871 Shares 3352 views

Główne dopływy rzeki Kubań: opis, nazwa i charakter

Liczne dopływy Kuban sieć rzeczną tworzą łącznej długości 9482 km. Pochodzący z Elbrus i płynący przez terytorium Rzeczypospolitej Karachay-Cherkessia, Stawropol i regionu Krasnodar, ta rzeka wpada do Morza Azowskiego.


Główne dopływy

Kuban płynie w sumie około 14 tys małych i dużych rzekach. dopływy Levoberezhnye, który ma największą liczbę i płyną głównie ze stoków zachodniego Kaukazu. Najbardziej znaczące z nich to White River, Elbe, Urup i Pshish.

Dopływy rzeki Kubań są mniej liczne i małe. Wśród nich warto zwrócić uwagę takich rzek jak Dzheguta Mara i gorzki.

Laba

Ten dopływ wody wysokiej Kuban, utworzony przez zbiegu małych i Big Laba. Jego pochodzenie biorą na północnej stronie głównego grzbietu Wielkiego Kaukazu. Rzeka Łaba z tych początków ma łączną długość 347 km i powierzchni dorzecza 12500 km². Jej szerokość jest bliżej ujścia prawie 200 m. W Kuban płynie w pobliżu wsi znajduje się w regionie Hatukay Krasnogvardeysky Adygeya.

W górnym biegu, jak również wszystkich innych głównych dopływów rzeki Kubań, ten szorstki górskiej rzeki szybko przenosi Wody głębokie wąwozy i wąskie kaniony. Następnie, na płaskim terenie, gdzie wiele dopływów wpada do Łaby, rzeka staje się spokojny. Posiłki mieszane rzeka – deszcz, śnieg i lód. Pod koniec grudnia, co do zasady, Labat marznie, uwolniony z lodu tylko do marca.

Bardzo popularny wśród turystów rzeki. W tych wyjątkowych miejsc dać wycieczki, zajmujących się rybołówstwem i nosić stopów.

biały

Jest to kolejny największy lewy dopływ rzeki Kubań, uważany za największy wodny regionu. White River długość wynosi 273 km. Jej starożytna nazwa „Shhaguasche” tłumaczone z Adygei brzmi jak „bogini górach.” Tradycja mówi, że rzeka później stał się znany jako „Bela”, stopniowo zaczął brzmieć jak nazwą „Biały”.

Od trzech i pół tysiąca dopływów wpływających do rzeki, są uważane za najpoważniejsze Kisza i Dah Pshekha. Źródło rzeki znajduje się Belaya na lodowce Fisht. Przez wiele dziesiątków kilometrów rzeka przepływa przez wąskie i głębokie wąwozy. Podczas roztopów i obfitych deszczach staje się górski potok wysokiej wody, która przyciąga miłośników ekstremalnych stopów.

W środkowym biegu rzeki Belaya ma wiele malownicze kaniony, które znane są na niemal wszystkich głównych dopływów rzeki Kubań. Mainstream w tych miejscach zwęża się do pięciu lub nawet do trzech metrów, płynąc między strome klify i towarzyszy wodospadami i kaskadami. Nie daleko od wsi Kamennomostsky jest najlepiej znany Khadzhokhsky Canyon, który przyciąga wielu turystów. Dla Khadzhokhsky wąwóz zaczyna Dolina amonity – Kolejną atrakcją rzeki Białej.

Urup

Lewy dopływ rzeki Kubań (Urup), płynący do obszaru miasta Armawir, ma długość 231 km. To bierze swój początek ze stoków góry o tej samej nazwie, o wysokości 3232 m nad poziomem morza. W górnym biegu rzeki Elbe oddziela się od Razorbacks. Podobnie jak w innych dopływów rzeki Kubań, górnym biegu Urup to typowa górska rzeka, wąski i głęboki, o stromych zboczach. Stopniowo na równinach, w dolnym biegu niesie wody płytkiej dolinie spokoju i godności. Szerokość rzeki w tym miejscu wynosi do 3 km. Moc przeważa deszcz. W lecie, powódź, gdy topnienie śniegu na szczytach Front Range, a także dużo pada deszcz w postaci ulewnych deszczach, ma najwyższy poziom wody w rzece. Do zimy Urup dość dużo płytsze, w niektórych miejscach rzeka brodu, można.

Dolina rzeki charakteryzuje się wysoką płodnością, co doprowadziło do jej gęsto zaludnionych. Wzdłuż niego wiele wsi i SAT (Mednogorsky, Uruppu, wygodny, Otradnaya Voskresenskoe, Best, Radzieckim Besskorbnaya etc.).

Dopływy rzeki Urup powikłań. Wśród najważniejszych uwaga Duży i Mały Tegen, Dzheltmes. Przez około 60 km od ujścia dopływów są całkowicie nieobecne.

Pshish

Nie daleko od wsi Krasnodar Territory Altubinal pochodzi jeden z dopływów Kubań z niezwykłą nazwą Pshish. Następnie rzeka następuje Apsheron, Belorechensk i Rejon tieuczeżski i wpada do Krasnodar zbiornika. Ponad 50 dopływów, zarówno prawa i lewa ma Pshish. Największy z nich – to Gunayka, Kura, Hadazhka, Tsitsa, tsetse Filtuk, Wielkie i Małe Pshish.

W górnym biegu rzeki na drodze między pasmami górskimi, składających się z gliny i skał wapiennych. Następnie opada do podnóża Wielkiego Kaukazu, płynący przez terytorium lasu. Cała jej długość wynosi 270 km.

Pshish ma podobne cechy z innymi dopływami przepływa Kuban. W górnych kaskady przemian i głębokim zasięgiem, przepływ wody jest dość wysoki. Na dnie doliny rozszerza się i przepływ staje się spokojny i bardziej umiarkowane.

Posiłki mieszane. Wraz ze śniegiem i deszczu, to ma wielkie znaczenie i makijaż rzeki wód gruntowych. Zgodnie z jego liczne podziemne źródła rozpraszać.

Bogate zasoby rybne, możliwość rafting na rzece i korzystnych warunków dla rekreacji przyciągają ogromną liczbę turystów do tych miejsc.

FC aFIPS Afipsky

Ta rzeka ma długość znacznie mniejsza niż innych dopływów rzeki Kubań, których nazwiska zostały wymienione powyżej. Biorąc swoje korzenie z góry FC aFIPS Afipsky ku północy, to robi się aż do 96 km.

Jest to płytkie rzeki, stosunkowo głębokiej przestrzeni znaleźć w swoim łóżku, ale są one nieliczne. Kanały FC aFIPS Afipsky korzystnie gruntowych i wytrącania. Zimą rzeka zamarza, ale nie na długo – freeze-up trwa nie dłużej niż miesiąc. Najwyższy poziom wody obserwuje się wiosną, minimalna – od lipca do września.

FC aFIPS Afipsky główne dopływy to Shebsh i Ubin dolinie rzeki, która jest na górnych wąskich wąwozów i stopniowo rozszerza się w dół. Podczas powodzi poziom wody wzrasta w dopływach, że stają się niemal nie do przebycia.

Basen FC aFIPS Afipsky rzeka słynie z wód mineralnych. Najbardziej popularne Zaporoże, położony w dolinie napływu Ubin. Istnieje 14 typu „Essentuki” Wyjście z wodą mineralną.

Wszystko terytorium rzeki Krasnodar mają wielkie znaczenie połowowego. Na co dopływy rzeki Kuban jest szczególnie bogata w ryby, to trudno powiedzieć. Prawie wszędzie mieszka jesiotr, karp, sum, okoń, jesiotra i innych handlowych gatunków ryb.