655 Shares 4099 views

Sztywność mięśni potylicznych. Możliwe przyczyny

Każda choroba mięśni ma często związek z porażką najważniejszego systemu w ciele człowieka – centralnym układzie nerwowym. Sztywność mięśni jest stanem patologicznym, który wynika z nadmiernego wysyłania impulsów z mózgu, co zwiększa ich ton i stan sztywności lub sztywności. Oprócz sztywności istnieją inne rodzaje uszkodzenia mięśni, czy to atonia – stan, w którym traci się normalny dźwięk mięśni, nadciśnienie tętnicze – znaczny spadek napięcia mięśni, wzrost napięcia mięśniowego – hipotonia. Wszystko wskazuje na występowanie niektórych chorób, najczęściej układu nerwowego. Na przykład, sztywne mięśnie szyi w większości przypadków wskazują na obecność zapalenia opon mózgowych lub innych zmian centralnego układu nerwowego.


Uszkodzenia CNS nie są jedyną przyczyną tej patologii. Na przykład sztywna szyja może rozwinąć się w związku z chorobą zapalną tkanki mięśniowej, ale częściej takie schorzenia mają postać niedociśnienia. Definicja sztywności jest często stosowana jako metoda diagnozowania chorób u dzieci. W tym celu poproś o przechylenie głowy i spróbuj dotrzeć do podbródka w klatkę piersiową (jeśli dotyczy małych dzieci, sam lekarz przechyli głowę dziecka). W przypadku, gdy odnotowano sztywność karku, należy rozważyć dodatkowe badania, aby dokładnie rozróżnić możliwą chorobę.

Główną przyczyną sztywności mięśni szyi i okiputy jest zakażenie meningokokową. Może to być różne typy.

Śmiertelne zapalenie opon mózgowych jest grupą chorób układu nerwowego charakteryzujących się pojawieniem się ogólnych zespołów mózgu, ogólnych zakaźnych, z zespołem zmarszczek oraz zmian stanu zapalnego w płynie mózgowym z obecnością w nim ropy. Śmiertelne zapalenie opon mózgowych u dzieci wynosi około 20-30% wszystkich przypadków, a 90% przyczyną choroby jest pneumokok, meningococcus lub hemophilic rod. Staphylococcus, Salmonella, Escherichia, Pseudomonas aeruginosa, Listeria, Klebsiella i inne bakterie są bardziej rzadkie w rozwoju choroby.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Czynnikiem przyczynowym tej choroby bakteryjnej jest meningitozyd meningokokowy z menopauzem Gram-ujemnym. Źródłem infekcji może być każdy pacjent. Zakażenie przenoszone jest przez kropelki w powietrzu. Wystąpienie choroby charakteryzuje się wzrostem temperatury, dreszcze, silne objawy zatrucia (letarg, odmowa jedzenia i picia, adynamia, bóle głowy). Później dzieci stają się niespokojne, ból głowy staje się silniejszy (wzrasta ze względu na bodźce dźwiękowe lub lekkie). Występuje wymioty, które nie są związane z posiłkami i nie przynoszą ulgę. Pacjenci są bledni, tachykardia. Jest silna sztywna szyja.

Zapalenie opon mózgowych pneumokokowych

Czynnikiem powodującym pneumokokowe zapalenie opon mózgowych jest Streptococcus pneumonie. Źródło zakażenia – każdy pacjent z różnymi formami infekcji pneumokokowej, a także nosicielami pneumokoków. Ścieżka transmisji jest w powietrzu. W chorobie charakteryzuje się ostry początek: ostry (częściej w ciągu pierwszej godziny) wzrost temperatury do 39-40 ° C, szybko narastające objawy zatrucia. Są objawy przypominające infekcję meningokokową. Do drugiego trzeciego dnia pojawiają się wyraźnie objawy opon mózgowych, w szczególności sztywność mięśni potylicznych. Jeśli leczenie jest we właściwym czasie i odpowiednie, poprawę stanu można zaobserwować po pierwszym tygodniu. Często występuje nawrotowy lub przewlekły przebieg choroby, co znacznie komplikuje leczenie.

Tak więc sztywność mięśni potylicznych stanowi dobry powód, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia obecności infekcji meningokokowej.