373 Shares 7936 views

Cerambyx – owad, wymienione w Czerwonej Księdze

Duży dąb brzana – owada Coleoptera, że należy do rodziny Longhorn chrząszczy. Gatunek ten ma pochodzenie śródziemnomorskiej. Okaże się w południowych i centralnych regionach Europy, północnej Afryki i Azji Mniejszej. Na terenie byłego Związku Radzieckiego chrząszcza powszechne w krajach takich jak Ukraina i Białoruś. Często można je znaleźć na Kaukazie. Beetle dąb Kózkowate występuje głównie w mieszanych lasach i parkach, a zbyt starych gajów dąb. Często owady rozliczenia na samotnych drzew stojących.


To wygląda jak chrząszcz?

Wśród różnych gatunków Kózkowate jest uważany za największy dąb brzany. Opis tego owada analizować szczegółowo:

 • Barbel ma długość 23 do 65 mm. Kolor czarny brązowe ciało odcień.
 • Czubki elytra czerwonawo-brązowy kolor.
 • Duża osłona tarczy zmarszczki żebro, którego boki są umieszczone na kolce.
 • Cerambyx ma bardzo długie wąsy. Dla kobiet ich wielkość odpowiada długości ciała, ale mężczyzna jest 1,5 razy więcej. Na wąsy dotykowe i brzuch wystawa owadów jedwabistej strukturze.

Entomologowie badający owady, należy skorzystać z powyższych danych dla znaków specjalnych tablic wartości.

Opis owadów w stadium larwalnym

larwy chrząszcza raczej duży rozmiar: długość – około 90 mm, a grubość – od 17 do 22 mm. Ciało jest pomalowany w żółto-białym lub kremowym kolorze. Głowica brązowo-czerwony odcień do niego ma troje oczu. Larwa ma bardzo potężne szczęki, są pomalowane na czarno. Thoracic część jest bardzo szeroki, a reszta jest pokryta chityny. Narośla znajdujące się na plecach i brzuchu, pomaga w przepływie larwy uderzeń i otwór wykonany w drzewie.

wrogów owadów

W naturze Cerambyx ma wielu wrogów. Szczególnie niebezpieczne jest dzięcioł, który raczy larwa żyjącego w drewnie. Niektóre owady należące do rzędu Hymenoptera (na przykład Encyrtidae) mogą pasożytować jaj chrząszcza. Larw brzany polowanie niektóre gatunki drapieżnych chrząszczy:

 • chrząszcze;
 • Chuck ,;
 • kraśnikowate.

Obraz życia owadów

Spełniają dorosły owad może być od maja do września. Szczególnie aktywny Cerambyx w sezonie letnim. Korzystnie, leci w ciągu dnia, ale wraz z nadejściem upałów, można zobaczyć błąd w porze wieczornej. Najczęściej owady żyją na drzewach, które wytwarzają specjalny sok – gumę. To przyciąga chrząszcze, które gromadzą się w zakładzie jeść. Cerambyx rozliczane w drzewie, gryzie cały tunel w jego bagażniku, bo z tego, co roślina jest „płacz” (wydziela sok).

Pomimo faktu, że samica chrząszcz żyje tylko 3 miesiące, w tym czasie, że jest w stanie odłożyć do 100 jaj. Umieść murowych – pęknięcia w korze. Nadaje roślina chrząszcz wygląda z pomocą swego długiego wąsy.

Po 2 tygodniach, larwy wykluwają się z jaj. One przenikać do kory drzewa i mieszkają tu przez cały okres letni.

Najbardziej odpowiednie siedlisko dla chrząszcza uważane takich drzew:

 • stary dąb;
 • wiąz;
 • grab;
 • buk.

Larwy chrząszcza rozwijają się bardzo powoli. W drugim roku życia, ich długość wynosi od 50 do 60 mm, a trzeci to 100 mm. Przed przepoczwarzają, larwa kopanie tuneli w drewnie. Długość może osiągnąć 50 pasażach, a w niektórych przypadkach nawet 100 cm. Na końcu długiego tunelu barbel Doubovik konstrukcyjny do siebie kołysanka owalny. Jego wielkość wynosi w przybliżeniu 10 cm x 3 cm. Kołysanka larwa czyni otwór, przez który następnie, dla dorosłych jednostka beetle. Ponieważ wyjście jest uszczelniona za pomocą włókna drewna i kory.

Kolebka larwa przechodzi w stadium poczwarki. W tym samym roku, pochodzące dorosłego. W swoim łóżeczku chrząszcza spędza całą zimę, a sprężyna jest wybrany z kryjówki na specjalnie przygotowanych rowach.

Cały cykl rozwojowy od jaja do układania formacji dorosłego trwa 3-4 lat, w zależności od warunków pogodowych i stanu drzewa, gdzie życie owadów.

Chrząszcz, który znajduje się w Czerwonej Księdze

W ostatnim czasie, gdy Europa miała dużą liczbę gajów dębowych, ten rodzaj chrząszcza jest jednym z najbardziej złośliwych szkodników leśnych. W jednym drzewie przybywali liczne kolonie owadów, które doprowadziły do śmierci rośliny. Chrząszcze robili wiele ruchów w drewnie, tym samym zakłócając jego strukturę. Roślina zacznie wyschnięcia z górnej części korony, a po całkowicie stracone. W identyfikacji pacjentów przeprowadzono ich cięcie i pnie drzew z nakręcony warstwy skorupy.

Zanik lasów dębowych doprowadziło do znacznego zmniejszenia populacji Longhorn chrząszczy. W 1980 roku przeprowadzono na gatunki chronione owadów.

Cerambyx chronione prawem w takich krajach jak:

 • Niemcy.
 • Czechy.
 • Polska.
 • Słowacja.
 • Ukraina.
 • Litwa.
 • Białoruś.

W Armenii tego rodzaju długich rogaty chrząszczy zawarte w liście chronionych owadów.

interwencji człowieka jest często przyczyną śmierci różnych gatunków zwierząt. Wiele z nich zniknęły z naszej planety. Ludzie powinni myśleć o tym, co nieodwracalne szkody, które wyrządzają środowisku, oraz do podjęcia pilnych działań.