92 Shares 6351 views

Rozwijanie aplikacji na iOS: od czego zacząć?

Każdego dnia wzrasta liczba osób marzyjących o tym, jak tworzyć programy. Po zebraniu informacji w sieci doszły do wniosku, że najbardziej obiecującym jest opracowanie aplikacji dla iOS – systemu operacyjnego firmy Apple. W rzeczywistości sen jest jedną rzeczą, a programowanie jest inne. Tworzenie własnej aplikacji nie jest łatwe. Ale nie jest to również trudne do przejęcia. Co jest potrzebne do tego?


Język programowania

Aby napisać programy dla określonej platformy, musisz użyć określonego języka programowania. Rozwój aplikacji dla iOS i Android jest inny. Jeśli platforma z "Google" wybiera język Javy, a następnie dla iOS wybór między Cel-C i Swift. Przez długi czas rozwój platformy iOS został przeprowadzony tylko za pomocą języka programowania Cel-C. Pomimo faktu, że ma wiele lat, wciąż rozwija i wykorzystuje dużą liczbę programistów. Ale jego minus to wysoki próg występowania.

Ponieważ najważniejszym źródłem dochodów firmy Apple jest sklep z aplikacjami, pracownicy są zainteresowani użytecznymi i ciekawymi narzędziami. Z tego powodu odbywa się regularna konferencja dla programistów, na której mówią o zmianach w systemach operacyjnych. W 2014 r. Programiści pokazali najnowszy język programowania Swift, który opracowuje aplikacje na iOS. Swift jest łatwy do nauczenia, ponieważ ma bardzo prostą składnię i jest silnie wpisany. Dla tych, którzy chcą opanować tworzenie aplikacji na iOS, ten język jest bardzo dobry.

Co trzeba zacząć

Oprócz podstawowej wiedzy na temat programowania musisz posiadać:

  • Komputer lub laptop z systemem operacyjnym OSX na pokładzie;
  • Środowisko programistyczne Xcode, które jest bezpłatne.

Ten zestaw umożliwia uruchamianie aplikacji w specjalnym symulatorze bezpośrednio na komputerze. Musisz jednak pamiętać, że w przyszłości może być konieczne zapłacenie 99 USD w celu uzyskania rocznej subskrypcji programu dla programistów. Po dokonaniu płatności będziesz mógł:

  • Uruchomione programy nie są w symulatorze, ale na rzeczywistych urządzeniach;
  • Umieścić aplikacje w App Store;
  • Pobierz nowe wersje środowiska programistycznego i iOS.

W nowych wersjach Xcode pojawił się element, np. "Piaskownica" Playground. Tutaj deweloper może eksperymentować z nowym językiem programowania.

Wielu ludzi chce zacząć pisać programy, ale uważają, że jest to niezwykle trudne. Oczywiście, aby stać się profesjonalistą, musisz mieć dużo wiedzy i ogromne doświadczenie za nimi. Ale aby utworzyć małą aplikację, nie musisz być profesjonalistą.

Jak rozwija się aplikacje dla iOS i Android? Szkolenie odbywa się w praktyce. Dlatego musimy zacząć od niego. Wiele teorii nie zawsze jest dobre. Wszakże jeśli ktoś czyta dziesięć podręczników programowania z pokrywy na okładkę, nie stanie się programistą. Musimy działać.

Plac zabaw

Ta "piaskownica" jest wspaniałym środowiskiem nauki języka programowania. Jak ona wygląda? Użytkownik wprowadza linię kodu i natychmiast widzi wynik. Po tym, jak staje się jasne, że napisany fragment działa tak, jak powinien, można po prostu przenieść go do projektu. Korzystanie z "piaskownicy" pozwala rozwiązać takie problemy, jak:

  • Opanowanie składni języka programowania;
  • Poprawa umiejętności programowania, eksperymentując z nowymi interfejsami API;
  • Proste obliczenia arytmetyczne;
  • Opracowanie nowego algorytmu i monitorowanie każdego etapu.

Rozwijanie aplikacji na iOS: od czego zacząć

Teoria jest oczywiście dobra, ale, jak wspomniano wcześniej, jest potrzebna praktyka. Aby zapoznać się z "sandboxem", musisz uruchomić środowisko programistyczne Xcode. Po uruchomieniu użytkownik może zobaczyć okno, w którym proponuje się utworzenie nowego projektu lub uruchomienie Playground. Potrzebujemy drugiego elementu. Teraz musisz wymyślić nazwisko i zapisać "sandbox" w dowolnym dogodnym miejscu na komputerze. By the way, rozwój aplikacji na iOS w systemie Windows jest również możliwy, ale wtedy trzeba rozwiązać wiele problemów. Ta instalacja pirackiego systemu operacyjnego i edytowanie ważnych plików oraz wiele błędów i odejść.

Po zapisaniu zostanie uruchomiony ten sam Playground.

Na pierwszy rzut oka nie ma nic ciekawego. Warto jednak napisać swój kod, ponieważ wygląd będzie się zmieniać natychmiast.

Po pierwsze, możesz spróbować napisać:

Var z = 3

Dla var y = 0; Y <10; ++ y {

Z + = z * y

}

Z

Println ("result: (z)")

Po tym "sandbox" zmieni swój wygląd. Kolumna po prawej stronie (panel wyników) pokazuje wartości każdego wiersza, który jest uzyskiwany po wykonaniu. Ponadto w prawej kolumnie można włączyć wyświetlanie panelu tymczasowego, co pozwala śledzić zmiany w czasie wybranego wyrażenia. Tutaj wyświetlana jest konsola z tekstem wyświetlanym przez program.

Komentowanie kodu

Rozwój aplikacji dla iOS i innych platform nie robi bez komentarzy, które są konieczne, aby ułatwić deweloperowi poruszanie się po kodzie. Komentarze są łańcuchami ignorowanymi podczas wykonywania programu. Mogą to być pojedyncze wiersze lub wiele linii.

Zmienne

Tak więc aplikacje są zapisywane w języku programowania. Podstawa dowolnego języka składa się z zmiennych. Rozwijanie aplikacji na iOS i Android bez użycia zmiennych jest niemożliwe. Jak widać z nazwy, jest to pojemnik, który zawiera zmienną wartość. Każda zmienna musi mieć unikalną nazwę i może zawierać zarówno wartości liczbowe, jak i tekstowe. W języku Swift język zmiennych definiuje się za pomocą słów var i let. W drugim przypadku zmienna nie może być zmieniona i musi być zainicjowana w deklaracji. W pierwszym przypadku zmienna jest inicjowana bezpośrednio przed użyciem.

Każda zmienna ma jakiś typ. Mogą to być ciągi znaków, liczby zmiennoprzecinkowe (ułamkowe), wartości logiczne (prawdziwe i fałszywe).

Wyniki wyników

Wyjście programu jest wyświetlane w konsoli. Co to jest? To zapewnia interakcję użytkownika z komputerem. Konsola wyjściowa nazywa się wtedy monitorem, a konsola wejściowa jest klawiaturą. Teraz znaczenie pojęć uległo nieznacznym zmianom. Jest to nazwa okna programu do wprowadzania i wychodzenia poleceń. Rozwój aplikacji dla iOS często wymaga danych wyjściowych. W tym celu polecenia i println są dostarczane w języku Swift. Pierwszy różni się od drugiego, ponieważ automatycznie zaczyna się od nowej linii.

Funkcje

Następną podstawową koncepcją programowania jest funkcja. Jest to kolejność działań wykonujących określone zadanie. Każda funkcja jest w stanie podjąć pewne wartości, a także zwrócić wynik. Aby użyć tego konstruktu, musisz najpierw zadeklarować go używając słowa kluczowego func. Po jego nazwie podano nazwę, a także nawiasy. Jeśli ma być zwracana wartość, to po nawiasie podano jego typ. Jeśli wartość zwracana nie jest obecna, typ nie może zostać określony lub określić typ "pusty" – void. Wartości, które funkcja przyjmuje, są w nawiasie. Aby wywołać funkcję, podaj jej nazwę i wartości dla argumentów.

Możesz upewnić się, że nazwa parametru jest określona podczas wywoływania funkcji. W tym celu obramowane jest symbolem "siatka".

Dzięki temu możesz pisać przydatne funkcje, które mogą na przykład obliczyć kurs wymiany, przekazać jednostkę miary do innej. Za każdym razem, gdy trzeba ich używać, wystarczy wywołać te funkcje, a nie ponownie wpisać kod.

Co teraz?

Tak, jak widać z powyższego, rozwój aplikacji na iOS z własnymi rękami może być na wszystkich sił. Najważniejsze jest poznanie podstaw języka programowania, zapoznanie się ze środowiskiem programistycznym i wiele praktykujących. Praktyka pomaga w znacznym postępie. Ale to, co opisano tutaj, jest tylko początkiem. Dalsze w świecie programowania będzie wiele ciekawych, złożonych, fascynujących. Pomoże to utrzymać mózg w dobrym stanie, stworzyć coś nowego i zarobić dobre pieniądze. W końcu technologia Apple jest stosowana na całym świecie. Dlatego Twoja aplikacja będzie mogła ocenić miliony osób.