883 Shares 8324 views

Autor słownika języka rosyjskiego. rodzaje słowników

Kto jest Władimir Iwanowicz Dal? Każdy student będzie powiedzieć, że ten człowiek – twórca słownika języka rosyjskiego. Ale nie każdy wie, że takie książki informacyjne są nie tylko dla uczniów i studentów. Słowniki są doświadczonych specjalistów w swojej dziedzinie: nauczycieli, lingwistów, tłumaczy i innych specjalistów. I z powodu ich gatunku istnieje wielka różnorodność. Ten artykuł omówi najważniejsze z nich.


historia

To ciągle się zmienia. Oraz język używany przez ludzi, którzy zamieszkiwali na terytorium współczesnej Rosji cztery czy pięćset lat temu, znacząco różny skład gramatyczny i leksykalny. Lavrentiy Zizany – autor słownika, opublikowane pod koniec XVI wieku. Kolejna edycja ukazała się w 1627 roku. Jego autorem był Pamvo Berynda, a celem tej książki była interpretacja książki słowy Old słowiańskich i wyrażeń. W 1704 Polikarpow-Orłow był pierwszy słownik tłumaczenie, który obejmuje jednostki leksykalne z trzech języków: rosyjski, łaciński, grecki.

Wyrażenie „autor słownika języka rosyjskiego” kojarzony z nazwą Vladimira Dalya, ponieważ praca z tym człowiekiem jest najważniejszym w historii językoznawstwa rosyjskiego. Jego książka jest czymś więcej niż dwieście tysięcy słów. Jednak pierwszy słownik objaśniający nazywa słownika Rosyjskiej Akademii, który jest jednak bardziej niż etymologiczny.

Po Vladimira Dalya w tej dziedzinie również takich wybitnych językoznawców jak Grotto Ushakov, Ozhegov. Nazwy te są znane wszystkim. I pomóc Ozhegova słownika ośrodki każdy podmiot, którego działalność przynajmniej miał coś wspólnego z pisaniem tekstów.

pisownia

Celem tych słowników jest wyjaśnienie pisowni różnych jednostek leksykalnych. Nie zawierają one wyjaśnienia słów lub wyrażeń stałych frazeologii. Szkoła, ogólne lub przemysł może być słownika pisowni języka rosyjskiego. Autorzy – Ushakov, Ozhegov. Te leksykony są również publikowane i edytowane przez autorów takich jak O. E. Ivanova i V. V. Lopatin.

słowniki

W tej wersji słowników zostało już powiedziane kilka słów. Należy dodać, że taki Literatura jest przeznaczona nie tylko do wyjaśnienia znaczenia danego słowa lub wyrażenia, ale obejmuje również stylistyczno gramatyczne cechy, przykłady stosowania, i inne informacje.

Autorzy słowniki języka rosyjskiego:

  • Lavrentiy Zizany.
  • Pamvo Berynda.
  • Władimir Dal.
  • Dmitrij Ushakov.
  • Sergey Ozhegov.

Powyższa lista jest w porządku chronologicznym.

thesaurus

Dobra znajomość języka stylu – to przede wszystkim umiejętność prawidłowo dobrać słowa o podobnym znaczeniu. Lekko konotacja może zrobić jednostki leksykalne na miejscu w danym kontekście. W celu uniknięcia takich trudności oraz specjalny leksykony. Autor słownika synonimów języka rosyjskiego, opublikowany w XVIII wieku – jest DI Fonvizin. Ale trudności pisarza i dramaturga do pracy na nowoczesnej tekst nie powinien używać. Lepiej odwołać się do publikacji, pracował nad autor słownika języka rosyjskiego jako garbarza.

Inne rodzaje słowników

Słowniki mogą być również terminologiczne, frazeologiczne, gramatyczne. Te materiały referencyjne może składać się wyłącznie z neologizmów i obcych słów. Istnieje również bardzo wysoko wyspecjalizowane słowniki. Na przykład, naukowcy, których praca jest poświęcona twórczości Dostojewskiego, opracowywane słownika języka pisarza. Ta książka zawiera słów i idiomów, składający się z jednostek leksykalnych, które są najczęściej stosowane autor „Zbrodni i kary”.

O ile słowników tłumaczeniowych, to każda osoba, która uczy się języka obcego, powinno się trzymać w magazynie kilka opcji. I na pewnym poziomie, gdy istnieje wystarczająca wiedza słownikowa baza, najlepiej częściej uciekają się do pomocy słowników tłumaczeniowych.

Które wersje koniecznie mieć na półce? Kto jest najlepszym autor słownika języka rosyjskiego? Te pytania są trudno odpowiedzieć, bo każdy wybiera dla siebie niezbędnych książek referencyjnych na podstawie rodzaju działalności. Jednak Ozhegov Uszakow i powinny być na pewno w obecności uczniów, studentów, lub ktoś, kto mówi po rosyjsku.