488 Shares 3950 views

Inwestorem nie jest tylko pieniądze. Lub co to jest inteligentne pieniądze.

Inwestor nie jest tylko źródłem pieniędzy, za które założyciel opracuje swój projekt. Jest to partner, który założyciel będzie musiał pracować w ciągu najbliższych kilku lat. Dlatego wybór tego partnera powinien być bardzo uważnie zbadany, a nie ominąć pierwszą inwestycję, którą podałeś.


Tak, jesteś zdeterminowany, aby przyciągnąć inwestycje. Po pierwsze, powtórzmy, że musisz przygotować się na to:

 1. Pakiet dokumentów, który składa się z
  1. Model finansowy
  2. Prezentacja inwestycji
  3. Mapa drogowa (mapa drogowa, plan działań)
  4. Zrozumienie, na co te pieniądze zostaną wydane
  5. Niezmienna pewność siebie
  6. Dobry zespół
  7. Zrozumienie strategii wyjścia dla inwestora

Ten zestaw wystarczy, aby komunikować się kompetentnie z większością aniołów biznesu i funduszy inwestycyjnych. Aby to zrobić, przede wszystkim należy zadbać o publiczne pokrycie Twojego projektu. Publikuj wizję i opis projektu na portalach publicznych, takich jak projekt Zvorykinsky, przestrzeń innowacyjna, RusBase, CrunchBase i StartupPoint. Jeśli jest możliwość otrzymania kilku publikacji w mediach, warto to zrobić. I musisz to robić z wyprzedzeniem, aby osoba, która zaczęła szukać informacji o Twoim projekcie, widziała, że projekt nie został wynaleziony i że ma historię. Na przykład w "Innowacyjnej Przestrzeni" można uzyskać odpowiedź na Twój projekt, co będzie dodatkowym bonusem dla inwestorów.

Ale w tym artykule nie chodzi o to, jak przyciągnąć inwestycje, chodzi o wybór odpowiedniego inwestora, co będzie naprawdę przydatne w projekcie.

Wyobraź sobie sytuację, że projekt jest naprawdę dobry i masz świetny zespół. W takim przypadku propozycje inwestycyjne padną na ciebie jak śnieg na głowie. To prawda, dlatego od razu wyobraź sobie umysł składającego petycję. Jeśli twój projekt jest naprawdę opłacalna inwestycja, to pieniądze nie będą Ci czekać. W końcu inwestor nie jest zainteresowany zarabianiem pieniędzy. Inwestuj w projekt taki jak Twój, który w ciągu najbliższych kilku lat wzrośnie w dziesiątkach i zapewni setki procent zysków – jest to doskonała okazja do zakupu domu na Hawajach.

Więc masz pół tuzina ofert na inwestycje od różnych inwestorów. Na jakich czynnikach opierasz swoją decyzję?

1) Wielkość funduszu

Dobry fundusz inwestycyjny ma strategię. Ponieważ w ogóle każda firma, która zarabia, ma strategię, jak to robi. W tej strategii zazwyczaj podaje się wielkość inwestycji, jaką fundusz wytworzy, na jakich rynkach itp. Interesujesz się wszystkimi czynnikami strategii funduszu.

Po pierwsze wielkość inwestycji. Są inwestorzy, którzy inwestują w projekty tylko z jednego miliona dolarów. Są tacy, którzy rozpoczynają rozmowę tylko wtedy, gdy pytasz dziesięć milionów. I są małe, które mogą dać ci dwieście lub trzysta tysięcy dolarów. Przede wszystkim te dane wynikają z wielkości funduszu, a tym samym z zysków, które musi dostarczyć. Ponieważ zasoby zarządzania funduszem inwestycyjnym są również ograniczone, a ich zarządzanie portfelem dwudziestu projektów dziesięciu milionów każdego z dwóch setek milionów jest znacznie łatwiejsze i bardziej wiarygodne. Ponadto, jeśli projekt prosi o trochę pieniędzy, oznacza to, że nie wzrośnie tak duża, że dochody z inwestycji naprawdę wzbudzą apetyt ludzi, którzy zainwestowali w fundusz (tak, fundusze mają również swoich inwestorów).

2) Profil

Drugim elementem strategii, jak wspomniano powyżej, są rynki, na których działa fundusz. Na początek rynki są geograficzne. Ponieważ możesz mieć poważne spory z inwestorem, jeśli spodziewasz się sprzedaży swoich maszyn do Chin i spodziewa się, kiedy zaczniesz dostawa do Ameryki Północnej. Jednak różnice te są możliwe do rozwiązania, jeśli można jasno wyjaśnić inwestorowi, że dostawami do Chin będziesz zarabiać więcej dla niego.

Znacznie ważniejszym czynnikiem dla Ciebie, a ogólnie rzecz biorąc, najważniejszym czynnikiem przy wyborze inwestora jest rynek branżowy, na którym działa. Ponieważ wszystkie over-the-top start-up są nieuczciwe korzyści, niesprawiedliwe korzyści, które założyciele projektu mają. Najczęściej te zalety są odnalezione i zarobione przez samych założycieli. Jednym z typów takich zalet jest silny inwestor branżowy, który ma wszystko na rynku. Wyobraź sobie, że tworzysz technologię dla oczyszczalni ścieków, a twój inwestor już uruchomił drugi fundusz na rynku technologii zielonych. Może tylko kilka połączeń, aby zapewnić spotkanie z wieloma producentami, którzy mogą stać się Twoimi klientami. I możesz być pewien, że zrobi to, bo jest zainteresowany sukcesem projektu nie mniej niż twój po zainwestowaniu w niego pieniędzy.

Dlatego też, gdy rozważasz propozycję inwestycyjną, nawet jeśli jest bardzo słodka, najpierw zastanów się nad nieprzydatnymi zaletami, które inwestor przyniesie do projektu. Bez nich można po prostu jeść wszystkie pieniądze i nie robić nic, ale tylko jeden kontakt, który inwestorzy mogą zapewnić projektowi sukces i dobrobyt.

3) Doświadczenie

Oprócz profilu, ważne jest również doświadczenie inwestycyjne inwestora. Ponieważ inwestycja jest nie mniej złożona, a gdzie nawet cięższa sprawa niż przedsiębiorczość. Doświadczony inwestor widzieli więcej niż jeden projekt, taki jak twój i dokładnie wie, jak wyglądali na początku i co robili, aby osiągnąć sukces. Jednocześnie, jako osoba, która nigdy wcześniej nie zajmowała się inwestycjami, może panikować, jeśli coś pójdzie nie tak, poproś o szybkie decyzje i zrujnowiesz projekt. Inwestor, to kolejny partner Twojej firmy, więc upewnij się, że będziesz z nim komunikował przez długi czas i często. W tym przypadku odgrywa się banalna sympatia osobista.

4) wycena firmy

Najprostszym czynnikiem jest między innymi, ponieważ może on być wyrażony liczbami. Która część projektu potrzebuje inwestora na swoje pieniądze? Oprócz banalnej rentowności lub niekorzystnej sytuacji wniosku można wyodrębnić z tych propozycji informacje na temat tego, jak bardzo obiecujący jest twój projekt, który jest postrzegany przez potencjalnego inwestora. Być może warto zrozumieć, dlaczego tak jest i jak to wpłynie na dalsze prace.

5) Strategia pracy z założycielami

Relacje założycieli i inwestorów nie są tematem jednej powieści psychologicznej. I o wiele rzeczy warto negocjować "na brzegu" i naprawić je odpowiednimi dokumentami. Na przykład, w jakim stopniu inwestor przeszkadza w pracy operacyjnej firmy? Czy może ograniczyć przyjęcie strategicznych decyzji przez założycieli? Ile możesz osobiście zaakceptować, że lub inni, stopień ingerencji w sprawy firmy ze strony inwestora zależy od Ciebie.