153 Shares 5957 views

Hokej na lodzie Samsonow Siergiej: biografia, osiągnięcia

"Ten chłopak, jako dar losu, nie ma żadnych słabości, jazda jest fenomenalna, gra na patyku fantastycznie", Siergiej Gimaev, słynny trener hokejowy i ekspert, przyznawany nieznanym 16-letniej Siergiejowi Samsonovowi.


Nie jest tajemnicą, że młodzi talenty sportowe często otrzymują podobne postępy. Ale aby w pełni wykorzystać ich potencjał, możliwe są tylko jednostki. Jednym z nich jest rosyjski hokeja Samsonov Siergiej Wiktorowicz.

Pierwsze kroki

Dużo w karierze sportowej Siergieja Samsonowa wystąpiła raczej wbrew wszelkim konkretnym wzorom. Siergiej urodził się 27 października 1978 w Moskwie. Miasto metropolitalne zapewniało szeroki wybór różnych klubów i sekcji sportowych. Jednak rodzice Siergie nie myśleli, aby dać dziecku ten sport. Ale, jak mówią: "nie byłoby szczęścia, ale nieszczęście pomogło". Na zalecenie lekarzy po cierpieniu na płuca, decyzja o nadaniu dziecku sportu była najbardziej poprawna. I na początku kwestia poważnych sportów nie pojawiła się. Pierwsze kroki w hokeja Siergiej Samsonow w szkole sportowej "Dynamo". Jednak dwa lata później, po upokarzeniu swojego ojca, chłopiec poszedł do szkoły wojskowej. W wieku czternastu lat los wyrzucił Samsonowa w hokeju junior league w Niemczech, gdzie głośno ogłosił siebie, rzucając 200 bramek w tym sezonie.

Kariera w Rosji

Rosyjscy fani hokeja odkryli Samsonowa 14 listopada 1994 roku. W Łużnikach odbył się mecz pomiędzy CSKA a zespołem "Gwiazd Rosji", w skład którego wchodzili mistrzowie, jak Fetisov, Makarow, Fedorow, Larionov i wielu innych. Siergiej Samsonow – hokejowy piłkarz występujący pod czterdziestką, ale w programie meczu jego nazwisko nawet się nie pojawiło. Fani musieli odgadnąć, jaki był szybki chłopak, który po raz kolejny napędzał obronę gwiazd hokeja. W tej grze Sergei zaznaczył porzuconego krążka. Potem przyszedł objazd z zespołem młodzieżowym CSKA w Ameryce Północnej. CSKA zagrała trzydzieści meczów, pokonując dwadzieścia dwa z nich. Udział lwów w krążkach spadł do udziału dwóch hokeistów: Siergieja Samsonowa i Andrieja Petrunina. Na tle tak udanej gry następuje zaproszenie młodszego zespołu Rosji do udziału w Mistrzostwach Europy. Pomimo niepowodzenia drużyny narodowej, Siergiej Samsonow – napastnik – został uznany za najlepszy w mistrzostwach, a on jest w reprezentacji symbolicznej.

Sezon 1995-96 Sergei jest już w gronie głównego gracza CSKA. Dwadzieścia jeden wyrzuciło pralkę, a najlepsza noworoczna nagroda sezonu nieco rozświetliła całe nieudane występy klubu wojskowego.

Wyjazd za granicę

Już wtedy było jasne, że utalentowany młodzieniec długo nie pozostawał w Rosji. Jedyne pytanie, które pojawiło się wśród fanów, który sposób wyjścia będzie Samsonov Sergey. Cywilizowane, po czekaniu na projekt lub bezpośrednio poprzez podpisanie kontraktu przez agenta? Sam los popchnął Siergiej na drugą opcję. W tym czasie w Rosji wokół CSKA trwały procesy. Dyskusywnie dyskutowano o stworzeniu alternatywnego klubu. Z zespołu przetrwał legendarny Wiktor Tikhonov. W tej sytuacji Samsonov postanawia przenieść się do Ameryki Północnej do Vipers IHL Club. Już w pierwszym sezonie w "Vipers" Siergiej pomógł zespołowi wygrać Turner Cup. Warto zauważyć, że było to jedyne zwycięstwo "Vipers" w historii klubu. Siergiej Samsonow – hokejowy piłkarz, który do końca sezonu został uznany za najlepszego zawodnika ligi IHL.

Debiut w NHL

Po sezonie 1997 r. Stało się jasne, że Samsonov przewyższył poziom IHL. W projekcie z 1997 r. Został wybrany pod ósmą liczbą przez NHL Boston Bruins. Początkowo sceptyczne prognozy niektórych specjalistów były uzasadnione, wierząc, że zgodnie z ich antropometrycznymi danymi (wysokość Siergiego wynosiła tylko 174 cm) Samsonowowi trudno będzie grać w najsilniejszej lidze hokejowej na świecie. Pierwsze dwadzieścia pięć meczów w NHL przyniósł następujące wyniki statystyczne: 3 goli, 9 asyst i straszliwy wskaźnik użyteczności – 10. Ale okazało się, że wiele zależy od partnerów w grze. Po przejściu do związku z Ellison i Khristich sprawami Siergieja były dobrze znane. Samsonow zaczął regularnie rejestrować i pomagać partnerom. W efekcie, pod koniec sezonu, Siergiej wygrał "Calder Trophy" – nagrodę przyznawaną najlepszemu nowicjuszowi w NHL.

Kariera w NHL

W sumie w "Boston Bruins" Siergiej Samsonow spędził osiem sezonów. W marcu 2006 r. Kierownictwo klubu zdecydowało się sprzedać go Edmonton Oilers, średniej wielkości klub NHL. I nagle wraz z pojawieniem się Siergiej przemysłu naftowego zmienił się. Po wygraniu zwycięskiej passy po ukończeniu sezonu regularnego, Edmonton znajduje się w playoffs Pucharu Stanleya. Nadal istnieją cuda: zespół Samsonowa niespodziewanie zbliża się do finału, gdzie w meczu siedmiu meczów gorszy jest hokeista z Karoliny.

W składzie Samsonov – 15 punktów zdobytych. Wydaje się, że kariera Siergieja zaczyna rosnąć, ale kolejne przejście do "Montrealu", do dużego wynagrodzenia, przekracza wszelkie nadzieje. W modelu gry "Montreal" Siergiej i nie mógł w pełni dopasować. Był zły sezon, po którym nastąpiła wymiana w Chicago, gdzie sytuacja pogłębiała się. Zero porzuconych krążków w dwudziestu czterech grach – a kierownictwo "Chicago" wysyła niegdyś potężnego napastnika do klubu gospodarczego, równolegle wystawiając go na projekt awarii.

Wydaje się, że można powiązać sen o dużym hokeja. Inna szansa została przyznana Samsonovowi przez liderów Carolina Hurricanes, którzy podpisali trzyletnią umowę z Siergiejem. W stanie Karolina widzowie częściowo zobaczyli Samsonowa, który zdołał zakochać się w latach spędzonych w NHL. Jednak wiek i konsekwencje obrażeń nie pozwalały Siergiejowi na pełne wykorzystanie jego potencjału do gry. A w 2011 roku Samsonov Sergey Viktorovich kończy karierę zawodowego hokeja. W tej chwili kontynuuje pracę w klubowym systemie z Karoliny, pełniąc obowiązki skauta.

To sportowy los jednego z najwybitniejszych przedstawicieli hokejowej Rosji lat 90-tych. Z jego wzlotów i upadków, sukcesów i porażek …