329 Shares 6203 views

Pełnoziarniste: zalety i wady

Zdrowy i zdrowej żywności stał się dziś jednym z najważniejszych atrybutów udanej osoby, ponieważ jest taka żywność pozwala mu radzić sobie ze stresem współczesnego życia i ekologicznych problemów środowiskowych. Każdy chce wyglądać lepiej i młodziej, do wykonywania znanych zadań objętość, a tym samym mniej, aby zobaczyć się z lekarzem. Jednym z punktów zdrowe i pożywne menu są uważane za zdrowe, naturalne produkty zbożowe. Wiele osób nie wie, jak różnią się one od innych składników ziarna z diety i czy są one przydatne, jak mówią.


Co to jest

Głównym zadaniem dla przeciętnego konsumenta – w celu określenia, co kryje się za wartość „całość” w odniesieniu do produktów zbożowych. Rynek rosyjski jest często nazwą „pełnoziarniste” sprzeciwia się słowem „zgnieciony”, ale jest fundamentalnie błędne.

Określenie pełnoziarniste (całe ziarna) pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie został wprowadzony przede wszystkim dla przemysłu spożywczego i organami odpowiedzialnymi za nadzorowanie jakości i bezpieczne do spożycia ludziom jedzenie, nie dla przeciętnego nabywcy. Doprowadziło to do tego, że zwykli konsumenci nie bardzo rozumiem, co ta kategoria produktów i jak wybrać je w sklepie.

Rodzaje pełnoziarniste

Pełne ziarna i ziarna – jest nienaruszona i kruszony i przekształcony na płatki i ziarna zbóż, które zawierają wszystkie podstawowego zestawu składników naturalnych: zarodków skrobię bielma, otrębów, a ilość tych składników powinna odpowiadać ich stosunek procentowy naturalnego ziarna , Całe ziarna mogą być nie tylko kruszone i spłaszczone na płatki, lecz także w postaci zmielonej mąki. Pozwoliło to nawet ich obróbkę kulinarną, gdyż nie wpływa na wartość odżywczą produktu.

Pełne ziarna, nie ma wątpliwości, nie uważa się za bardzo, bardzo przydatna wśród dietetyków wypadek. Ale ich zastosowanie ma swoje zalety i wady. Przed wprowadzeniem ich do diety regularnie, konieczne jest dokonanie oceny zarówno korzyści i pewne ryzyko. Rozważmy pozytywne cechy całej żywności ziarna.

Korzyści

Dziś niemal każdy wie, co proste i szybkie węglowodany różnią się od kompleksu, a dlaczego ten ostatni jest o wiele bardziej korzystne. Całe ziarna są źródłem „dobrych” węglowodanów złożonych, które organizm wykorzystuje inne niż proste, uzyskać jeden energii bez ryzyka zwiększenia stężenia cukru we krwi i nie wprowadza nadmiar w tłuszcz.

W ramach pełnoziarniste wiele przydatnych błonnika, który promuje zaburzeń trawiennych lekarstwo, łagodzi zaparcia, odtruwające, jednocześnie zapewniając uczucie sytości po zjedzeniu mniejszych ilościach.

Ponadto, produkty pełnoziarniste zawierają wystarczającą ilość witamin z grupy B, to jest bardzo ważne dla wielu procesów metabolicznych. Witaminy to grupa normalizować funkcje układu nerwowego zaangażowane są w tempie regeneracji i odnowy tkanek. Takie produkty zawierają żelazo i konieczne do regulacji poziomu hemoglobiny we krwi właściwego do przenoszenia tlenu do wszystkich układów, narządów i tkanek. Regularne i odpowiednie spożycie żelaza z żywności przyczynia się do zapobiegania niedokrwistości.

Jest częścią i naturalny przeciwutleniacz – witamina E, która chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, które mogą powodować rozwój raka nawet. Witamina ta poprawia strukturę i wygląd błon śluzowych, skóry i włosów.

Korzyść z wapniem, zawarte w produkty pełnoziarniste i produkty uboczne, to jest trudne do przecenienia: zdrowe i atrakcyjne zęby, paznokcie i włosy, mocne kości, profilaktyka osteoporozy może zapewnić tylko odpowiednie spożycie wapnia w organizmie. I obecność cynku, potężny składnik przeciwzapalny jest bardzo przydatne dla ludzi. Potas wzmacnia mięsień sercowy, są również częścią wszystkich pełnoziarnistych.

Zboża, mąka, zboża pełnoziarniste, oprócz wykazu przydatnych elementów w kompozycji i dać to miły bonus – wykorzystują pozytywny wpływ na rysunku, co pozwala utrzymać harmonię lub zmniejszenia masy ciała.

Ale pełnoziarniste mają swoje wady, których nieznajomość może nagle grać okrutny żart z niektórych kategorii konsumentów.

minusy

Główną wadą jest to, że całe ziarna są silnymi alergenami. W roli aktów alergenów ogólnie użyteczne białko, które tutaj bardzo dużo, ale dla niektórych jest to istotna wada, ponieważ wywołuje reakcje alergiczne. Na przykład, u pacjentów z celiakią nie mogą jeść białko pszenicy, ale inne alergie są często w stanie poradzić sobie ze wzrostem dawki białka roślinnego. Ponadto, może wystąpić poważne reakcje alergiczne na pyłki, ale to może się na pozostałe dawki obecnych w całych ziaren.

Całe ziarna mają złożoną strukturę i należą do tak zwanych „długich” węglowodanów, które wraz z przewagą i ma efekt uboczny – ciężkim posiłku układu pokarmowego. Małe dzieci, osoby starsze i osoby z niektórymi chorobami jelit przeciwwskazane stosowanie takich produktów.

W procesie obróbki cieplnej na powierzchni całych ziaren mogą pozostawać częścią bakterii i zarazków. Jeśli tego producenta adwokata, takie zagrożenie jest zmniejszona prawie do zera, jednak przy wyborze trzeba uwzględnić ten niuans. Natomiast w poddanych obróbce ziarnach substancji szkodliwych jest usuwany mechanicznie, część pełnego ziarna może zawierać pestycydy i inne szkodliwe substancje. W tym przypadku, renoma producenta jest również ważna. Lepiej jest starannie wybrać i stosować się do jej zasad codziennej konsumpcji.

Ostrożnie, bezglutenowe!

Dość szybko na całym świecie rośnie liczba pacjentów z celiakią – nietolerancja na gluten (białko pszenicy). W tym przypadku, choroba trzewna, nie uważa się za reakcja alergiczna na gluten. Pod działaniem tego białka zanikiem kosmków w jelicie cienkim towarzyszy ciężkich objawów. Tylko w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano celiakię prawie 1% populacji. Jednak duża liczba pacjentów z tą chorobą zostały zidentyfikowane. W tym przypadku nie jest traktowany z chemikaliami itp

Jedynym sposobem, aby żyć pełnią życia z celiakią – kierować się przez całe życie diety bezglutenowej. Tacy pacjenci mogą jeść tylko bezglutenowe zboża, bo są po prostu niebezpieczne pełne ziarna.

lista produktów z pełnego ziarna

Pierwszą rzeczą, aby pamiętać – ten posiłek. Wszystkie jadalne składniki ziarna, łącznie z kiełków, mączysty jądro i otręby są obecne w całej mąki, która jest znacznie bardziej użyteczne niż zwykłe rafinowanego premii ponieważ wszystkie wartości odżywcze, które zawiera optymalne proporcje. I już z tej mąki można upiec chleb lub słodkie wypieki.

Ponadto do mąki, następujące produkty pełnoziarniste:

  • pełnoziarnistego ryżu (brązowy, brązowo-dzika);
  • owies (zwłaszcza w postaci płatków);
  • kukurydza;
  • pszenicy (np jej gatunki, takie jak bulgur i pszenżyto);
  • jęczmień;
  • gryka;
  • sorgo;
  • quinoa ogród.

Mimo, że odnosi się do całych ziaren? Makarony, chleb lub bułki, chleb i ciastka, płatki śniadaniowe.

Jak wybrać odpowiednie produkty

Aby właściwie ocenić jakość produktów pełnoziarnistych, zanim konieczne jest nabycie do badania ich składu.

powinno to stanowić całe ziarna, które mogą być w postaci mąki pszennej, co jest w pełni zastosowanie do całych ziaren. Nierafinowany zboża i płatki z nich (na przykład owsiane) stosuje się również do całego ziarna. Należy wiedzieć, że produkty bardziej użyteczne i wysokiej jakości są te, w których produkty pełnoziarniste jak wskazano w części pierwszej kolejności, co oznacza, że zawartość cennym składnikiem w największym procentach. Jeśli pełnoziarniste zajmują drugie, a zwłaszcza trzecie miejsce, po czym produkt ten nie jest naprawdę przydatna.

Drugim ważnym punktem jest to, że miejsce produkcji jest podany na etykiecie. Żywność ekologiczna może być uprawiana i produkowana jedynie w sprzyjających warunkach środowiskowych dla miast czy regionów, dotyczące zgodności produkcji.

Ważne i wygląd produktu wytwarzanego z surowych ziaren. Na przykład, brązowy ryż – znak, że powłoka nie zostanie usunięty. Pieczywo pełnoziarniste nie wygląda bujne, białe, i będzie miał szary odcień. W dotyku, nie będzie miękki i gęsty, nawet surowa.

Wszystkie produkty, zwłaszcza dla zdrowej diety, to lepiej kupić w skontrolowanych sklepów, w tym za pośrednictwem Internetu.

Jak gotować

Jak gotować pełnoziarniste, aby uzyskać jak największe korzyści? W zasadzie, technologia wytwarzania różni się od zwykłej. Mąki do chleba może być sobą, ale w produkcji bochenka ma swoje własne cechy: ciasto nie wzrośnie i może pojawić się mokre.

Zboża mogą być wypełnione gorącą wodą na noc, można po prostu ugotować kaszę lub dodatkami, ale różnią się od konwencjonalnych bardziej szorstki.

Jednakże, ze względu na dobry smak i niewątpliwych zalet jeść pełnoziarniste docenić większość ludzi.