795 Shares 3547 views

Bootowalny dysk flash Ubuntu – proces tworzenia

Praca w systemie operacyjnym z własnym dysku flash może być bardzo przydatna w niektórych przypadkach. Można odzyskać dane z twardego dysku i skopiuj go do zewnętrznego dysku twardego, gdy komputer nie uruchamia się, czy istnieje jakikolwiek problem. Na przykład, bootowalny dysk flash z Ubuntu pozwoli Ci w każdej chwili zainstalować, obciążenia i móc uruchomić popularnej dystrybucji Linuksa na wszelkich nośnikach. będzie można automatycznie zapisać na dysku flash, i zmienić ustawienia, aby przywrócić je na każdym rozruchu przy użyciu drugą partycję.


Można zacząć od Ubuntu, wtedy będzie dostępna dla wszystkich ustawień i plików, nawet jeśli nie masz własnego komputera. Będziesz miał potężny system operacyjny w kieszeni!

Aby utworzyć bootowalną pamięć flash USB Ubuntu, będziesz potrzebował:

– USB dysku 2,0 (pojemność pamięci co najmniej 1 GB);

– komputer z dysku twardego i serwisowane przez port USB;

– Ubuntu LiveCD (nie trzeba go wtedy, gdy komputer jest już zainstalowany Ubuntu).

Trzeba także zrozumieć przynajmniej trochę o komputerach i będą mogli korzystać z linii poleceń lub terminal (w zależności od systemu operacyjnego). Pomimo faktu, że jest to dopuszczalne jest stosowanie pojemność dysku USB o pojemności 1 GB, bootowalny dysk flash Ubuntu powinny mieć więcej miejsca (przynajmniej 4 GB).

Można pobrać Ubuntu LiveCD na oficjalnej stronie firmy. Wystarczy pobrać Ubuntu LiveCD pulpitu ISO i nagrać go na płytę CD za pomocą Nero lub inny program. Można również zamówić bezpłatną płytę z systemem operacyjnym Ubuntu, ale to trwa 6-10 tygodni.

Musimy zmienić kolejność uruchamiania systemu BIOS w trakcie całego procesu.

Włącz komputer. Naciśnij, aby wejść do programu BIOS Setup. Zazwyczaj jest to przycisk «F2» lub «Delete». Przewijać ustawienia aż znajdziesz informacje na temat sposobu pobierania. Można je zmienić w taki sposób, że jeśli pierwsze urządzenie zostanie znaleziony, pobieranie będzie przejść do następnego na liście. Można jednak zmienić ustawienia tak, że zdolność do załadowania tymczasowo stały się dostępne tylko z niektórymi urządzeniami.

Jeśli nie masz zainstalowanego na komputerze z systemem Ubuntu, wyłącz komputer i umieścić bootowalną płytę CD w napędzie. Włącz komputer i dokonać ustawień BIOS, aby załadować automatycznie uruchamia CD-ROM. Po włączeniu system operacyjny ładuje Ubuntu.

Możesz pominąć ten krok, jeśli ten system operacyjny jest zainstalowany na komputerze. Wystarczy go włączyć i zalogować się

Teraz, gdy jesteś w systemie, nadszedł czas, aby sformatować dysk flash. Pożądane jest, aby Ubuntu bootowalny dysk flash miał dwie partycje – jedną dla systemu operacyjnego Ubuntu, a drugi – aby automatycznie zapisać zmiany i ustawienia na dysku flash, które mogą być odtworzone na każdym rozruchu. Można również przechowywać dane osobowe w drugim odcinku.

Zrób kopię zapasową wszystkich danych z dysku flash przed rozpoczęciem procesu.

Otwórz terminal i przejdź do sekcji „Aplikacje”, wpisać „sudo SU», a następnie «FDISK-L», a następnie ustalić, które z urządzeń wyświetlających – dysk flash. Znalezienie dysku flash, należy wpisać polecenie Format sda1 «» (zamiast sda1 – nazwę pierwszej partycji dysku USB).

Następnie wprowadź następujące komendy:

– Type «umount / dev / sdb1».

– Type «fdisk / dev / sdb».

– Typ P, aby pokazać istniejące partycje, a następnie D, aby usunąć niepotrzebne.

– Typ P ponownie pokazać wszystkie pozostałe partycje (jeśli istnieją dodatkowe sekcje, powtórz poprzedni krok).

Kliknij na wejściu w użyciu domyślnych ustawień, a następnie wprowadź 750 m, aby ustawić rozmiar partycji. Następnie dokonać aktywną partycję:

– Typ 1 – aby wybrać punkt 1.

– typ T – do zmiany partycji systemu plików.

– Typ 6 – aby wybrać system plików FAT16.

– Typ N – aby stworzyć kolejną nową sekcję.

– Typ P – dla partycji podstawowej.

– Typ 2 – aby utworzyć drugą partycję, naciśnij enter, aby użyć ustawień domyślnych. Ponownie kliknij Enter, aby zapisać ustawienia.

– Typ W – aby zapisać nową tablicę partycji.

– Type «umount / dev / sdb1», następnie «umount / dev / sdb2».

– Type «mkfs. vfat -F 16 -n Ubuntu / dev / sdb1 ». Ten format pierwszej partycji.

Następnie wprowadzić «mkfs. ext2 -b 4096 -L casper-rw / dev / sdb2 », aby sformatować drugą partycję. Wyjdź z terminalu i wyłączyć napęd flash.

Teraz, po zakończeniu formatowania dysku, może być całkowicie stworzony rozruchowego dysku flash Ubuntu:

– Włóż dysk flash.

– Otwórz terminal i wpisz: Type «apt-get update».

Idź do pakietu Ubuntu, pobrać i zainstalować Mtools. Następnie pobrać i zainstalować Syslinux.

W terminalu wpisz Type «Syslinux-SF / dev / sdb1»

Rodzaj «CD / CD-ROM»

«Dists typu CP-rf casper disctree zainstalować fotki basen preseed .disk isolinux / * md5sum.txt README.diskdefines ubuntu.ico Casper / vmlinuz Casper / initrd.gz / media / Ubuntu /».

Zignorować błąd „nie można utworzyć dowiązania symbolicznego”.

Idź do pierwszego odcinka dysku flash i zmienić nazwę «isolinux.cfg» w «syslinux.cfg».

Edytować rejestr na syslinux.cfg w załączonym pliku tekstowym.

Teraz skończysz! Wystarczy ponownie uruchomić komputer i zestaw do rozruchu z dysku USB w systemie BIOS, a następnie uruchomienie nowego systemu operacyjnego. Teraz masz dysk flash startowy Ubuntu. Można uruchomić Ubuntu OS w dowolnym miejscu i trzymać z wami przez wszystkie ustawienia i pliki.