513 Shares 2848 views

„Biały Magpie”: zestawienie fragmentów z dzieł Yana Barschevskogo

Ian Barschevsky – znanego białoruskiego i polskiego pisarza XIX wieku – rodem z wiejskiej prowincji Muragi Witebsku. Jedna z jego powieści – „White Magpie”. Krótki fragment z książki Barshchevsky, który jest uważany za główne dzieła literackie pisarza, demonstruje fascynację białoruskiego folkloru.


Krótko o autorze

Jego literacka kariera rozpoczęła się od pisania tekstów poetyckich Barschevsky. Po ukończeniu Połocku Kolegium, uczył dzieci w domu, ma dużo podróżował na Białorusi i zapoznał się z lokalnym folklorem. Przez pewien czas mieszkał w Petersburgu, gdzie uczył. To właśnie wtedy poznał Tarasa Szewczenki i Adamom Mitskevichem. Razem z przyjaciółmi – tubylców Białorusi – opublikował magazyn „Niezapominajka”. W okresie od 1844 do 1846 roku opublikował historię „Gentleman gębę, albo Białoruś w fantastycznych opowieści.” Podsumowanie „White Soroki” (jedna z jej głów) zostaną przedstawione poniżej. Po przeprowadzce do miasta Wspaniałe Yan Barschevsky nadal pisać wiersze, ale zmarł, zakażonych gruźlicą.

„Gentleman porcji, albo Białoruś w fantastycznych opowiadaniach”

Ian Barschevsky zaczął pisać poważne dzieło swego życia, kiedy zdał sobie sprawę, że wiersz napisany przez niego, jak czytelników znacznie mniej ballad, które są oparte na białoruskiej tradycji określoną. Książka zawiera czternaście historie. Jednym z nich jest „White Magpie”. Fabuła przejścia daje ogólne pojęcie o książce, jej artystycznych cech i wartości literackiej. Ta historia, ósmy z rzędu, opowiada historię chciwego Pan Skomorokha.

„Biały Sroka”: Zawartość rozdziału

Ban błazen był bardzo bogaty i chciwy. Z jego pacjentów leczonych bardzo słabo z sąsiadami nie są w przyjaznych stosunkach. Pewnej nocy, gdy niebo było pełni księżyca, a okno szaleje burza, pan rozważała siedzi na krześle. Kiedy zauważył w kącie pokoju wysoka postać.

Kiedy nieznajomy podszedł bliżej, Pan myśli, że przed nim posłańcem szatana – tak brzydki i straszny był gościem. Powiedział, że przyszedł w imieniu Ellen White Sroki, który szuka prawdziwych przyjaciół. Zgodnie z nieznajomym, Biały Magpie piękny, bogaty i potężny. błazny gości powiedział, że następnego dnia będzie ona go odwiedzić. Po tym, obcy pożegnał się i zniknął w ciemnościach.

Ban nazywa sługi i poprosił o wyjaśnienie, dlaczego nie przyszedł na jego wezwanie. Służący zaczął opowiadać mi, że nagle spadł na nich straszliwe cierpienia, a przed jego oczami były straszne wizje. Ban zawiózł je do porannej myślenia o tym, co się stało. Następnego dnia, nakazał przywrócić porządek w domu. W godzinach wieczornych, zamknął się w pokoju i poprosił, aby nie przeszkadzał. Kiedy przyleciał do pokoju i poprosił Białą Magpie w pięknej, bogato ubrana kobieta, Pan zaskoczony jej wielkość. Mieli długą rozmowę ze sobą. Pożegnanie pani chciała zapoznać się z sąsiadami Skomorokha. Jako sługa podziękowaniem Białe Sroki dał Pan worek złota. Gdy goście opuszczają pomieszczenie, lokaje sir zadzwonił i poprosił, czy mieli już wizję. odpowiedział im, że byli.

Następnego dnia pan poszedł do sąsiadów i zaczął mówić im o wielkości i piękna Białych Sroki. Niektórzy byli przerażeni, inni są szczęśliwi, że zgodził się na spotkanie z potężnym PANI. Tego samego wieczoru kibice wypili za zdrowie Białych Sroki. O północy, jak się wydawało, i miał długą rozmowę z gośćmi, poprosił ich o gospodarce. Od tamtej pory regularnie Biały Magpie odwiedził swoich fanów.

Jednocześnie, zwykli ludzie zaczęli zauważać dziwne rzeczy dzieje się wokół. Słudzy zła czarodziejka mocno zranić ludzi, nawet krowy nałożone na zaklęcia, że nie dają mleka. Ale wkrótce okazało się, gdzie ludzie ukrywa czarodziejką i postanowił zemścić się na niej. Dowiedziawszy się o tym, czarownica znika. Magpies kibice białe długie żałowałem jej odejście, a pan skomorochy opuścił to miejsce i zamienił się w niedźwiedzia. Pod postacią zwierzęcia, żył w domu strzeżonego przez czarodziejkę i jej bogactwa.

podsumować

Bardzo pouczająca historia „White Magpie”. Streszczenie fragmentu przekazuje mądrość narodu białoruskiego, który ostrzega ludzi przeciwko chciwości, bo chciwość żądza może zniszczyć duszę człowieka. Podstawą innych opowiadań zawartych w książce, jak białoruskie legendy zostały określone.

Każda osoba będzie chciał czytać dzieło całkowicie, przewijając podsumowaniu. „Biały Magpie” (Jan Barschevsky) w jego stylu jest podobna do niektórych prac N. V. Gogolya – klasyczny literatury rosyjskiej.