575 Shares 8718 views

Zastanawiam się jaki kolor colorblind mylić?

Każdy z nas jest wyjątkowy. Wszyscy widzimy ten sam obraz, ale postrzegać je inaczej. istnieją ludzie obok nas, którzy nie widzą to samo jesteśmy. Cała materia w innej percepcji kolorów. Daltonizm (naruszenie koloru) – zjawisko, które zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Kim są daltonistą? Jakie kolory są zdezorientowani? Spójrzmy na ten problem.


ślepota kolor – co to jest?

Daltonizm – jest utrata wzroku, związane z nieprawidłową percepcję kolorów podstawowych. Jeden lub więcej. Niektórzy ludzie, kiedy do czynienia ze zjawiskiem ślepoty barw, obawiają się dalszego pogorszenia stanu zdrowia. To doświadczenie nie jest konieczne. Color-blind może mieć ostre widzenie i inna percepcja kolorów ma prawie żadnego wpływu na jakość życia.

Większość kolor niewidomych – to mężczyźni. Fakt, że chłopcy są genetycznie zmieniony chromosom X od matki. Dziewczęta mogą także uzyskać daltonizm tylko wtedy, gdy oboje rodzice mają gen chory.

Mechanizm percepcji kolorów oparta jest na obecność receptorów czułych na kolor – komórek nerwowych. Kiedy wielokrotny wzrost wyglądają cylindry wydłużone, tak nazwali stożki. Receptory te składają się z trzech typów światłoczułych pigmentów:

  1. Hlorolab – ma maksymalną wrażliwość na żółto-zielone barwy widma.
  2. Eritrolab – podatne na żółto-czerwone widma.
  3. Rodopsyny – ma wysoką czułość w niebieskim spektrum i jest odpowiedzialny za postrzeganie kolorów w słabym świetle (night vision).

Jeśli jeden lub więcej pigmentów, niezależnie od przyczyny, nie wykonują swoją funkcję u ludzi przejawia ślepotę. Jaki rodzaj pigmentów „out of order”, to zależy od tego, jakie kolory mylić daltonistą.

Przyczyny zniekształcone postrzeganie barw

Przyczyny percepcji kolorów mogą być różne. Są one podzielone na dwie grupy.

Najczęściej zdarzają się przypadki tzw podstawowej (dziedziczne) z ślepoty barw. Gdy człowiek rodzi się z wadą na chromosomie X, nie pozwalając mu na odróżnienie kolorów.

Wtórne (nabyte) ślepota. Można go znaleźć w zdrowej osoby w każdym wieku. Przyczyny jej występowania mogą być:

  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego;
  • Choroby nerwu wzrokowego i siatkówki;
  • uraz oka;
  • przyjmowania niektórych leków.

rodzaje ślepoty barw

To, co kolory mylić daltonistą, decyduje obecność różnych rodzajów ślepoty barw.

Trihromaziya – pierwszy typ. Przejawia się to w osłabionej percepcji wszystkich podstawowych kolorach. W rzeczywistości, człowiek widzi zarówno czerwone i niebieskie i zielone kolory, ale są one postrzegane przez nich ciemniejszy niż jest w rzeczywistości.

Dihromaziey zwany drugi typ choroby. Ludzie, którzy nie odróżniają kolorów w tej postaci, nie należy przyjmować jeden z podstawowych kolorów. W zależności od koloru colorblind nie potrafi odróżnić ten rodzaj choroby można podzielić na podtypy: Protanopia – niemożność zobaczyć czerwony, Deuteranopia – brak zdolności, aby zobaczyć zielone, a jeśli ktoś nie widzi niebieski, pochodzi acyanopsia. Acyanopsia jest niezwykle rzadkie i towarzyszą również ślepota – niezdolność do obejrzenia zmierzchu.

Monochromatyzm – trzeci i ostatni rodzaj ślepoty barw. Ci, którzy zaobserwowali takiego naruszenia, nie są w stanie dostrzec kolor, czyli widzieć świat w kolorach czarnym i białym. Na szczęście, cierpienie monochromatyzm nie tak dużo.

Ograniczenia w społeczeństwie dla niewidomych kolorów

Bez względu na to jaki kolor widzą świat i jakie odcienie daltonistą, są zdezorientowani, wszystko, czego potrzebują pewnych specyficznych umiejętności przystosowania się do współczesnego społeczeństwa.

Osoby z zaburzeniami czucia barw nie może uzyskać prawo jazdy, jeśli znajdują się one w Turcji i Rumunii. W Rosji prawo do otrzymania jest to możliwe, ale tylko w kategorii A lub B. W tym przypadku nie ma możliwości, aby działać kierowcę pojazdu przewożącego osób lub cennych ładunków. Znalezienie pracy, lekarzy, pilotów, żeglarzy, chemików, kierowcy muszą zdać test wizję postrzegania koloru za pomocą specjalnych tabel. I słusznie, ponieważ ich działalność zawodowa wiąże się z odpowiedzialnością za życie innych.

Czy ślepota leczyć?

Kolor ślepota nie może zostać wyleczony. Na część lekarzy próbujących wpływać na postrzeganie kolorów pacjentów wciąż jest wykonany, choć nie przynoszą wymierne rezultaty.

Od ślepoty barw – często wrodzonego patologii widzenia, rodzice powinni jak najszybciej zidentyfikować swoją obecność u dzieci i określić, jakie kolory mylić daltonistą-dzieci. Można to zrobić za pomocą prostych doświadczeń w formie gry. Jeśli tak się dzieje, że okruchy wyłoni ślepotę, nie panikuj. Trzeba nauczyć dziecko podstawowych rzeczy: aby przejść przez ulicę na światłach, niezależnie łączyć ubrania. Najważniejszym zadaniem jest pomóc dziecku odpowiednio do siebie i swoją funkcję i aby zapobiec rozwojowi swoich kompleksów.

Niezależnie od tego, jakie kolory mylić daltonistą, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z własnym unikalnym postrzegania świata. Pamiętaj, że ślepotę barw nie może stanąć na drodze ludzkiej samorealizacji.