708 Shares 4206 views

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego u kobiet i leczenia. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego u kobiet: objawy i leczenie, dieta. Zaostrzenia przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Z bólem w prawym górnym kwadrancie stoi wiele osób nie wszedł 30-letni etap. Zatem takie objawy często występują po uczcie, który służył smażone, tłustego jedzenia, picia. Czując się złe samopoczucie, można podejrzewać zapalenie pęcherzyka żółciowego. Często jednak, że patologia jest diagnozowana przez przypadek podczas egzaminu. Zauważono, że większość zaobserwowanych objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego u kobiet. Przyczynia się to do wielu czynników.

Charakterystyka choroby

Czym jest ta choroba? Jest to proces zapalny, który pojawia się w pęcherzyku żółciowym. Organ ten jest zlokalizowany w prawym górnym kwadrancie. Dlatego, kiedy płeć piękna jest ból w okolicy, to jest możliwe, aby podejrzewać, że są to objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego u kobiet.

Pęcherzyka żółciowego gromadzi żółci wytwarzanego przez wątrobę. To tajne przez specjalnych kanałach pojawia się w dwunastnicy i bierze udział w trawieniu pokarmu. Jeśli układ zwieracza i nerwowy przywspółczulnego działają prawidłowo, żółć porusza się tylko w jednym kierunku.

Ale jeśli w wyniku pewnych zaburzeń powstać asynchroniczny funkcjonowanie zwieraczy, sekret wychodzi na pełne pęcherza, powodując mu ból i ciśnienie. To jest często postrzegany wyrzucanie zawartości jelita z powrotem do przewodów. Często jest to, że zawiera zakażenie, które przenika swobodnie do żółci, co prowadzi do jego zapalenia.

Mechanizm rozwoju patologii jest jasne. Zastanówmy się teraz, dlaczego objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego u kobiet, co jest źródłem patologii?

Przyczyny choroby

Tak więc, główny czynnik rozwoju choroby – to przenikanie zainfekowano pęcherza.

Często warunek ten jest podyktowany następujących powodów:

 1. Różnorodność zapalenia w obszarze żołądkowo-jelitowym. może to być występujący w patologii ostrej, przewlekłej etapie. Co do zasady, zapalenie pęcherzyka żółciowego może prowadzić do zapalenia jelit, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, dysbioza.
 2. chorób zapalnych układu rozrodczego. Często pęcherzyka żółciowego objawów u kobiet wywołuje takich chorób jak zapalenie przydatków.
 3. Wirusy choroby wątroby.
 4. Występowanie pasożytów w obszarze dróg żółciowych. Podstawą tej choroby może leżeć lamblii, glistnicy.

Dużą rolę w rozwoju patologii grać dodatkowe czynniki:

 1. Dyskineza dróg żółciowych. Dzięki tej choroby występuje zastój żółci, załamuje się jego przepływ.
 2. Trzustki refluksu. Patologia ta, w której zawartość jelita ponownie wrzucono do przewodów. W wyniku tego ściany pęcherza enzymatycznej soku trzustkowego i uszkodzeniem.
 3. Wady wrodzone. Mówimy o strukturze indywidualnej bańki. Patologią mogą powodować różne partycje, ekscesy tego ciała.
 4. zaburzenia krążenia pęcherza. Ta klinika może wywołać choroby: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca. Postęp tych schorzeń charakteryzuje zwężenia światła naczyń.
 5. Diskholiya. Dolegliwość, która koliduje z kompozycji kwasu żółciowego i ściany pęcherza szkodę. Nasty klinika często powoduje niewłaściwą dietę (nadmierne uzależnienie od tłuszczów lub monotonnej diety).
 6. Alergia, reakcje immunologiczne.
 7. Endocrine charakter. Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego często występują u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne. Ponadto, przyczyny choroby mogą stać się nieregularne miesiączki, otyłość i ciąża.
 8. Dziedziczny czynnik.

choroba odmiany

Patologia w zależności od przepływu mogą być:

 1. Ostra. Choroba rozwija się w ciągu kilku dni lub godzin. Charakteryzuje się objawami wyraźny. To patologia w przypadku terminowego dostępu do opieki medycznej trwa dość korzystne.
 2. Przewlekły. Gdy ostry postacią choroby nie jest podana szczególna uwaga lub choroby odpowiednio leczony pacjent jest opracowanie tego etapu. Choroba może przebiegać bezobjawowo. Rozwija to zwykle stopniowe. Szczególna uwaga powinna być przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego (objawy i leczenie). Dieta odgrywa ważną rolę w walce z chorobą.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest podzielony:

 • na słaby (utajone);
 • o charakterze powtarzającym się;
 • ropne zapalenie.

Dzięki obecności złogów postaci wyizolowanej 2:

 • acalculous (bez kamicy żółciowej);
 • calculous.

Przewlekłej choroby charakteryzującej się następującymi krokami:

 • remisja;
 • zaostrzenie.

Tak więc, należy rozważyć cechy tej choroby przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jako. Objawy i leczenie, dieta i zapobieganie chorobom są przedstawione poniżej.

Objawy kliniczne choroby

Bardzo wyraźny ostry atak zapalenia pęcherzyka żółciowego. Objawy typowe dla tej postaci:

 • ostry ból znacznie gorzej po zjedzeniu żywności;
 • wymioty;
 • biegunka może wystąpić;
 • gorzki lub metaliczny smak w ustach;
 • hipertermii.

Jednak ostre formy choroby występuje tylko zapalenie pęcherza moczowego. Nieco inny obraz obserwuje jeśli pacjent z rozpoznaniem przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Objawy choroby w tej postaci są mniej wyraźne. Jednakże, na ścianach żółci wykryć zmiany zanikowe i sklerotycznej. Zmiana właściwości chemiczne i fizyczne żółci.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego wystąpić następujące objawy u kobiet (zdjęcia wykazują taki nieprzyjemny stan):

 • obecność przewlekłego bólu w obszarze prawego podżebrza;
 • Dyskomfort jest znacząco zwiększona po zjedzeniu tłustych;
 • urazy, suchość w jamie ustnej w nocy;
 • okresowe występowanie nudności;
 • wzdęcia;
 • rzadka ciecz kału.

Bólu w chorobach przewlekłych, nie jest tak wyraźne, jak w przypadku ostrej formy. To jest często określane jako dyskomfort noszenia bóle, tępym charakterze. U niektórych pacjentów, nie jest stała, wyczerpująca ból. Inni pacjenci mają do czynienia z ostrymi objawami choroby, występujące zwykle po upijanie niewłaściwych pokarmów. W tym przypadku, może nawet pojawić się kolki żółciowej.

Objawy zaostrzenia choroby

Przepływ przewlekłej choroby pacjenta okresowo jest napad pęcherzyka żółciowego. Objawy w tym etapie są podobne do ostrej postaci choroby. W tym stanie charakteryzuje wspólnych cech i miejscowych objawów tego sygnału zapalenia pęcherza moczowego.

Na zaostrzenie przewlekłych objawów zapalenia pęcherzyka żółciowego mają następujące znaczenie:

 • wyraźny ból głowy;
 • hipertermii;
 • często zatwardzenie;
 • ból głowy;
 • może być swędząca.

Wraz z kliniki istnieją lokalne znaki. Charakteryzują się one również w zaostrzenia przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

takie objawy obserwuje się:

 1. Ból. To może być umiarkowany lub dość ostre. Zlokalizowane dyskomfort w nadbrzuszu, zwykle w prawym górnym kwadrancie.
 2. Nieprzyjemny smak w ustach. Pacjent może poczuć gorzki lub metaliczny smak narzekać. Ma ziać powietrza, nudności. Człowiek dręczony przez wzdęcia. Często występuje nieprawidłowe ruchy jelit zwykle alternatywny biegunka, zaparcie.
 3. Uczucie ciężkości w rejonie prawego podżebrza.
 4. Występowanie bezsenność, nadmierna drażliwość.

Natężenie bólu zależy od obecności kamieni w pęcherzu. Kiedy calculous pęcherzyka żółciowego dyskomfort charakteryzuje się ostrym, intensywnym charakterem. W chorobie acalculous charakteryzuje się bólem, tępy ból, nadmiernego zmęczenia pacjenta. Dyskomfort jest w stanie nie tylko manifestować w prawym górnym kwadrancie. Bardzo często, daje w prawym ramieniu, łopatce.

Przewlekła napadowa nieprawidłowość występuje. wyraźne objawy podczas zaostrzenia. Po ataku, wszystkie objawy choroby ustępują. Przychodzi remisji. W tym czasie pacjent uważa, że wyleczony z choroby i nieprzyjemne objawy nie wróci. Jednak bezmyślne naruszenie diety, nadmiernego obciążenia, hipotermia, spożycie alkoholu może ponownie doprowadzić do ataku.

powikłania choroby

Nie powinniśmy ignorować objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego. Objawy, które przynoszą dyskomfort dla pacjenta, – sygnał ciało potrzebują odpowiedniego leczenia.

Długotrwały brak aktywności może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań wystarczająco:

 • zapalenie dróg żółciowych;
 • Powstawanie przetoki do żołądka, wątroby, giętkości dwunastnicy;
 • reaktywne zapalenie wątroby;
 • „Wyłączony” pęcherz (woreczek nie spełnia swojej funkcji w odpowiedniej objętości);
 • periholedohealnomu chłonnych (rozwija się zapalenie dróg żółciowych);
 • empyema pęcherz (ropne zapalenie);
 • niedrożność jelit;
 • zgorzel żółci z pojawieniem się zapalenia otrzewnej;
 • perforacje (rozbijania pęcherzyków).

Rozpoznanie choroby

To jest bardzo ważne, jeśli objawy przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego są obserwowane u kobiet, należy skonsultować się z lekarzem.

Poniższe czynności są wykonywane w diagnostyce:

 • Historia medyczna;
 • badanie pacjenta;
 • Testy laboratoryjne;
 • Badania instrumentalne.

Początkowo lekarz poprosi szczegółowo o tym, jak, jakie objawy stoi pacjent, jak dawno ich wystąpienia, w wyniku czego pojawi. Lekarz zbadanie obecność pacjentów z chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby układu pokarmowego, wątroby. Powiedział, że gdyby nie było takie choroby w którymś z krewnych.

Podczas inspekcji uwzględnieniem objawów wskazujących na istnienie choroby:

 1. muskularny zabezpieczenie. Pacjent napina mięśnie brzucha, aby chronić chory żołądek.
 2. Podczas badanie palpacyjne bólowych wzrasta w prawym górnym kwadrancie.
 3. Dotykając prawego łuku żebrowego towarzyszy dyskomfort.

Pacjentowi zleca metod laboratoryjnych:

 1. Badanie krwi.
 2. Badanie na obecność w organizmie wirusów zapalenia wątroby.
 3. biochemia krwi. Analiza ta ma charakter informacyjny tylko po cierpienie atak kolki.
 4. Badanie metabolizmu lipidów tłuszczowych.
 5. Coprogram.

Aby zidentyfikować pęcherzyka żółciowego Zalecane narzędzia takie zdarzenia:

 1. Ultrasonografia otrzewnej.
 2. Górna endoskopii. Analiza pozwala nam badać stan przełyku, dwunastnicy, żołądka. Podczas badania, biopsja jest podjąć.
 3. Zwykły radiografii otrzewnej. Ujawnia obecność kamieni w pęcherzu, ale tylko te, które zawierają wapń.
 4. CT. Analiza pozwala na bardziej szczegółową ocenę stanu narządów wewnętrznych. Z pomocą tego badania ujawniają źle wykryty guz kompresję żółciowe.
 5. Holetsistoangiografiya. Ten X-ray diagnostyka, w którym w ramach jednostki sterującej USG wystrzelił kilka strzałów. Taka analiza odbywa się przy użyciu przewodów napełniających substancji nieprzepuszczalnych dla promieniowania.
 6. Cholangiopankreatografia. Za pomocą specjalnego urządzenia – duodenofibroskopa który jest podawany pacjentowi przez usta do dwunastnicy, lekarz zaczyna ścieżka żółć substancji nieprzepuszczalnego dla promieni rentgenowskich. To pozwala wykryć kamienie lub zwężenie kanału. W identyfikacji takich przeszkód lekarz wykonuje operację endoskopową, usuwa przeszkody.
 7. MR. Badanie określa niewidoczne RTG i USG zmiany ścian pęcherza i otaczających narządów.
 8. Scyntygrafię wątroby i dróg żółciowych. Badanie wątroby i dróg żółciowych, co charakteryzuje działanie narządów i przewodów aktywności lokomotorycznej.

Leczenie tej choroby w ostrej fazie

metody leczenia zależy całkowicie od tego, co ma objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego u kobiet. Leczenie chorób przewlekłych remisji znacząco różne od walki z chorobą podczas zaostrzenia.

Jeśli pacjent ma atak, terapia ma na celu zajęcie się objawów chorobowych i ulgi chorobotwórczych reakcji. Remisja leczenie obejmuje zapobieganie nawrotowi.

Polekowe przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego w ostrej terapii opiera się na następujących preparatach farmaceutycznych

 1. Antybiotyki: "Erytromycyna", "Doksycyklina", "Ciprofloxacin", "Biseptol", "Furozolidon", "metranidazol", "Oksacylina".
 2. Przeciwskurczowe "papaweryna", "Pitofenone", "Drotaverinum", "Platifillin".
 3. Produkty żółciowych: "Sorbitol" "Nicodin", "Allohol", "Tsikvalon".
 4. NLPZ: "Baralgin", "spazgan".
 5. Propulsanty (leki stymulujące motorykę), takie jak „domperidon”.
 6. Leki przeciwwymiotne "Reglan", "Promethazine".
 7. leki Polyenzyme "Festal", "Pankreatyna".
 8. Leki uspokajające: waleriana nalewka, pospolity.

Bardzo popularne w zwalczaniu przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego cieszy takie zdarzenie jako bezdętkowych tyubazh. Istota jego polega na mycie kanałów, a następnie poprzez stymulację procesu wydzielania żółci.

leczenie zapalenie pęcherzyka żółciowego

Podczas remisji leczenie składa się z:

 • terapii diety;
 • żółciopędny stosowanie leków "Holenzim", "Lioba", "Allohol", "Flamena", "holosas", "Holagol", "Olimetin", "Rozanol";
 • fizykoterapii (skuteczne sposoby leczenia: balneotherapy, inductothermy elektroforezy "Novocaine").

Należy także upewnić się, że pacjent jest zalecana, jeśli istnieją takie choroby jak przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, objawy, dieta.

Przy rozpoznawaniu choroby calculous pacjent jest przypisany do planowej cholecystektomii. Ta operacja, podczas której bańka jest usunięta.

żywność dla dietetyków

Bez względu na rodzaj przepływu, to jest ważnym elementem skutecznego leczenia. Dlatego wszyscy pacjenci jest zalecane (unika takiej bolesnej charakterystykę choroby, zwane objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego) diety.

Gdy choroba jest przypisany numer tabeli 5. Na szczególną uwagę nasilenie zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Objawy, wyczerpując pacjenta, wymaga nie tylko leczenia, ale także dostosować dietę:

 1. Podczas ataku, trzeba stworzyć warunki maksymalnie oszczędzając pokarmowego. W tym celu, w ciągu pierwszych dwóch dni lekarze pozwalają pacjentowi tylko pić płynów. Do tego celu nadaje się niegazowaną wodą mineralną niekwasowych jagodowych i soki owocowe rozcieńczono przegotowanej wody w połowie. Przydatne pacjenta biodra bulionu.
 2. Ponieważ bóle ustąpiły dolegliwości pacjent może iść na jedzenie puree żywności. Osoba zaleca zbóż śluzowych, zupy (ryż, owies, kasza manna), owoce jagodowe (niekoniecznie) słodki mus, galaretki, galaretki. Jednak jedzenie powinny być spożywane w małych ilościach, tak aby nie powodować przeciążenie układu pokarmowego. Jest to bardzo ważne, dieta. Żywność powinna być podjęta dopiero po pewnym czasie.
 3. Następnie w diecie pacjenta jest twarogu o niskiej zawartości tłuszczu jest wliczone, gotowane ryby, mięso parowej. Zalecany do stosowania grzankami z białego chleba.
 4. Po 5-10 dniach po ataku, pacjent ostrożnie przeniesiono na diecie numer tabeli 5a.

Pacjenci powinni być świadomi, że jest zapalenie pęcherzyka żółciowego – jest to bardzo poważna choroba. Przestrzeganie właściwego odżywiania pozwala znacznie szybciej pozbyć się go. Dieta ma na celu zmniejszenie kwasowości i żółć.

Eksperci, przypisanie właściwego odżywiania pacjentów zaleca następujące:

 1. Porzucić smażone, zbyt tłustych.
 2. Zbuduj swoją dietę na pieczone, gotowane, duszone żywności.
 3. Nie bierz zbyt gorące lub zimne jedzenie.
 4. Zmniejszyć spożycie słodkich i ciast.
 5. Jedz często, ale w małych porcjach.
 6. Ściśle przestrzegać diety – jeść posiłek w jednym i tym samym czasie.
 7. Dać pierwszeństwo roślinnych i nabiału. Włókno jest wielki normalizuje proces wypróżniania i pobudzają perystaltykę. Mleko pozwala przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
 8. Mocna kawa, herbata nie jest zalecany do użycia.
 9. Jedz jajka nie powinno być więcej niż 2-3 razy w tygodniu. Żółtko jest lepiej wykluczyć.

Ponadto, pacjenci powinni pić dużo płynów. Produkty są wysokiej zawartości tłuszczu i cholesterolu, pożądane jest, aby całkowicie wyeliminować z diety.