512 Shares 9137 views

Roman „Bajazet”: kto jest autorem, treść recenzje książek

Historii piśmie nie jest łatwe, jeśli się przedstawić wszystko tak jak to było w rzeczywistości, czytelnik może się wydawać nudne, ale jeśli ozdobić wszystkie – pisarz musi być oskarżony o wprowadzenie w błąd. Pomimo tych trudności, historyczne powieści zawsze były dość popularny gatunek literatury.


Istnieje wiele rosyjskich pisarzy, specjalizującą się w pracach tego rodzaju, ale nie wszystko, co napisać naprawdę dobrą książkę. Valentin Pikul, na szczęście, nie jest wyjątkiem – jego praca jest bardzo interesująca, aby przeczytać. Powieść „Bajazet” stał się pierwsze prace tego autora pisemnej oparty na prawdziwych wydarzeniach historycznych.

Valentin Savvich Pikul

Przez ponad ćwierć wieku to już nie żyje wybitny pisarz, ale jego książki są czytane przez tysiące ludzi każdego roku. Ponieważ w momencie Aleksandra Dyuma, i Valentin Pikul był często krytykowany za dość swobodnego traktowania faktów historycznych. Jednak nawet najbardziej zagorzali krytycy z jego pracy oznaczone niezrównany styl literacki autora, dzięki czemu niemożliwe jest oderwać się od czytania jego dzieł.

Podczas swojej kariery literackiej Pikul napisał ponad 30 prac, z których większość – historycznych powieści. Najbardziej znanym autorem książki: „Bajazet”, „Pióro i mieczem”, „zły duch”, „Ulubione”, „Mam zaszczyt” i „Janczarów”. Valentin Savich zaplanowano również napisać o rosyjskiej baletnicy Anna Pavlova, Michaił Wrubel i Księżniczka Sophia (starsza siostra cara Piotra I), ale nagła śmierć z powodu zawału serca uniemożliwia to.

Roman V. S. Pikulya "Bajazet"

Pierwsza powieść, wydana spod pióra pisarza, była „Ocean Patrol”. Mimo swojej popularności, który jest arcydziełem cieszył czytniki radzieckich, autor był niezadowolony z pracy. Była to powieść historyczna „Bajazet” Jego kolejnym wielkim dziełem. Ta książka została napisana przez 2 lata (1959-1960)., Ale opublikować stało się dopiero w 1961 roku

„Bajazet” był pierwszym i bardzo udana próba Walentin Pikul napisać powieść opartą na wydarzeniach historycznych. I choć sama praca ma pewne braki i nierówności, jest uważana za jedną z najlepiej pisemnej Pikul.

Podstawa historyczny

Jako historyczny podstawą jego Romana Pikul trwało to bardzo tragiczne i jednocześnie niezwykle bohaterską moment wojny rosyjsko-tureckiej w 1877-1878. – tak zwane siedzenie Bayazit. Mówimy o siłach obronnych imperium rosyjskiego, tureckiego twierdzy Bajazet. Ten budynek był w doskonałej lokalizacji – na skrzyżowaniu Imperium Osmańskiego i Armenią.

Jeśli wojska rosyjskie nie udało się utrzymać twierdzę, Turcy byłby otwarty bezpośrednią drogę do ziem ormiańskich miłujących pokój, a potem – i Gruzinów. Jednakże, zdając sobie sprawę, że mieszkańcy spadek Bayezid tych krajów staną się ofiarami tureckiego ludobójstwa, dzielnego wojny przez prawie miesiąc (22 dni) odbyło miasto, wyczerpany głodem i pragnieniem. Dopiero w dniu 23 twierdzy Erivan poszedł odłączania generał Tergukasova armii rosyjskiej, której siły i wyzwolona Bajazet.

Roman Pikul zawiera obie postacie istniały w rzeczywistości i wykazały się być prawdziwymi bohaterami w obronie miasta, a wymyślone przez autora.

Struktura powieść

Autor podzielił swoją pracę na dwie części, z których każda, z kolei, jest podzielony na 4 rozdziały.

Pierwsza część opisuje wydarzenia przed rozpoczęciem oblężenia Bayezid. Drugi – własna bezpośrednio „siedzenie Bayazit”, a jego los ocalałych znaków po zamknięciu oblężenia.

bohaterowie

Głównym aktorem w produkcie jest porucznik Andrew Karabanov, to z jego przybycie powieść „Bajazet” rozpoczyna się w twierdzy. On jest człowiekiem rzadkiej odwagi i śmiałości, że jest doskonale połączone z wyjątkową bezczelnością i wytrwałości. Jest mu obce poczucie obowiązku i honoru, ale ze względu na fakt, że wiele danego porucznika z łatwością, nie było mu naprawdę docenia.

Jeśli Karabanov – postać wymyślona przez Pikul, jego ukochana, jeśli to można nazwać Aglayu Hvoschinskuyu, w rzeczywistości istnieje. Tylko jej imię Alexander Efremovna Kovalevskaya. Jak w książce, była żona komendanta miasta zdegradowane. Ta kobieta dzielnie przetrwały całą oblężenie, dzieląc się z rannych najnowszych produktów z własnego magazynu. Po wyzwoleniu Bayezid Kovalevskaya był tak słaby, że żołnierze wynieśli ją w ramionach z miasta.

Aglaia – dość skomplikowany charakter. Z jednej strony, jest to niezwykle szlachetną kobietą, nie wahają się poświęcić się dla dobra innych. Z drugiej strony, jest niezwykle pasjonująca osoba, nie zawsze jest w stanie kontrolować jego serce.

Poza Karabanova i pułkownik Khvoshchinskiy (żona Egli bohatersko zginął podczas oblężenia), do odważnej kobiety zakochanej w innym charakterze – inżyniera Baron von Klugenau. W przeciwieństwie do dzielnego porucznika, że nie jest tak blistatelen i serce Khvoshchinskiy nie wstrząśnięty, kiedy pojawił. Jednak w tej książce, pokazuje się być naprawdę dobry i odważny człowiek. On nie tylko strzela dowódca Bayezid zamierza oddać twierdzę do Turków, ale także daje porcję wody kobietę, którą kocha, narażając się na śmierć z pragnienia.

Pułkownik Khvoshchinskiy (w rzeczywistości nazywał się Kowalewski) – jeden z najlepszych obrazów w książce. On był nie tylko wizjonerem lider, którego żołnierze kocham jak własnego ojca, ale mądry człowiek. Bycie uczciwym wojownikiem i nie mogąc złotówki przełożonych, został usunięty ze swojego stanowiska na korzyść krótkowzroczne i narcystycznego pułkownika Adama Patsevich.

Ledwo otrzymał komendę miasta, postać ta błyskawicznie zdobył nienawiść i pogardę swoich podwładnych. To była jego wina w Bayazet nie mają wystarczających zasobów wodnych zostało zrobione, i zabił wielu godnych żołnierzy. Co więcej, to właśnie on należał do inicjatywy poddać miasto do Turków. Tylko dzięki wysiłkom swoich podwładnych, aby nieposłusznych karnego, miasto przeżyło. Co ciekawe, Patsevich całkiem szczery w swoim znieczulica, że nawet w śmierci drzwi oblężenia Bayezid uważa za niefortunne nieporozumienie, uniemożliwić mu dokonanie błyskotliwą karierę polityczną. Warto zauważyć, że postać ta miała rzeczywisty prototyp o tej samej nazwie, w prawo w randze podpułkownika.

Także w powieści istnieją inne naprawdę zaangażowany w obronę bohaterów Miasto: Ismail Khan Nakhichevan Efraim Shtokvits Basil Ode de Sion, etc …

historia

Powieść „Bajazet” rozpoczyna się wraz z pojawieniem się w porucznika twierdzy Karabanova. Bezczelny i odważny człowiek dość szybko opanowali tutaj i zaprzyjaźnia się z innymi oficerami. Znajomość dowódcy twierdzy Khvoshchinskiy żony jest dla niego miłą niespodzianką, ponieważ okazuje się, że porucznik miał romans z kobietą, zanim stała się żoną pułkownika. Pomimo faktu, że Andrzej uświadamia sobie, że nie idzie dość godne, że stara się grać na dawnych uczuć Egli.

Tymczasem Khvoshchinskiy przesunięty ze stanowiska, umieścić w jego miejsce karierowicza Patsevich. Po dojściu do władzy, nowy szef zmiany Bayezid systemu obronnego opracowanej przez jego poprzednika, co pogarsza sytuację garnizonu. I po nieudanej kampanii wojskowej zorganizowanej Patsevich twierdza jest oblężona.

Pierwszą rzeczą, jaką Turcy pokrywają wody, a ponieważ miasto jest praktycznie nie ma rezerwy wody i żywności, głód zaczyna się w garnizonie. Ponadto, nie jest w stanie do mycia, obrońców Bajazyd torturowany przez wszy i różnych chorób zakaźnych.

W czasie walnego szturmu na miasto żołnierzy tureckich Warlord Faik Pasha Adam Patsevich rozkaz złożenia broni. Jednak Andriej Karabanov, Aglaia Khvoshchinskaya większość innych obrońców miasta go nie słuchać. Kiedy Patsevich wzrasta do murów obronnych, aby ogłosić żołnierzy Imperium Osmańskiego na kapitulacji twierdzy, strzela mu w plecy Baron von Klugenau. Ale ze względu na fakt, że w tym samym czasie pułkownik turecki i dostaje kulę, prawdziwym winowajcą śmierci dowódcy nie jest znany najbardziej.

Pomimo trudnej sytuacji obrońców Bayezid, rosyjski wojskowy zdecydował się stanąć do końca. Nagle niebo sama wysyła im pomóc – deszcz, a rabuś wystarczająco dużo wody. Wkrótce do oblężonego generalnego Arshak Ter-Gukasov pochodzi z armii i uwalnia miasto.

Po wygranej bohaterów Bayezid otrzymują nagrody i wędrować wokół rozległe imperium rosyjskiego. Andrew Karabanov wielokrotnie dostaje szansę, by zrobić wielką karierę, ale z powodu umyślnego charakteru alkoholizmu i zabity w pojedynku z rąk tchórzliwego księcia Wittgensteina. Wolnomyśliciel kapitan Yury Niekrasow spada aresztowany za jego rewolucyjnych działań. Przyjaciele starają się go uratować, ale z powodu głupiego uporu Niekrasow one niepowodzeniem.

Fiodor Pietrowicz von Klugenau daje ogromną ilość pieniędzy do rodziny zmarłego towarzysza – główne Potresowa. Po tym, że przez wiele lat pracował jako inżynier w Petersburgu. Aglaia spotkali się ponownie, on łączy się z własnym losem.

kwestie Roma

W produkcie „Bajazet”, autor powieści nie tylko opisuje odwagę i wzajemne wsparcie w obliczu rosyjskich funkcjonariuszy śmierci, ale również budzi wiele dość trudnych problemów.

Na pierwszym miejscu w książce szczerze przedstawiał wady rosyjskich wojskowych którego cierpi do dziś. To właśnie obecność wojsk w dużych szeregach niewykwalifikowanych dowódców karierowiczów, z powodu niekompetencji, które często giną lepszych żołnierzy.

Również w „Bayazet” krytykował korupcję, które istniały już w tym czasie oficerem pod ostrzałem wroga, nie jest w stanie dostać swoje zarobki z powodu różnych opóźnień biurokratycznych. Tylko dzięki wysiłkom bezwstydne bezczelnym Karabanova kto wie jak przekupić żołnierze dostają ich krwi zarobione pieniądze.

Dość brzydki ujawnia temat pijaństwa wśród funkcjonariuszy powieści „Bajazet”. Jest to zwyczaj upijania się w koszu prowadzi do śmierci bohatera. Po wszystkich najgłupszych rzeczy, które doprowadziły do jego przedwczesnej śmierci, a raczej głupie, poruczniku Karabanov wykonane pijany. Takie zachowanie bohatera jest druga strona medalu – to pije topielca duchową pustkę, udręki sumienia i wykorzystanie ich niezdolność do znalezienia dość niezwykłe zdolności. Ale w tym samym czasie w obecnej sytuacji nie ma akcji winy i poprowadzić bohatera: ślepe oko na takie wybryki oficera, że w ten sposób wychowani w nim poczucie permisywizmu, co jest dość kosztowne dla niego.

Jeśli chodzi o historię miłosną, w książce jest to dość smutny, choć realistyczne. Mimo obecności wielu szlachetnych ludzi, którzy kochają i cenią ją Aglaia daje mu serce Karabanov, potwierdzając w ten sposób obiegowej że kobiety kochają złoczyńców.

W tym przypadku, wszystkie Pikul w swojej powieści pokazuje, że mimo wielu problemów i różnic w obliczu całkowitej klęski, wszystkie znaki opuścić swoje kłótnie i wspólnie walczyć z wrogiem. W obliczu możliwej śmierci obrońców Bayezid pokazać prawdziwe bohaterstwo i szlachetność, które, jak się wydaje, nie były w stanie w innym czasie. Warto zauważyć, że nawet po upadku dowódcy zdrajcy wśród żołnierzy i oficerów nie rozpoczyna anarchię i chaos, ale wręcz przeciwnie, są zjednoczeni i nadal funkcjonować jako jeden organizm wojskowej.

Powieść „Bajazet”: Recenzje czytelników

W 1961 roku, gdy „Bajazet” został opublikowany po raz pierwszy, jego sukces był w dużej mierze ze względu na brak poważnej konkurencji wśród zachodnich książek rzadko są publikowane w ZSRR.

Dziś jednak, dzięki internetowi, gdy czytelnicy mają możliwość odczytu praktycznie dowolnego produktu na naszej planecie, popularność powieści pokazuje jego wysokiej wartości artystycznej.

Większość z tych, którzy czytają „Bajazet” w roku, chwaląc go za doskonałego opisu odwadze i przyjaźni rywali. Książka zwraca również jej skalę, ale nie jest charakterystyczne dla zabytkowych dzieł patosu.

Wśród niedociągnięć czytelników produktów wskazują nadmierne nasycenie głównych bohaterów powieści, która jest czasami trudne do zapamiętania. Niektórzy w swych opiniach skrytykował złożoność struktury produktu i wskazują poważne wrażenie lewo po przeczytaniu dla realistycznego opisu wielu zgonów. Inni, przeciwnie, uważają, że warto książka, ponieważ to sprawia, że jest to interesująca praca historyczna.

Adaptacja powieści

Ze względu na popularność tej książki w 2003 roku, na gromadzący serial telewizyjny z 12 odcinków, powstał w oparciu o niego. Odgrywał rolę Andrei Karabanova Alexei Serebryakov, kochanką (w filmie jej nazwisko nie jest Aglaia i Olga) – Olga Budina i owca tło Klugenau – Ignacy Akrachkov.

W 2017 roku przeprowadzono 140 lat od tego czasu, jak to się stało „siedzenie Bayazit”. Zadowolony, że to ważne wydarzenie zostało zapomniane potomków, wspomagany i książka Walentin Pikul „Bajazet”. Kto napisał powieść w 1961 roku, prawdopodobnie nawet nie wiedział, że jego praca będzie uwiecznić ten wyczyn rosyjskich oficerów. Mamy nadzieję, że szlachetność i odwaga wojny opisane w książce, a teraz wspólna dla wielu.