410 Shares 3072 views

Niecierpek gruczołowaty, Impatiens lub gruczołowe: opis

Piękne i bardzo delikatne roślinne niecierpka (Bal'zaminova rodzina) odnosi się do licznej rodziny, która nazywa się – drażliwy. Ma ponad 500 gatunków roślin. Ogrodnictwo „karierę” tych roślin opracowane z różnym skutkiem: był czas, gdy są one podziwiane, a następnie niezasłużenie zapomniane.


Dziś do nich ponownie przyciągnęła uwagę ogrodników i miłośników kwiatów. Żółty, fioletowy, purpura, różowe kwiaty, długo kwitnące – główne cechy tych roślin.

rozpiętość

Impatiens pochodzą z Himalajów. Została wniesiona jako roślina ozdobna. Preferuje wilgotne obszary zacienione rośnie wzdłuż brzegów rzek i jezior. Roślina naturalnie rośnie głównie w tropikalnej Azji, Afryce i niektórych członków rodzaju – w Ameryce i Europie.

W naszym kraju, niemal wszędzie można znaleźć trudno dostać zwykły z małych lub dużych żółtych kwiatów, a także gruczołowej, która ma różowe kwiaty. Na nich omówimy w tym artykule.

nazwa

Nazwa rodzaju Touchy składa się z dwóch łacińskich słów: im, co oznacza „nie” i patiens, co przekłada się na „tolerować”, „utrzymać”. Zatem nazwa rodzaju oznacza „roślinę, która nie toleruje, gdy dotyka się do niego.” Pochodzi z właściwości tej rośliny w odpowiedzi na najmniejszy dotyk.

drażliwy wspólny

Zielnych roślina jednoroczna wysokość 80 cm ze stojącymi łodygi i soczyste włóknistej rozgałęzianiem korzeni. Pozostawia petiolate, naprzemiennie z dużymi zębów na krawędzi, owalny.

Kwiaty są obwisłe, nienormalny, cytrynowo-żółty, z ostrogą, zwykle w racemes. Owocowych – jeden box podłużne. W czasie dojrzewania, kiedy dotknął go złamać i siła wyrzuca nasiona zawarte w środku. Kwiaty drażliwy powszechne w drugiej połowie czerwca do końca września. Preferuje surowych zacienione części tworzy nieprzeniknione zarośli.

Skład chemiczny tej rośliny jest słabo poznana. Wiadomym jest, że w czasie kwitnienia Impatiens zawiera 68,5% witaminy C.

Impatiens aplikacyjne powszechne

Zakład jest używany tylko tradycyjnych uzdrowicieli. Napar z ziół zbieranych przeciwzapalny i moczopędny w chorobach kamienie pęcherza moczowego, nerek, obrzęk, nerkowych. Ponadto, stosuje się również jako emetyk. Infusion trawy przemywa rany, wrzody. Wanny z wlewu dać dobry wpływ na bóle stawów. Pokruszone liście stosowane do siniaki, hemoroidalnej węzłów.

Drażliwy zwykły dawna z powodzeniem wykorzystywany przez tradycyjnych uzdrowicieli. Do stosowania w celach leczniczych roślin całkowicie odcięte podczas rozkwitu. Wysuszony materiał, układanie w cieniu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Noli wykorzystywane do zewnętrznych i wewnętrznych krwawień z kamieni pęcherza i nerek.

Wytwarzanie naparu

Dwie łyżki stołowe (stołówki) posiekane 500 ml wrzącej wody w termosach RAW piwny. Pozostawić do zaparzenia przez pięć godzin. Po tym czasie, szczep. Środki do odbierania w postaci ciepła. W ciągu dnia należy wypić 200 ml produktu w równych częściach. Drażliwy wpływ na macicy, powodując jej intensywną redukcję z ciężkiego krwawienia. Dodatkowo, do infuzji jest zalecany do leczenia krwawienia z pęcherza moczowego i odbytnicy. Jest stosowany miejscowo w leczeniu owrzodzeń, ran, hemoroidów.

Noli vulgaris – nektarodajnych lecznicze, barwienie i trujące roślin. Samoleczenie nie powinno się zaangażować, nawet jeśli jeden z Twoich znajomych mówi do „pić zioła.”

Impatiens glandulifera: opis

Jest to również roczna. Rośnie do dwóch metrów. Pędy wyprostowane, ze szczelin, często przezroczyste, soczyste i pełne soku. Liście, eliptyczny kształt, stałe. Płyta jest błyszczące i miękkie. Ich długość – 10 cm, ząbkowana krawędź.

Druga nazwa rośliny – Impatiens gruczołowej (Impatiens zhelezkonosny). Pytanie o tłuszczu roślinnego, silnovetvisty, wiązane, soczysty. Liście jajowate lancetowaty mogą osiągać długość 12 cm. Ząbkowane ich krawędzi, przy winged ogonków. W górnej części trzonu są gromadzone w zwojach.

Wino czerwone, białe, różowe kwiaty tego gatunku Impatiens są duże, proste, zebrane w racemes baldaszkowaty 10-14 sztuk. Płatki 3-3,5 cm. Kwiaty mają subtelny i delikatny zapach, są zapylane przez różne owady, ale większość trzmiele.

Impatiens glandulifera ma ciekawe funkcje. Liście podczas kwitnienia na krawędziach emitowania kropel soku słodkim i aromatycznej, która tworzy się na wyparce kryształów cukru. Przyciągają one mrówki. łodygi kwiatowe podczas kwitnienia znacznie wydłużone i ukrywać, zarówno pod parasolem pod liśćmi, chroniąc kwiaty przed deszczem.

Średnica kwiatu (z dużą ilością ciepła i wilgoci.) – 3 cm w latach suszy noli gruczołowej pokryte małych kwiatów, jednak w dużych ilościach. Są zamknięte, ale gdy te kwiaty z nasion wpaść żyznej środowiska zapewniają piękne duże, dobrze rozwinięte kwiaty.

Owoce – podłużne rozstawiony soczysty box, który składa się z pięciu skrzydeł. Podczas dojrzewania węzła zaworów stają się słabe, a pole jest zawsze naprężona. Jeśli trzpień jest lekko odchylić lub trochę boli pole, natychmiast łamie się z trzaskiem i ciemno-brązowe nasiona z siłą rozrzucone na odległość dwóch metrów. Każdego roku, rosną dużo nowych roślin. Nasiona są przenoszone przez ptaki i zwierzęta na długich dystansach. Nie tracą zdolność kiełkowania przez osiem lat.

Niecierpka i magia

W dawnych czasach wierzono, że Impatiens glandulifera stanie magicznie otwarte zamki, jeden dotyk, aby zniszczyć barów więzienia. Wierzono, że kwiat może złamać złota i srebra, żelaza i miedzi na małe kawałki. Złodzieje, którzy znaleźli trudne do uzyskania, co nacięcie w dłoni, został włożony do trawy, a potem leczy rany. Dotyk dłoni rzekomo blokuje spada od drzwi.

Ludzie wierzyli, że wszyscy, którzy po prostu nosił tę roślinę w kieszeni, zostały zabezpieczone przed wszelkimi pociskami. Zioło to jest rzucone na wroga Forge, pozbawiając jego zdolność do wykucia żelaza. Ale nie wszystkie drażliwy posiadał magiczne właściwości, ale tylko ten, który został wyprodukowany zgodnie ze specjalnymi uroczystości.

Trzeba było znaleźć zagłębienie gdzie dzięcioł wykonane gniazdo, a jednocześnie były pisklęta. Potem musiał czekać, aż matka ptak odleci, a następnie szczelnie zamknąć szczelinę. Widząc, że gniazdo jest zamknięty, ptak z pewnością przyniesie Impatiens macierzystych. Od jego dotyk światła, aby otworzyć pusty. W tym momencie, widz powinien krzyczeć głośno przestraszyć ptak upuścił trawy.

Hodowla w ogrodzie

Niecierpek gruczołowaty – największy zakład w swoim rodzaju. Jest rzadko hodowane w ogrodzie wiejskim, ponieważ zapewnia bogaty self-siew, często „ucieka” z ogrodzeniem i tworzy solidną gąszcz soczyste łodygi. I ogrodników i właścicieli domów kraju, takich jak balsamy. Wyglądają świetnie w krawężniku rabatkah lub jako centralny kwietniki elementów.

Drażliwy może stać wieloletnich. Jeśli rozwijać go w ogrodzie lub na balkonie, pocięte łodygi i zimą pielęgnować kwiaty w pokoju. Jedyną wadą tej procedury – utrata liści w warunkach słabego oświetlenia.

Najlepiej jest sadzić trudno dostać się w ogrodzie, w dobrze wentylowanym, dość słonecznym miejscu z bogatej materii organicznej w glebie. Ogrodnicy muszą wiedzieć, że Impatiens wyjmuje się z niego dużo azotu, a więc rosną wystarczająco szybko. Na ubogich glebach, że prawie nigdy nie osiągnąć swój maksymalny rozmiar. Szczególnie nie podoba balsamy pogrubienie: rośliny stają się karłowate drzewa i kończy się bardzo szybko.

W medycynie, ten typ nie jest używany. Hodowcy trzeba być ostrożnym w kontaktach z tej rośliny. Fakt, że Impatiens glandulifera trujące. I kolejna wskazówka. Nie jest konieczne, aby umieścić tę roślinę, jeśli rodzina ma małe dzieci.