654 Shares 5976 views

Boczna komora: anatomia, funkcja

Boczna komory, wraz z innymi wnęk w mózgu, który jest częścią całego układu, w którym roztwór jest w obiegu. Komunikują się one z przestrzeni podpajęczynówkowej rdzenia kręgowego. Wewnętrzna powierzchnia wgłębienia pokryte wyściółką. Ich zadaniem jest utrzymanie optymalnego zakresu ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Rodzaje komór mózgu

komory boczne (ES) – mała wnęka w dużym mózgu, które wywołują szczególne płyn rdzeniowy. Są one uważane za największe układu komorowego. Formacja ta para, a tam jest specyficzny topografia dla niego.

Lewej komory boczne, zgodnie z tradycją, nazywany jest pierwszy. Prawo – drugi. Są one symetryczne względem siebie i sąsiednich struktur anatomicznych, i są umieszczone poniżej stronach nasady środkowej. Każda komora jest izolowana i ciało róg przedni, tylny i dolny. Monroe boczne komory przez otwory połączone z trzecią komorą.

Trzecia komora znajduje się pomiędzy obszarami odpowiedzialnymi za widzenie. Ma ona kształt pierścienia, a jego ścianka jest szara, zawierającej autonomicznego zwoju. Ponadto do komór bocznych, to wgłębienie jest połączone z przewodem zasilającym wodą.

Czwarta komora znajduje się pomiędzy dolnym móżdżku. W formie przypomina piramidę i powinien dokładniej nazwać dół równoległoboczny. Ponadto do płynu mózgowo-rdzeniowego w dole wgłębień znajduje się najbardziej z jądrami rdzeniowych.

splot naczyniowy

komora boczna (-y) jest tylko częściowo poddana takiej koncepcji jak splotu naczyniowego. Większość z tych obiektów znajdują się na dachu trzecim i czwartym komór. Są one odpowiedzialne za większość produkcji płynu mózgowo-rdzeniowego. Oprócz nich, ta funkcja jest wykonywana bezpośrednio do układu nerwowego, a także wyściółkę, który obejmuje wnętrza komór mózgu.

Morfologicznie, splotu naczyniowego są wyrostki pial załadowane do komór. Poza tymi występami są pokryte nabłonkiem sześciennym konkretnego naczyniówki.

Ependimotsity

Do komór bocznych mózgu, są wyłożone wewnątrz specjalnego materiału, który może wytwarzać zarówno CSF i wchłonąć. Pozwala to na utrzymanie optymalnej ilości cieczy w komory, a podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

komórek nabłonkowych wiele organelli i duże jądro. jego zewnętrzna powierzchnia jest pokryta dużej liczby mikrokosmków, one wspierać płyn rdzeniowy, jak również jej wchłanianie. Poza wyściółkę się komórek Kolmer, które są uważane za szczególny rodzaj makrofagów, które są zdolne do poruszania się po organizmie.

Przez wielu małych luk w błonie podstawnej do wnęki epindemotsitov komór exuded osocza krwi. Do niego dodaje się białka wytwarzane przez nabłonek samej wewnętrznej wgłębienia w komórkach mózgu, a więc obraca się alkoholu.

Bariera krew-mózg

jej warstwa wewnętrzna korpusu i tworzą róg komór bocznych i barierą krew-mózg gematolikvorny. Jest to zbiór materiałów, rozmieszczone w określonej kolejności:

– cytoplazma śródbłonku naczyń włosowatych;

– makrofagi tkanki łącznej zawierająca;

– membrana śródbłonka piwnicy;

– komórkach wyściółki;

– wyściółkę błony podstawnej.

Ta skomplikowana konstrukcja jest niezbędne w celu zapobieżenia w płynie mózgowo-rdzeniowym produktów metabolicznych, leków i innych substancji toksycznych.

płyn rdzeniowy

Norma bocznych komór – l podłogowych produkcji ługu na dobę, ale tylko w stu czterdziestu mililitrów tej ilości jest stale krąży w przestrzeni podpajęczynówkowej. Pomimo faktu, że podstawą do płynu mózgowo-rdzeniowego jest osocze krwi, mają znaczne różnice w ilości elektrolitów i białka. Pierwszy – jest znacznie wyższa, a drugi – poniżej. Ponadto, w roztworze zwykle obecne w niewielkich limfocytów kwoty. Wchłanianie zwrotne płynu mózgowo-rdzeniowego, następuje w miejscu wprowadzenia splotu naczyniowego.

Przydzielić następujące funkcje CSF:

– detoksykacji (metaboliczny Transport produktu);

– zawieszenie (podczas chodzenia, spada, ostre obroty);

– utworzenie otoczki naokoło hydrostatycznych elementów układu nerwowego;

– utrzymywanie stałego składu cieczy w centralnym układzie nerwowym;

– transportowy (Transport hormonów i niektórych leków).

Choroby komór

Gdy jedna komora boczna (lub obu) dają bardziej płynny niż może wchłonąć rozwija się stan patologiczny wodogłowie. Wewnętrzna objętość komory stopniowo, kompresję tkanki mózgu. Czasami prowadzi to do nieodwracalnego niedokrwienia i martwicy.

U niemowląt i małych dzieci objawy tej choroby są nieproporcjonalne wielkość czaszki w porównaniu z twarzy, wypukłe ciemiączko, bezprzyczynowa lęk dziecko zamienia się w apatii. U dorosłych, są skargi głowy, ból oczu, nudności i wymioty.

Do diagnozowania z zastosowaniem techniki neuroobrazowania: rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej terapii. Wczesne wykrywanie i leczenie tej choroby uniemożliwia znaczną liczbę powikłań i zachować możliwość normalnego życia.