690 Shares 6062 views

Kolumnada – element architektury

W „kolumna” słowo jest pochodzenia francuskiego i dosłownie przetłumaczyć jako „filar”. Jest to pionowy pręt nośny element architektoniczny mający kołowy przekrój poprzeczny. Z kolei kolumnada – seria jednego lub więcej kolumn w swoich szeregach. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego budynku przeczytać artykuł.


informacje historyczne

Nie ma żadnych historycznych zapisów wskazujących dokładnie, gdzie i kiedy po raz pierwszy zaczął budować kolumnady. Nawet w świecie starożytnym kolumny używane do budowy domów. Ale wiadomo, że w architekturze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu stosowany element taki jak kolumnady. Potwierdzają to archeologicznych.

Świątynia starożytnego Egiptu Sfinks jest jedyną bramą, która prowadzi do wewnętrznego dziedzińca, otoczonego ze wszystkich stron kolumnadą.

Starożytni Grecy w formach architektonicznych wyrażając pragnienie piękna. W swoich świątyniach były często używane kolumny, gruby mur otaczający budynek na całym obwodzie.

Roman geniusz objawia się w organizację przestrzeni. Dla nich, Kolumnada – rodzaj sposobem zagospodarowania przestrzennego w budowie boisk w budynkach komercyjnych, sądowych i rządowych forach.

Piękny kolumnada w architekturze światowej

Gdzie w architekturze światowej spotyka kolumnowy? Jest to przede wszystkim Roman Plac Świętego Piotra, zbudowany w 17 wieku, zaprojektowany przez znanego architekta Berniniego. Z obu stron jest otoczona kolumnadach które składają się z kolumny 284 doryckim 20 m wysokości i szerokości polutorametrovoy. Kolumnada koronowany z najlepszymi 140 posągów.

Nie mniej słynny Kazan Cathedral w Sankt Petersburgu i jego kolumnadą. Ten wspaniały architektoniczne struktury zbudowane przez architekta A. Voronikhin.

Na uwagę zasługuje „Apollo kolumnowy” w Pawłowsk Palace. Przedmiotem dziedzictwa kulturowego jest Vorontsovskaya kolumnada w Odessie, zbudowany w stylu porządku toskańskim.

Bardzo często ten element jest używany w parku architektury.

Naturalne kolumnada w przyrodzie

Natura tworzy uderzająco piękne płaskorzeźby. Zaskocz niesamowite malowniczy kolumnadę naturalne bazalt, rozrzucone po całej ziemi. Ich symetria i dokładność wykonania może konkurować z ludzkiego geniuszu:

  • Garni Gorge w Armenii;
  • Japoński Takachiho-kyo Troją;
  • „Wieża Diabła” w amerykańskim stanie Wyoming;
  • „Tempo diabła” w Kalifornii;
  • Jaskinia „akun” na Alasce;
  • „Sugar Mountain” na Karaibach;
  • Nowa Zelandia Cargill Góra;
  • Góra „Jackson Creek” w australijskim stanie Victoria.

Teraz już wiesz dokładnie co kolumnada.