629 Shares 4102 views

Malarstwo japońskie: wszystkie subtelności malarstwa wschodniego

Malarstwo japońskie jest absolutnie niepowtarzalnym kierunkiem sztuki światowej. Istniała od czasów starożytnych, ale jako tradycja nie straciła popularności i zdolności do zdziwienia.


Zwróć uwagę na tradycje

Wschód to nie tylko krajobrazy, góry i wschodzące słońce. To także ludzie, którzy stworzyli jego historię. To ludzie popierają tradycję malarstwa japońskiego przez wiele wieków, rozwijając i mnożąc ich sztukę. Ci, którzy znacząco przyczynili się do historii sztuki, byli artystami japońskimi. Nowoczesne dzieła sztuki dzięki nim zachowały wszystkie kanony tradycyjnego japońskiego malarstwa.

Sposób malowania

W przeciwieństwie do Europy, japońscy artyści woleli pisać bliżej harmonogramu, niż malować. W takich obrazach nie można znaleźć brutalnych, nieostrożnych pociągnięć olejów, które są tak charakterystyczne dla impresjonistów. Jaka jest sztuka graficzna takiej sztuki, jak malarstwo japońskie ? Kwiaty, drzewa, skały, zwierzęta i ptaki – wszystko na tych obrazach jest namalowane tak wyraźnie, jak to możliwe, z mocnymi i pewnymi liniami tuszy. Wszystkie elementy w kompozycji muszą mieć kontur. Wypełnienie konturu odbywa się zazwyczaj za pomocą akwarela. Kolor jest wymyty, inne odcienie są dodawane, a gdzieś pozostaje kolor papieru. Dekoracyjność jest dokładnie tym, co wyróżnia japońskie obrazy od sztuki całego świata.

Kontrasty w malarstwie

Kontrast jest kolejną charakterystyczną techniką używaną przez japońskich artystów. Może to być różnica w odcieniu, kolorze lub kontraście ciepłych i zimnych odcieni.

Artystka ucieka do recepcji, gdy chce wyizolować jakiś element przedmiotu. Może to być smuga na roślinie, oddzielny płatek lub pnia drzewa na niebie. Następnie wyświetlane jest światło, oświetlona część obiektu i cień pod nim (lub odwrotnie).

Przejścia i rozwiązania kolorystyczne

Rysowanie japońskich obrazów często wykorzystuje przejścia. Są różne: na przykład z jednego koloru do drugiego. Na płatkach lilii wodnych, piw, można zobaczyć przejście od lekkiego odcień do nasyconego, jasnego koloru.

Również przejścia są wykorzystywane na obrazie powierzchni wody, nieba. Bardzo piękne wygląda jak płynne przejście z zachodu słońca na mroki, zmierzch. Na rysunku chmur są też używane przejścia z różnych odcieni i refleksów.

Główne motywy japońskiego malarstwa

W sztuce wszystko łączy się z prawdziwym życiem, uczuciami i emocjami tych, którzy są w nią zaangażowani. Podobnie jak w literaturze, muzyce i innych przejawach twórczości, istnieje kilka wiecznych tematów malarskich. Są to tematy historyczne, obrazy ludzi i przyrody.

Krajobrazy japońskie są zróżnicowane. Często na zdjęciach są zdjęcia stawów – ulubione japońskie wnętrze. Staw dekoracyjny, kilka lilii wodnych i bambusa w pobliżu – to jest typowy obraz z 17-18 wieku.

Zwierzęta w malarstwie japońskim

Zwierzęta – zbyt często powtarzające się elementy azjatyckiego malarstwa. Tradycyjnie jest to kucający tygrys lub domowy kot. Ogólnie rzecz biorąc, Azjaci bardzo lubią rodzinę kotów, a zatem ich przedstawiciele znajdują się we wszystkich formach sztuki orientalnej.

Świat fauny to kolejny temat, na którym maluje się japoński obraz. Ptaki – żurawie, papugi dekoracyjne, piękne pawie, jaskółki, niewidzialne wróble, a nawet koguty – wszystkie one występują na rysunkach orientalnych mistrzów.

Ryby nie są mniej istotne dla japońskich artystów. Karpki Koi to japońska wersja goldfish. Te stworzenia żyją w Azji we wszystkich stawach nawet małych parków i ogrodów. Karp koi jest rodzajem tradycji, która należy do Japonii. Te ryby symbolizują walkę, determinację, osiągnięcie celu. To nie na nic, że są one przedstawione pływanie z przepływem, koniecznie z ozdobnymi grzbietami fal.

Japońskie obrazy: wizerunek ludzi

Ludzie w malarstwie japońskim – specjalny temat. Artyści ukazali gejsze, cesarzy, wojowników i starszych.

Gejsze są malowane w otoczeniu kwiatów, zawsze w złożonych szatach z wieloma fałdami i elementami.

Mędrcy rysują siedząc lub wyjaśniając coś swoim uczniom. Obraz starego naukowca jest symbolem historii, kultury i filozofii Azji.

Wojownik był przedstawiony jako potężny, czasami przerażający. Długie włosy samurajów były szczegółowe i wyglądały jak drut.

Zazwyczaj wszystkie szczegóły zbroi są wyrafinowane za pomocą tuszy. Często nagie części ciała wojownika są ozdobione tatuażami przedstawiającymi orientalny smok. Jest to symbol siły i siły militarnej Japonii.

Władcy przedstawieni dla cesarskich rodzin. Piękne ubrania, ozdoby we włosach mężczyzn, są czymś, co obfituje w takie dzieła sztuki.

Krajobrazy

Tradycyjnym japońskim krajobrazem są góry. Azjatyccy artyści zdołali opisać różne krajobrazy: mogą przedstawiać ten sam szczyt w różnych kolorach, z różnymi atmosferami. Jedyną rzeczą pozostałą niezmienioną jest obowiązkowa obecność kwiatów. Zazwyczaj wraz z górami, artysta przedstawia roślinę na pierwszym planie i szczegółowo ją rysuje. Pięknie wyglądają obrazki z obrazem gór i kwitnących wiśni. A jeśli spadają płatki, zdjęcie wywołuje podziw dla smutnego piękna. Kontrast w atmosferze obrazu – kolejna świetna kultura japońska.

Hieroglify

Często kompozycja malarstwa w japońskim malarstwie łączy się z pisaniem. Hieroglify są rozmieszczone tak, że wygląda pięknie kompozytowo. Zwykle są rysowane na lewo lub na prawo od obrazu. Hieroglify mogą oznaczać to, co jest przedstawione na obrazku, jego nazwę lub imię artysty.

Japonia – jedna z najbardziej bogatych w historię i kulturę władzy. Na całym świecie często uważa się, że Japończycy są pedantycznymi ludźmi, którzy szukają estetyki w absolutnie wszystkich aspektach życia. Dlatego japońskie obrazy zawsze są bardzo harmonijne w kolorze i tonie: jeśli są blotchy o jasnym kolorze – to tylko w centrach semantycznych. Na przykładzie malarstwa artystów azjatyckich można studiować teorię koloru, prawidłowe przekazywanie form za pomocą grafiki, kompozycji. Technika malarstwa japońskiego jest tak duża, że może służyć jako przykład do pracy z akwarelą i "czyszczenia" grafik.