411 Shares 5427 views

Stolicą Beninu jest Porto-Novo. Republika Beninu jest państwem w Afryce Zachodniej

Państwo Afryki Zachodniej w Beninie trudno jest nazwać miejscowością turystyczną. Ma słabo rozwiniętą infrastrukturę, a lwią część ludności żyje na tych samych zasadach i wierzeniach co 100-200 lat temu. Z ciekawszego punktu widzenia interesujące jest to, że tutaj można zobaczyć prawdziwą Afrykę, zobaczyć oryginalność swoich ludzi, zdziwić się jej tradycjami.

O kraju

Nie każdy może natychmiast odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajduje się Benin. Wiele, najprawdopodobniej, ten kraj nie jest w ogóle zaznajomiony. Tymczasem państwo jest historycznym następcą niegdyś potężnego średniowiecznego stanu afrykańskiego stanu Dahomey.

Republika Beninu znajduje się w Afryce Zachodniej, w pobliżu Zatoki Gwinejskiej. Od północy graniczy z Nigerem i Burkina Faso, na zachodzie – z Togo, na wschodzie – do Nigerii. Obszar państwa podzielony jest administracyjnie na dwanaście departamentów: Alibori, Atlantic, Atacora, Borgu, Colleen, Cuffo, Dongo, Litoral, Mono, Vema, Plateau, Zu. Wszyscy z kolei podzielili się na 77 gmin.

Nominalna stolica Beninu to miasto Porto Novo, w rzeczywistości wszystkie biura rządowe, ambasady zagraniczne znajdują się w Koston. System państwowy jest republiką prezydencką z systemem mono partyjnym. Prezydent jest również szefem rządu, sprawującym władzę wykonawczą. Obecna konstytucja Beninu została przyjęta w 1990 roku.

Cztery języki są powszechne w kraju: von, yoruba, grób i francuski, czyli język państwa. Gospodarka w Beninie opiera się w całości na rolnictwie na utrzymaniu (yams, kukurydza, tapioka) i uprawy bawełny. W jelitach znajdują się złogi gazu i ropy, ale nie są one eksploatowane. W skromnej ilości, złoto, ruda żelaza, fosforyt i marmur są wydobywane.

Klimat i przyroda

Jeśli spojrzymy na mapę, zauważysz, że Benin (Afryka) ma wydłużoną formę od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego do centrum kontynentu. To wyjaśnia fakt, że państwo znajduje się w dwóch strefach klimatycznych. W południowej części dominuje klimat równikowy z charakterystycznymi porami deszczowych, które trwają od marca do lipca, a od września do początku listopada. Północna część Beninu znajduje się w pasie subequatorial. Tam, w ciągu roku, dwa sezony są wyrażone: suche (grudzień – kwiecień, maj) i deszczowe (czerwiec – listopad). Opad jest znacznie mniejszy niż na południu. Najbardziej korzystny czas na podróż, kiedy stolica Beninu może być odwiedzana, pochodzi od grudnia do marca, klimat jest najbardziej komfortowy w tym okresie, a jest wiele festiwali i świąt w kraju.

Gdy cały kraj został ukryty w dżungli. Teraz są one częściowo zachowane tylko w centrum państwa, a jako całość są praktycznie wycięte, w regionie można znaleźć tylko palmy. Fauna to ptaki, duże drapieżniki (pantery, krokodyle) i roślinożercy (słonie, bawoły, antylopy).

Historyczny esej

Teren nowoczesnego Beninu był kiedyś częścią wielkiego, średniowiecznego królestwa Dahomey ze swoją stolicą w mieście Abomey (obecnie administracyjnym centrum departamentu Zu).

Ludzie mieszkali na tych ziemiach od czasów paleolitu i neolitu. Królestwo Dahomeya zostało założone w XVII wieku. W tym samym czasie są zawarte pierwsze informacje o nowoczesnej stolicy Porto-Novo. Początki kraju docierają do plemienia Aja, który kiedyś zamieszkiwał nadbrzeżny stan Allad. Osiedlili się na północ i stopniowo asymilowali się z lokalną ludnością.

W XVII wieku. Francuskim, niderlandzkim i portugalskim na wybrzeżu kraju powstały pierwsze europejskie osady kupców. Król sprzedawał niewolników, przyjmując broń, którą wykorzystał do dalszej ekspansji. Europejczycy przyciągnęli tradycje i zwyczaje lokalne. Szczególnie nietypowe dla nich było istnienie formacji wojskowej kobiet – Amazonek Dahomeya. Pokazali się jako zdesperowani, odważni i profesjonalni wojownicy podczas pierwszej i drugiej wojny francusko-dahomejskiej.

Dahomej trwał aż do XIX wieku, kiedy to zostało zdobyte przez francuskie oddziały z Senegalu. Następnie w 1904 r. Dołączyła do Francji Zachodnia Afryka Zachodnia. Kolonialistyczne częściowo przyczyniły się do rozwoju regionu: rozpoczęła się budowa dróg i przedsiębiorstw przemysłowych.

W 1946 roku Dahomey zmienił status i stał się znany jako terytorium zamorskie Francji. Pod przewodnictwem gubernatora, który sprawował władzę nad krajem, rozpoczęła się Rada Generalna, która obejmowała lokalną inteligencję i burżuazję.

Niezależność Republiki Dahomej otrzymała 1 sierpnia 1960 roku. Jego pierwszym prezydentem był MK Uber, który w rzeczywistości ustanowił osobistą dyktaturę. Od 1963 do 1972 r. Kraj doświadczył czterech zamieszek wojskowych. W wyniku tego ostatniego wyłonił się M. Kerek, ustanawiając system jednopartyjny z marksistowsko-leninowską ideologią. W 1989 r. Zrezygnował z zasad, po których miały miejsce pierwsze wolne wybory, a państwo zostało przemianowane na Republikę Beninu.

Ludzie Beninu

Według najnowszych danych w kraju jest 8,3 miliona ludzi, średnia długość życia jest niewielka i wynosi 54 lata. Kraj ten znajduje się w dość trudnej sytuacji z medyką, wskaźnikiem urodzeń i śmiertelnością, zwłaszcza dzieckiem. Około 1,9% populacji stanowią nosiciele HIV.

Benin jest państwem wielonarodowym, na jego terytorium są przedstawiciele ponad 60 narodów i 42 grup etnicznych. Największym ludem jest tło (około 65%), podobne do wigilii. Jest on rozprowadzany głównie na południu i sąsiednich obszarach państw sąsiadujących. Liczba ludności wynosi 3,5 miliona osób, w większości zachowują tradycyjne przekonania, a tylko część należy do chrześcijaństwa. Przeważnie są zamieszkane przez stolicę Beninu. Tło było etnicznym rdzeniem Dahomey.

Ponadto rozdawane są mieszkańcy barby, czyli około 1/10 ludności całego kraju. Wierzenia są przeważnie tradycyjne, niewielkie – muzułmanie sunniccy. W Beninie największe plemiona narodów Somby i Joruba, koraliki, żyją.

Stolica państwa

Pierwsze pisemne źródła mówiące o stolicy Beninu pochodzą z XVII wieku. Dokładna data założenia pozostaje nieznana, ale zakłada się, że to miało miejsce w XVIII wieku. Wtedy miasto osiadło w Portugalii, dzięki czemu stało się centrum handlu niewolnikami. Zostało ono ogłoszone kapitałem po tym, jak państwo uzyskało niepodległość w 1960 roku.

Porto-Novo jest jednym z portów w Zatoce Gwinejskiej, położonym w południowo-wschodniej części kraju. Jest to jego kapitał nominalny i drugi największy osad po rzeczywistym centrum Konton. Ta ostatnia jest ważniejsza dla państwa zarówno z punktu widzenia kultury, jak iz politycznego punktu widzenia. W stolicy, według 2002, 223 552 osób.

Zabytki stolicy

Pomimo tego, że stolica Beninu nie może pochwalić się wysokim poziomem komfortu dla turystów i dużych rozmiarów, jest interesujące z punktu widzenia historii starożytnej. Następujące atrakcje będą interesujące dla tych, którzy przyjeżdżają do odwiedzenia:

  • Katedra XVIII w., Zbudowana przez portugalski.
  • Muzeum etnograficzne, które zebrało niesamowitą liczbę elementów kultury plemienia Joruba, a także dokumenty historyczne i eksponaty.
  • Muzeum Da Silva, poświęcone stosunkom między Afryką i Brazylią, z kinem, biblioteką i hotelem na wolnym powietrzu.
  • Pałac Królewski, będący siedzibą króla Roya Toffy.