879 Shares 9915 views

Tracheotomii – co to jest? technika tracheotomii

W chirurgii, istnieją dwie koncepcje – tracheotomię i tracheostomii.

Tracheotomii – otwór tchawicy i wprowadzenie do niego rury na dostęp powietrza do dolnych dróg oddechowych podczas niedotlenienia. Ta operacja jest przeprowadzana awaryjnego.

Tracheotomię – także otwiera się do tchawicy, lecz zszywając krawędzie otrzymanego Przeniesienie do tkanki podskórnej i tworzenia otworów do oddychania.

Trochę historii

Ten sposób wyjątkowy znany był już w starożytnym Egipcie i Indiach, istnieją udokumentowane dowody, że cieszył się nawet Aleksandr Veliky dla zbawienia ludzi w jego armii. O tej procedury, pisaliśmy Hipokratesa i Gallen, ale ze względu na jej urazów i zagrożenia życia często zaleca się nie używać jej w praktyce.

Pierwsza udana operacja została przeprowadzona przez włoski lekarz Anthony Brasavola w 1546 roku. Jest to pierwszy udokumentowany dowód, że po zabiegu pacjent jest nadal żywa. Od 1718 roku, ten rodzaj zabiegu staje się zwyczajne i lekarze mają znacznie szersze zastosowanie. Jednak wiele z nich nadal boi się go użyć. Na przykład, osobisty lekarz George Washington wybrał się pacjent zmarł niż zdecydował się na ryzykowną manipulacji.

Pojawienie zasad aseptycznych i antyseptyczne nieco zmniejsza ryzyko powikłań i śmiertelności, ale nadal nie przekonać społeczności medycznej, że metoda ta jest bezpieczna dla pacjenta. Obecnie tracheotomii – specjalny sposób, aby pomóc, który jest używany tylko wtedy, gdy wszystkie inne metody (odbiór Geymliha intubacja) są nieskuteczne lub nie mają czasu.

Wskazaniami do zabiegu

Cokolwiek może wydawać się proste tracheotomii, wskazania do niej są wystarczająco surowe, jako zagrożenie dla życia ludzkiego podczas tej manipulacji jest większa niż potencjalne korzyści. Są to:

 1. Ciała obce leżące powyżej tchawicy, które nie mogą być usunięte za pomocą innych środków.
 2. Stłuczenia, zwężenie światło krtani.
 3. Krtani ostre zwężenie w diphtheritic zadu, krztuścowi, odra, tyfus t. D.
 4. Zachodzą na światło tchawicy i krtani guza.
 5. Ściskanie górnych dróg oddechowych z zewnątrz.
 6. oparzenia chemiczne
 7. Alergiczny zwężenie.

Rodzaje niedrożności dróg oddechowych

 • Ostre lub piorunującego, – rozwija się w ciągu kilku sekund. To może być zablokowanie ciał obcych, takich jak obrzęk alergiczny.
 • Ostre – przejawia się w ciągu kilku minut, zwykle związanych z błonicą lub ciał obcych.
 • Podostre – zamknięcie światła dróg oddechowych może trwać kilkadziesiąt minut lub nawet godzin. Warunek ten jest typowy dla fałszywego zadu, ból gardła, oparzenia chemiczne.
 • Przewlekłe – mogą rosnąć przez wiele lat w takich procesach patologicznych, takich jak rak krtani, ochrzęstnej, przykurcz bliznowatego tchawicy.

klasyfikacja

Istnieje kilka rodzajów tracheotomii, w zależności od technologii jego realizacji.

Poziom rozwarstwienia:

 • Top: na poziomie chrząstki pierścieniowatej.
 • Średnia: na poziomie chrząstki tarczycy.
 • Niższy lub konikotomiya.

Ze względu na charakter cięcia wydziela się:

 • Podłużna.
 • Boczna.
 • U-kształtne.

instrumenty

Nie zapominaj, że przy całej swej pilności i improwizowany, metoda ta jest pozycjonowany jako operacji. Tracheotomii należy wykonać pewien zestaw narzędzi, jeśli są dostępne. Tradycyjnie, można je podzielić na dwie główne grupy: chirurgii ogólnej i specjalistycznych narzędzi.

Pierwsza grupa obejmuje skalpele, kleszcze, zaciski do zatrzymania krwi, nożyce chirurgiczne, haki do hodowli tkanek, cewnika, strzykawki i igły. Druga grupa obejmuje tchawicy kaniuli typu luer, zawierającego dwie rurki usytuowane jedna w drugiej; Shassinyaka hak do trzymania tchawicy bez traumatizing go; traheorasshiritel i haka odsunąć cieśni tarczycy.

technika tracheotomii

Przed każda operacja jest przeprowadzana na odpowiednią objętość treningu, który pomaga lekarzowi jak najszybciej i bezbolesny dla pacjenta w celu przeprowadzenia niezbędnych interwencji. W tym przypadku konieczne jest umieszczenie pacjenta na plecach, a maksymalnie rzucić z powrotem głowę na chrząstkę tchawicy były wyraźnie widoczne. Aby to zrobić, czasami stosuje się rolki. Po utrwaleniu, człowiek odbiera znieczulenia. To może być wdychane jako ogólne i miejscowe. Wszystko zależy od warunków, w których prowadzona jest operacja, pojemność wiek, medycznej i szpitalnej pacjenta. W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej, lekarz dokonuje manipulacji bez znieczulenia. Po tych wszystkich przygotowaniach rozpocznie się natychmiast po tracheotomię.

Technika ta jest warstwowy przekrój skóry, tkanki podskórnej, powięzi włókniste wstęgi do dołu z chrząstki tarczycy. Następnie odsłonięta mięśni, które rozcieńcza się rozwarty stronach sposób. Pod nią znajduje się na chrząstkę i przesmyk gruczołu tarczowego. Żelazo jest oddzielona od tchawicy i push up, wnikliwie inną konsolę. Hak i ustala krtani, ograniczając ostrza skalpela palec opatrunek lub plaster, aby małe nacięcie. Cel został osiągnięty. Powietrze z powrotem do płuc. może nastąpić pierwszy przystanek w oddychaniu, ale pacjent następnie zaczyna kaszleć i różowy. Dopiero lekarz był przekonany, że człowiek zaczął znowu oddychać, rana jest włożony do kaniuli i zabezpieczyć jej szwów lub kleju. Ranę zaszyto tak, że jest mocno utrzymywane rury.

Konikotomiya

Jest to mały krok przed tracheotomii, jeśli nie ma możliwości i czas, aby upewnić się, że normalnie przeprowadzenie tracheotomii. Uruchomienie go, nie rób stopniowych cięć. Jeden ruch wnikliwie szyi w dół do chrząstki pierścieniowatej i więzadła schitoperstnevidnoy. Segment klamrowy jest włożona, rozcieńcza szczęki i ustalić je w tym położeniu. Jeżeli pacjent zaczął oddychać, odwrócił różowy, miał kaszel, to procedura jest udany. Jak tylko niebezpieczeństwo minęło, mogą być tłumaczone w konikotomiyu tracheostomijnej, aby zapewnić stały dopływ powietrza do pacjenta.

Możliwe błędy podczas manipulacji

Każde działanie ma swoje konsekwencje, nie był wyjątkiem i tracheotomii. Powikłania wynikające z niej, można podzielić na trzy grupy.

 1. W etapach procesowych:
 • Nieprawidłowa linia cięcia może powodować krwawienia żylnego, zatoru powietrznego, a czasami przecięcie wspólnej tętnicy szyjnej ;
 • Krew może dostać się do dolnych dróg oddechowych, powodując ciągłe zamartwicy;
 • część musi być równa średnicy kaniuli, w przeciwnym razie będzie zyć i dalej uszkodzić tkanek;
 • głębokości cięcia może spowodować obrażenia przełyku, więc ostrza skalpela powinna być ograniczona do 1 cm.

2. Natychmiast po zabiegu:

 • niedotlenienie;
 • Złamanie pierścieni tchawicy przebiciu;
 • rozedma podskórną;
 • odma.

3. Opóźniony wpływ:

 • tchawicy i oskrzeli;
 • zwężenie tchawicy i ponownie zamartwicy;
 • zmienić (chrypka) głosów nawracających przecięcia nerwów;
 • defekty.

Wszyscy lekarze nawet ze studiów pamiętam, jak niebezpieczny tracheotomii. To nie jest rodzaj operacji, które mogą być prowadzone w sposób ciągły. Tylko w nagłych przypadkach, szczególnie gdy pacjent jest na granicy życia i śmierci, bo w pośpiechu, można zaszkodzić pacjentowi. A jeśli to nie manipulacja odbywa się w szpitalu, ale gdzieś na ulicy lub w domu, warto pomyśleć sto razy, zanim zdecydujesz. Prosta na pierwszy rzut oka, technika musi być poparte wystarczającymi doświadczenia chirurga. Tracheotomii w domu nie jest po prostu niemożliwe, to jest niebezpieczne. Jeśli nie mają wykształcenia medycznego i odpowiednich umiejętności, nie starają się go powtórzyć.

Przeprowadzenie tracheotomii tylko celowe uratować życie osoby! Ryzyko śmierci lub poważnych powikłań jest wystarczająco wysoka, aby lekarz myśleć o alternatywnych. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że operacja ta jest znana od niepamiętnych czasów, środowisko medyczne jeszcze nie zorientowali się, jak zrobić to wystarczająco bezpieczne.

Tracheotomii – jest to okazja, aby uratować czyjeś życie, ale jest to ten sam odpowiednik okazję go zabrać.