środek przeciwzapalny i stosowany jest również sodę. Wzór odzwierciedla obecność kationów wodoru H +, które dają ten efekt.
 3. W przypadku leczenia chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienia i arytmii) stosuje się słaby roztwór kwaśnego węglanu sodu w wodzie.
 4. Kiedy biegunka i wymioty, stosowanie sody oczyszczonej i soli razem pozwala na wypełnienie rezerwy wody w organizmie i do przywrócenia niezbędnej równowagi.
 5. Substancja może zniszczyć chorób grzybiczych, a więc jest używana do usuwania grzybów stopy do roztworu Douching pleśniawki, przemyto zapalenia spojówki oka.
 6. Ze względu na właściwości używanych wybielanie sody do czyszczenia zębów.
 7. Słaby rozwiązanie eliminuje świąd w wysypka skórna (lub ukąszenia owadów).
 8. Początkowe leczenie oparzeń stopnia.
 9. Zwalnia korpus soli metali ciężkich.
 10. Występuje ulgę stres i zmęczenie, a także pozbycie się nadwagi stosując ciepłą kąpiel z NaHCO3 i olejków eterycznych.

Korzyści i zagrożenia związane z sody oczyszczonej, gdy wykorzystywane w celach medycznych, w tym w kosmetykach, można powiedzieć dużo. Główną zasadą jest korzystanie z tego narzędzia, a także innych leków – nie należy lekceważyć zalecenia dotyczące dawkowania. Niewłaściwe użycie może być szkodliwe dla zdrowia.

Soda: Wzór i zastosowanie w przemyśle chemicznym

W obszarze głównym, w którym stosuje się kwaśny węglan sodu, – chemia domowych. Soda może działać jako łagodny ściernych czyszczących i odtłuszczania powierzchni. Ponadto stosowany jest jako surowiec do produkcji farb, pienienie i związki fluoru. Ponadto, w oparciu o NaHCO3 wytwarzane środków gaśniczych.

Nie można sobie wyobrazić, co by się rozwinęła bez wodorowęglanu sodu chemii gospodarczej. Soda oczyszczona – ważnym i niezbędnym elementem dla wielu syntez chemicznych.

przemysł lekki

Do traktowania powierzchni w produkcji kauczuku, podeszwy i produkty kauczuku sody. Formuła, wykorzystywanie, krzywda i zalety wodorowęglan sodu w przemyśle lekkim – to temat na badania. Krótko mówiąc, rola NaHCO3, polega na wykorzystaniu w produkcji tekstyliów i sztucznej skóry. W tym przypadku uszkodzenie objawia się pojawieniem się oparzenia, jeśli kontakt z substancją jest zbyt długi, a jego ręce nie były chronione. Zaletą jest to, że napoje gazowane – wspaniały dodatek i odtłuszczający do garbowania skóry i produkcji, a także dobrych tkanin wybielacza w branży tekstylnej.

przemysł spożywczy

Wzór sody w chemii odzwierciedla istotę procesu, w reakcji z kwasami. Na przykład, następujące równanie opisane w wyniku reakcji z kwasem octowym:

NaHCO3 + CH3COOH = CH3 COONa + H 2CO 3

Stanowi kwas węglowy, jest bardzo niestabilny natychmiast rozkładają się w CO2 i H2O Jest w tym określonym przepływem reakcje oparte oraz zastosowanie wodorowęglanu sodowego w przemyśle spożywczym. Po tym wszystkim, należy do produkcji sody do gaszenia ocet, dodać do mieszaniny ciasta na jego porowatość i lepszej struktury. Soda gaszenie reakcji typu reakcji zobojętniania i towarzyszy spektakularny efekt spieniania i syczenie.

Zastosowanie sody wypieku ciast bardzo miękkie, pachnące i piękne, tak w przemyśle spożywczym – jeden z głównych sektorów, w których wykorzystywane tonaż tej substancji. Ponadto, wodorowęglan sodu stosowany w piekarnictwie, do wytwarzania różnych produktów cukierniczych. Ponadto, jest wykorzystywane do tworzenia pęcherzyków gazu w napojów gazowanych (woda gazowana, wino musujące i musujące wino, woda mineralna).

Sodę: charakterystyka i leczenie. Harm i przeciwwskazania

W rzeczywistości, korzystanie z sodą jest szeroko w różnych branżach i życie, jak już widzieliśmy wcześniej. Jego niezwykłe lecznicze, leki przeciwbakteryjne, wybielacze, kojące i lecznicze właściwości są wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości. Jednakże, jak w przypadku każdego innego leku, mamy także sodę i po przeciwnej stronie. może to bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Wskazania go do użytku są oczywiste, ale nie mniej ważne, a przeciwwskazania, które będziemy zbadać bardziej szczegółowo.

Harm i przeciwwskazania

Można przytoczyć kilka podstawowych przyczyn, które soda może stać się wrogiem niż przyjacielem i pomocnikiem.

 1. W przypadku długotrwałego użytkowania w roztworze występuje wewnątrz kwasu efektu odbicia. Jest to proces, w którym nadmiar dwutlenku węgla uwalniany do organizmu, co prowadzi do zwiększonej kwasowości i zwiększonej gazootvedeniyu, wzdęcia.
 2. Długi kontakt z proszku może powodować podrażnienie i wysypka.
 3. W kontakcie z suchym proszkiem sody w oczu, nosa lub innych błon śluzowych poparzenia chemiczne powodują ciała.
 4. Podczas korzystania z proszkiem do wybielania zębów i pogarsza się cieńsze szkliwo.
 5. Częste spożywanie NaHCO3 wewnątrz może powodować uczucie mdłości na nieugięty.

Dlatego oczywiste jest, że nie tylko pozytywna rola sody na osobę. Korzyści i szkody leczenia – to aspekty niejednoznaczne. Przed powszechnym użyciu wodorowęglanu sodu do pozbycia się różnych dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli soda jest używany w życiu codziennym (czyszczenia powierzchni, bielenie tkanin i tak dalej), nie należy zaniedbać najbardziej podstawowych środków ochrony nieużywania substancji.