88 Shares 7541 views

Chasydzi Uman. Dlaczego Chassidim iść dokładnie w Uman?

W czerkaskim to małe miasteczko o nazwie Uman. Znany jest, między innymi, jego niezwykle piękny park Sofiyivka. Ponadto, Humań co roku zamienia się w swego rodzaju mekka dla wyznawców trendu chasydyzmu, którzy gromadzą się tutaj z całego świata przez tysiące. Więc dlaczego iść do Uman chasydów i co tam robią? Kwestia ta zostanie omówiona w tym artykule.


Kto jeździ Uman?

Chasydyzm – jest jednym z trendów w judaizmie. Jest w jego orientacji i stoi blisko ortodoksyjnej strumienia, przy jednoczesnym zachowaniu ich tożsamości, co często prowadzi do konfrontacji z innymi żydowskimi organizacjami religijnymi. Należy zauważyć, że w Uman nie przyciąga wszyscy wyznawcy chasydyzmu, co samo w sobie nie jest również jednolity. Uman chasydzi – tzw Breslov. Więc wezwali do wewnątrz wspólnego ruchu religijnego. Imię to nie znaczy, że wszyscy jego zwolennicy żyli w Bracławia – można je znaleźć w różnych krajach na wszystkich kontynentach. Ale to było rodem z Bracławia ich założyciela – Rebe Nachman. Jego osoba jest kluczem do pytania, dlaczego to się dzieje chasydów w Uman. Faktem jest, że w tym mieście jest jego grób. I każdy pobożny wyznawca tej gałęzi judaizmu stawia sobie przynajmniej raz w życiu doszli do grobu, aby tam spotkać się żydowski Nowy Rok. Według wierzeń wiernych, że podróż jest kluczem do większych błogosławieństw i powodzenia, szczęścia i pomyślności na cały rok. Ponadto, aby wziąć udział w tej pielgrzymce jest uważany nie tylko kwestia świętą i miłą Bogu, ale także koniecznością dla wierzącego. Dlatego tak się dzieje chasydów w Uman świętują Nowy Rok. Nie odwiedzić to miejsce co najmniej raz w życiu jest uważane za grzech. Ale w rzeczywistości, wielu bogatych chasydzi iść do Humań wiele więcej. Niektórzy zrobili corocznie podjąć tę podróż. W zasadzie to zależy od możliwości finansowych danej osoby. Ci Żydzi, którzy robią nie może sobie pozwolić na podróż na własny koszt, szukać pomocy specjalnego charytatywnych struktur żydowskich. Na przykład, w Izraelu istnieje wiele takich organizacji. Płacą podróży pielgrzyma, dostarczając żywność i zapewnienie schronienia na terytorium Uman. Pielgrzymka do miasta jest tak ogromny, że w 2010 roku Ukraina i Izrael nawet podpisały porozumienie w sprawie ruchu bezwizowego między nimi.

Kto cadyk Nachman?

Założyciel Bracławia chasydyzmu branży od dzieciństwa przygotowuje się do rabina karierze. Ale w judaizmie, spojrzał nieco nietypowy. Na przykład, zamiast modlitw wolał być sam w lesie lub na polu i nie ma dużo czasu, aby modlić się własnymi słowami. W wieku czternastu lat, był żonaty z córką zamożnego Żyda. Kiedy jego teść zmarł, przeniósł się do swego miasta, a stał tam głosić swoje idee wśród miejscowych Żydów. Mieszkańców przepojony kazania i wybrał go jako swojego nauczyciela, choć młody człowiek w tym czasie nie było jeszcze dwadzieścia lat. Między innymi, wezwał Żydów do opuszczenia postrzępione hebrajskie modlitwy i módlcie się z serca w jego rodzimym języku jidysz. Ponadto twierdził, że komunikacja z Bogiem nie powinny być godne, ale powinno przynieść duchową przyjemność i radość. Dlatego twierdził, że powinniśmy modlić się z piosenek, tańców, a także z nieukrywaną radością. Wszystkie te cechy sprawiły, że charakterystyczne cechy z Bracławia chasydyzmu. Cadyk Nachman odwiedził Jerozolimę, gdzie studiował kabałę, a następnie podróżował po kraju pochodzenia.

Pewnego dnia odwiedził Uman i zdecydował, że chce być pochowany tutaj, na cmentarzu żydowskim, gdzie szczątki ofiar pogromów. Tutaj przeniósł się do końca życia, kiedy gruźlica zmarł żonę i dwóch synów. Jego ostatnie kazanie publicznych dał w przededniu żydowskiego Nowego Roku, w którym, między innymi, zapisała w spadku swojemu następcy, aby przyjść do grobu po jego śmierci. Miesiąc później zmarł i został pochowany na cmentarzu żydowskim Humań, zgodnie z jego wolą. Od tamtej pory pielgrzymi starają się odwiedzić jego grób każdego roku, spełniając przymierza swego nauczyciela.

Skład pielgrzymów

Przede wszystkim muszę powiedzieć, że prawie wszyscy chasydzi Uman – osoba płci męskiej. Kobiety rzadko podejmują tę roczną podróż zaangażowany. Wynika to przede wszystkim z tradycji religijnych, z powodu którego pielgrzymka chasydów do Uman popełnione bez swoich żon. Nawet dzieci, które są podejmowane w podróż „pielgrzymów” jest wyłącznie chłopcy.

wygląd

Jeśli chodzi o wygląd, to jest dość dziwne i nietypowe, jeśli zaczniesz od ogólnie przyjętych standardów europejskich. Nawet wśród zwolenników innych ruchów żydowskich chasydów czasami wyróżnia się swoim wyglądem. Na głowach noszą czapki futrzane zawiłe lub kapelusz, spod którego zwisają kręcone włosy na skroniach, nazywanych tempie. Pod maską staromodnym płaszczu lub ukrywanie biała koszula wpuszczone w czarne spodnie. Chasydzkie buty nie mają sznurowadeł lub tablice. Ponadto, nie próbować nosić krawat, ponieważ te ostatnie przypominają w formie krzyża, niezbyt honorowe w społeczności żydowskiej.

Dodatnia wartość dla mieszkańców

Czas przybycia pielgrzymów oczekujących dla wielu mieszkańców Humań, którzy zarabiają na tym dobra. Ten silny napływ cudzoziemców prowadzi do zwiększonego popytu na mieszkania i innych towarów pierwszej i drugiej koniecznością. Ceny wzrosną w wyniku tego kilka razy, że pozwala przedsiębiorczy mieszkańcy zarabiają dobrze.

Ujemna wartość dla mieszkańców

Jednak nie wszystko jest takie proste. Wielu mieszkańców mają roszczenia do tego, że dokonującej chasydów w Uman, oprócz swoich ceremoniach religijnych. Przede wszystkich skarg związanych z ich zachowania i sposobu radzenia sobie z nie-Żydami, charakteryzują się arogancją. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do turystów z Izraela, która przed jej europejskich, amerykańskich i australijskich współwyznawców wydają się dziko. Ponadto podczas festiwalu chasydzkich mieszkańców przeżywają pewien dyskomfort. Nawykowe rytm życia jest zakończona, a miasto jak zamarza. Wielu czuje się w kwarantannie, gdzie pielgrzymi przychodzą do Uman. Nowy Rok chasydzi naprawdę obchodzić, co nazywamy duszą. Ich wiara zwraca szczególną uwagę na takie rzeczy jak egzaltacji religijnej, radość, stres podczas modlitwy i praktyk religijnych. Wyraziste, jasne, dynamiczne przejawy uczuć religijnych dla chasydów – zwykłym zjawiskiem, które może naprawdę zaimponować, a nawet trochę strachu nie jest zaznajomiony z nich człowiek.

Kolejny problem wiąże się z zanieczyszczeniem miasta podczas obchodów Nowego Roku. Większość pielgrzymów pochodzą z Izraela, gdzie istnieją poważne przepisy i kary opłata dużo dla tych, którzy śmieci na ulicach. Ukraina charakteryzuje się całkowitą obojętnością do problemu, więc wiele osób nie przyszedł waha się miotu gdziekolwiek chcą. Znowu, nie jest często oznaczać różnicę między mentalności amerykańskiej i europejskiej chasydów i wiernych, którzy pochodzą z Izraela. Najnowsze zostawić tyle brudu na ulicach, że służby specjalne ledwo mają czasu, aby oczyścić śmieci. organizacja żydowska, która organizuje pielgrzymkę do Uman, nawet musiał zatrudnić pracowników do czyszczenia zanieczyszczeń z lokalną społecznością.

Często odcinki są oznaczone jako złe zachowanie, co dowodzi Chasydów Uman. Odnotowano przypadki odporności policja przybyła pielgrzymów. Dlaczego Chasydzi w Uman sami wydają się zachowywać, trudno jest powiedzieć na pewno. Ale regularnie którejkolwiek z nich muszą być deportowany z kraju.

Początek pielgrzymki

Kiedy w Uman chasydów przyjść? Większość pielgrzymów jest zlecane do Uman, jak wspomniano powyżej, żydowski Nowy Rok, który nazywa się Rosz Haszana. Jednak pierwszy z nich tu raz na tydzień wcześniej, aby mieć czas, aby strzelać najlepsze zakwaterowanie i przygotować się do wakacji. Z reguły jest to najbardziej zamożnych członków społeczności, jako kosztów mieszkania może osiągnąć więcej niż tysiąc dolarów dziennie za osobę. O cztery lub trzy dni przed rozpoczęciem uroczystości masowe przybycie pielgrzymów. Specjalne autobusy, by wyprowadzić z lotnisk w Kijowie i Odessie. Wszystkie z nich były dumpingowe w jednym miejscu, znajduje się na ulicy Chelyuskintsev. Tam odwiedzający dokładnie sprawdzić dokumenty i bagaże na obecność zakazanych artykułów i substancji. Ten swoisty punkt dystrybucji niezawodnie chroni jednostki policyjne i specjalne policji miasta. Następnie pielgrzymi są kierowane na ulicy Puszkina, gdzie są one wspólny zbiór. Jednak już w momencie ataku mieszkańcami przyjazd przybyłych gości z ofertami wynajmu mieszkań, tak wielu odwiedzających chasydzi Uman wysłany bezpośrednio do apartamentu.

Noclegi pielgrzymów

W momencie przyjazdu, oprócz organów ścigania, są też przedstawiciele instytucji żydowskich, które są zaangażowane w organizację pielgrzymki. Spotykają gości, pomaga tłumaczyć z jednego języka do drugiego i prowadzić ewidencję przybyłych. Jak już zostało powiedziane, z punktu przyjazdu po wszystkie niezbędne procedury dla pielgrzymów skierowanych do ulicy Puszkina, gdzie wszyscy Żydzi, zwiedzanie Uman. Chasydzkich pielgrzymów tu znaleźć miejsce do życia. Zasadniczo, w tym są one wspomagane przez mieszkańców, uprzejmie zapewniając wynająć własnego domu na dość przyzwoite pieniądze. Cena tego ostatniego zależy od warunków lokalizacji, typu podłoga i życia. Mieszkania w budynkach wielopiętrowych na ulicy Puszkina, Bieliński, Kulik i Sophia Perovskoy najdroższe oszacowanie przybył Uman chasydów. Grób świętego – cadyk Nachman, który znajduje się w pobliżu tych ulic, jest przyczyną. Tańszy koszt wynajęcia domy prywatne w tym samym obszarze. Najtańsza obudowa jest uznawany w innych, bardziej odległych rejonach. To nie często czynsz przybył Uman chasydów. Tomb Nachman, a dokładniej, jego lokalizacja nie ma wpływu na ceny najmu mieszkań położonych nad piątym piętrze, nawet jeśli znajdują się w bardzo bliskiej odległości od niego. Fakt, że podczas obchodów Nowego Roku Żydzi wolno korzystać ze wszystkich osiągnięć cywilizacji, w tym windy.

Problemy dla pielgrzymów

Jednym z głównych problemów dla pielgrzymów jest to, że istniejąca trasa Kijów – Uman i Odessa – Uman bardzo niewygodne. Rzeczywiście, dlaczego iść do Uman chasydów z tych miast na autobusach, spędzając więcej czasu i pieniędzy, a nie latać bezpośrednio do miejsca przeznaczenia? Odpowiedź leży w prosty fakt, że brak lotniska. Nie tak dawno temu, na początku 21 wieku, to będzie naprawione do przyjęcia bezpośrednich lotów z Izraela i innych krajów. Ale wynik tego przedsięwzięcia był kompletny demontaż lotnisku.

Innym problemem jest to, że pielgrzymi nie mają rozwiniętego systemu kwalifikacyjnego. Zbudowany w tym hotelu nie jest w stanie pomieścić wszystkich, a większość gości mają do wynajęcia mieszkania od miejscowych ludzi, co jest dość kosztowne i nie zawsze jest wygodne. Ponadto, proces wyszukiwania obudowa sama po wyczerpującym podróży, podróże na autobus, stojąc w kolejce w momencie przyjazdu i liczby kontroli jest raczej nieprzyjemna procedura. A jeśli dodać do tego brak umiejętności językowych, aw konsekwencji ograniczoną komunikację z miejscowej ludności, staje się jasne, jak problematyczne jest Zjazd chasydów. W Humań mimo pielgrzymów, dzielnie znosząc wszelkie trudności. Ponadto, istnieją pośrednicy, którzy próbują rozwiązać bieżące problemy i zapewnić pielgrzymom we wszystko co niezbędne.

Propozycja przeniesienia grobu cadyka Nachmana

Niektórzy ludzie, zarówno między sobą, chasydzi, a wśród mieszkańców Ukrainy, zastanawiając się, dlaczego Chasydzi przychodzą do Humań co roku, zamiast po prostu przenieść grób cadyka Nachmana w Izraelu. Ułatwiłoby to życie wielu zwolenników tej doktryny i uratuje im dużo pieniędzy. Inicjatywa przenieść groby oficjalnie wprowadzone w 2008 roku, Izrael zaproponował nieść ją do Jerozolimy. Strona izraelska była jeszcze gotowa do wyjścia w przypadku obfitego rekompensaty finansowej pozytywną decyzję. Jednak przeniesienie tego projektu jest miejsce pochówku świętego żydowskiego nigdy nie został zrealizowany. Dlatego Chasydzi nadal corocznie gromadzą się Uman i ich liczby, przy okazji, z roku na rok zwiększa tylko. Wynika to, po pierwsze, ze zniesienia reżimu wizowego, a po drugie, z przewagą Bracławia chasydyzmu w kręgach żydowskich w ostatnich latach.

Dzieci na pielgrzymkę

Dlaczego Chasydzi świętują Nowy Rok w Uman, okazało się. Ale dlaczego niektóre z nich są brane do dzieci? Fakt, że większość judaizmu rozpoczyna się znacznie wcześniej niż zakłada prawami świeckimi. Na przykład, chłopcy 12 lat są uważane pełnoprawnymi mężczyźni i członkowie społeczności, a zatem może i powinien, w miarę możliwości odwiedzenia grobu Nachmana. Ponadto, biorąc dzieci i młodzież z rodzicami i realizować cele edukacyjne. W ten sposób zaszczepić im szacunek dla religii i tradycji i szacunku dla swoich sanktuariach. Nie zapominaj także, że wiele chasydzi żyją w społecznościach zwartych, położony w nieżydowskich miast i zdecydowanie wyróżnia się na tle ogólnym tle populacji. Dotyczy to, oczywiście, przede wszystkim do krajów zachodnich, ale nawet w Izraelu inne chasydzi wyróżniać się z tłumu. Z tego powodu dzieci mogą wystąpić pewne problemy psychologiczne, a więc są bardzo przydatne, aby odwiedzić miejsca gromadzenia masy swych współwyznawców, aby poczuć ich wspólnoty z wieloma tysiącami wspólnot kieszenie ciepła na całym świecie.

Co dzieci robią podczas pielgrzymki? W zasadzie, tak samo jak dorosłych. Ponadto podczas święta Rosz Haszana, chłopcy uczą się Torę i prawo religijne.

Wylot z Uman

Po opuszczeniu chasydów z Uman? Zwykle zaraz po wakacjach. Sam Rosz Haszana trwa dwa dni w kalendarzu żydowskim wypada w miesiącu TISZRI. Pod względem cywilnym kalendarzu gregoriańskim jest we wrześniu lub październiku. Jak tylko kończy się wakacje, wierzący zaczynają gromadzić się na drodze. Zazwyczaj w ciągu dwóch lub trzech dni, są one pozostawiając.